YAZARLAR

Başbakan'ı yuhalarsan...

Başbakan'ın tokat attığı iddia edilen Somalı genç, önce provokatör ilan edildi. Sonra gay oldu ve en sonunda provokasyona uğrayan bir mağdur.


Hesaplı hesapsız yalanların çöreklendiği bir kentte, yüreğikederden yanmış insanlara biraz huzur vermek çoğuna fazlageldi.

Acıdan siyaset devşirmek en iyi bildiği şeydi bazılarının...

Ve devşirilen ne varsa köpürtmek medyanın asli vazifesiydi.

Herkes üstüne düşen tüm kusurları, kusursuzca yerinegetirdi.

Rakamlara hapsedilmiş acılara şahit yazdılar hepimizi.

Ve şahit olduk, bize gösterilen kadarına...

Yerde yatan adama tekmeleri savuran müşavir, ayağı incindiğiiçin 7 gün rapor aldı. Allah'tan kafaatmamış...

** 

Başbakan'ın tokat attığı iddia edilen Somalıgenç, önce provokatör ilan edildi. Sonra gay oldu ve ensonunda provokasyona uğrayan bir mağdur.

Meğer "Başbakan'ı yuhalarsan tokatı yersin" hikayeymiş.Başbakan'ı yuhalarsan, o da gelir seni korumalarındankurtarırmış. Bunu öğrendik...

** 

Biri çıktı "bunlar zamanında AK Parti'ye oy verdi,müstehaktır" dedi. Diğeri çıktı " bunlara şehitdiyorlar, ne şehit ne gazi bunlar niyazi" dedi.

3 kuruş ekmek parası için madende ölmeyi göze alan insan AKParti'ye oy verdiyse müstehaktır diyebilen bir zihniyetin,sırf iktidar çevresi ölen işçilere "şehit" dedi diye"niyazi" güzellemesiyle karşılık veren aynı zihniyetlesoslandığını gördük.

** 

Maden kazasının ardından günlerce ortaya çıkmayan maden sahibiortaya çıktı hem de basının önüne.
Akıllardaki sorular tektek sorulacak ve olay aydınlatılacaktı ki...

Nerdeyse 2 saat süren basın toplantısında gazeteciler soruyerine hesap sormaya kalkınca, maden sahibi topu işletme müdürü veinsan kaynakları direktörüne atınca bir de araya bıçkın PR'cıdalınca olan oldu.

Madencilerin canları bu kez de Türk basın tarihinin en enteresan(burada yazar fiyasko demek istiyor)  basıntoplantısının gölgesi altında kaldı.

** 

Bakan istifa etsin diye haykıranlara inat, Bakanı kahraman ilanetmek için kullanılan en sağlam argüman " Necip FazılKısakürek'in 3 yıl çaycılığını yapmış" olmasıydıkimilerine göre. İyi çay demleyen adamdan zarar gelmez diyedüşündüler demek ki...

Oysa facianın başından beri devlet adına en sağlam duran ve olmasıgerekeni yapan belki de tek isimdi zaten TanerYıldız. Çay servisine gerek yoktu hacılar...

** 

Taziye ve destek amacıyla Soma'ya giden cübbeli,sarıklı amcalar için "Cübbeli sarıklı adamlar Somasokaklarında rahat rahat geziyor, avukatlar gözaltında."karşılaştırmasını yapabilen üstün zekalı dahiler de çıktıarada.

Her zerreyi sembolize etmede sınırsız bir güce sahip olanmemleketim insanı, sakala sarığa hala takık vaziyette.

** 

Soma'da yaşanan acıyı paylaşmak için sosyal medyadaorasına burasına #SOMA yazarak garip garip pozlarlafotoğraflar paylaşan ergenler de gördük misal.

Ekseriyetle yas tutmayı bilmeyen bir milletiz, amenna. Ve fakatpaylaşımlar gösterdi ki; ergenlerimiz bu yas olayına hiçgirmesin mümkünse...

** 

Ergenlerimiz böyle de büyükleri farklı mı sanki?

Spor programına başında baret, suratında siyah boya,madenci anması yapmaya çalışmış da olayı direk taca atmışgibi duran ünlü simalarımızdan hiç bahsetmesek sanki daha iyi.

** 

Dini bir televizyon kanalının ölen işçilerimiz içinSMS'le Fatiha toplaması da apayrı bir hezeyandı.Facebook sayfanıza gönül rahatlığıyla "Dini ticarete aletetmek deyince Kayserili zekasını sollayacak en az 1 milyon kişibulabilirim" yazabilirsiniz.

Velhasılı kelam neresinden tutsan elinde kalıyor.

Bütün bu garabetler, acıya karşı toplumsal olarak gösterdiğimiztepkilerin birer fotoğrafı aslında. Ölüm acısının bileartık bizi birleştirmekten çok uzak olduğu bir kez dahatescillendi.

Yalan yanlış haberlerle ve saçma sapan tavırlarlaSoma iliğine kadar sömürülürken bize oturupizlemek düşüyor.

Yine de izlerken bile nerede durduğumuz o kadar önemli ki...

Onurlu ve vicdanlı bir yerde durmak, tüm insanlığı değilbelki ama kendi insanlığımızı kurtarır.

 

 


 

Yorumlar