BIST 1.535
DOLAR 7,53
EURO 8,98
ALTIN 409,85
HABER /  DÜNYA

Basın özgürlüğünü savunan Macron'dan Rus medyasına yasak

Fransa Cumhur başkanı Emmanuel Macron, haberlerini taraflı bulduğu Russia Today muhabirlerinin Cumhurbaşkanlığı sarayına girişini yasakladı.

Abone ol

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçtiğimiz günlerde Le Point dergisinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı karalayan kapağına Türkiye'den gelen tepkiyi sert eleştirmiş "basın ve ifade özgürlüğünü" savunmuştu. Russia Today'in haberciliğini taraflı bularak birçok kez eleştiren Macron, Fransız basın kartına sahip olan ve akreditasyon işlemini gerçekleştiren Russia Today muhabirlerine yasak getirdi.

RUS MUHABİRLERİN ELYSEE SARAYINA GİRİŞLERİ ENGELLENDİ
Elysee sarayında diğer ülke muhabirleri gibi basın mensubu olarak girişini gerçekleştirmek üzere basın giriş noktasına giden RT muhabirleri polis tarafından engellendi. Muhabirlerin gizli çekim ile gerçekleştirdiği ve yayınladığı görüntülerde "Cumhurbaşkanının talimatı kesin. Girmenizi istemiyor. Russia Today olduğu sürece giremezsiniz" açıklamasını yapan polis memurlarının basın mensuplarını kapıdan kovuyor.

Olay üzerine şaşkına dönen RT muhabiri Kyrill Kotikov, katıldığı bir radyo programında, "Ne zamandan beri bir Cumhurbaşkanı kimin gazeteci olup olmadığına karar veriyor? Üstelik biz yabancı da değiliz, Fransız basın kartına sahip Fransız gazeteciyiz" açıklamasında bulundu.

LE POİNT DERGİSİNİN AFİŞLERİNİ İNDİREN TÜRKLERE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ
Öte yandan, Macron geçtiğimiz günlerde Le Point dergisinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret içeren reklam afişlerini indirten Fransa'daki Türklere tepki göstermiş "basın ve ifade özgürlüğünü" savunmuştu. Macron twitterdan yaptığı açıklamada, "Le Point'in afişleri bayilerden 'Fransa'da ve yurtdışındaki özgürlük düşmanlarının hoşuna gitmemesi sebebiyle kaldırılması kesinlikle kabul edilemez. Basın özgürlüğünün bedeli yoktur: Onsuz diktatörlüktür" ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklamasının üzerine Macron, Türkiye'den hükümet tarafından eleştirilmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Fahriye Evcen'den estetik iddiasına makyajsız paylaşım
Arefe günü ne zaman 2018 tarihi Arefe duası okunuşu
Banka hortumcusuna kimlik şoku! O kimlik bakın kimin çıktı?
Çin'de televizyonda yapay zekalı robot spiker
LGS sınavı sayısal bölüm kaç soru olacak-sınav kaç dakika sürecek?
FETÖ sanığı hakime Stuttgart Savcısı'ndan 'saklanma parası'
'Hero' tişörtlü öğrenci hakkında karar çıktı
Naci Ağbal: Bayram ikramiyesi kalıcı bir düzenleme
Aranan DHKP-C'li Yunanistan'a kaçarken yakalandı
LGS sınavı sözel bölüm kaç soru olacak-sınav kaç dakika sürecek?
Yorumlar