HABER /  SAĞLIK

Anne karnında akciğer ameliyatı

KONYA'da anne karnında akciğerinde su toplandığı tespit edilen bebek dünyada nadir başvurulan yöntemle ameliyat edildi.

25 yaşındaki Emel Camcı, 5 ay önce çocuğu olacağı haberini alınca büyük mutluluk yaşadı ancak, genç kadının mutluluğu, bebeğinin akciğer rahatsızlığı olduğunu öğrenmeleriyle gölgelendi.

Hemen müdahale edilmediği takdirde bebeğinin yaşamını yitirebileceği ya da sağlıksız doğabileceğini öğrenen Camcı çifti, Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi perinatoloji uzmanı Doç. Dr. Sibel Özler'e başvurdu.

Özler, yapılan kontroller sonrası, bebeğe anne karnındayken müdahale kararı aldı. Bebek küçük olduğu için oldukça riskli görülen ameliyat, Özler ve ekibi tarafından başarıyla gerçekleştirildi.

AMELİYAT DÜNYADA ÇOK NADİR YAPILIYOR

Özler, akciğerinde su toplanan bebeğin organlarının gelişmediğini ve kalbinin yer değiştirdiğini tespit ettiklerini söyledi.

Bu tip durumlarda genellikle hamileliğin sonlandırıldığını, nadiren anne karnında ameliyat yapıldığını belirten Özler, dünyada nadir yapılan yöntemle cerrahi müdahale kararı aldıklarını dile getirdi.

"MÜDAHALE EDİLMESEYDİ BEBEK ANNE KARNINDA ÖLEBİLİRDİ”

Hastalığın 15 binde bir görüldüğüne dikkati çeken Özler, "Hastalık çok nadir görülüyor. Bebeğin anne karnında ölüm riski de çok yüksek. Müdahale edilmeseydi kalp yetmezliği ve vücutta sıvı toplanması nedeniyle bebeği anne karnında kaybedebilirdik. Şu an gayet sağlıklı. 22. haftada şant takılan ve yaşayan bir bebek Türkiye'de henüz yok. Dünyada bu ameliyat çok nadir yapılıyor" ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Mersin'de klima patladı yaralılar var
Van Gogh’un ‘Ayçiçekleri’ serisi ilk kez bir arada
Tarım havzalarında desteklenecek 21 ürün belli oldu
Güneş tutulmasını izlerken araba çarptı
Dünayaca ünlü oyuncuyu sığınmacı zannettiler
Rahmi Turan kimdir aslen nerelidir eşi ve ailesi kimdir?
Yorumlar