BIST 5.199
DOLAR 18,81
EURO 20,45
ALTIN 1.165,05
HABER /  DÜNYA

Barzani'den tartışma yataracak sözler

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Suriye'deki Kürtlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Abone ol

Irak Kürt Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani, "Kürt halkının kendi devletine sahip olması doğal bir haktır. Ama buna şiddetle ulaşılmaz. Bu doğal bir şekilde olmalı" dedi.

Barzani, Suriyeli Kürtlere askeri eğitim verdiklerini de doğruladı.

Mesud Barzani bugün AFP’de yayımlanan röportajında, Irak ve Suriye’deki militanlara karşı Iraklı Kürtlerin harekete geçip geçmeyeceği sorusuna şu yanıtı verdi:

“Teröristlere karşı her yerde saldırı düzenlemekten çekinmeyiz. Görevimiz, Kürtleri elimizden geldiğince korumaktır... Ancak Kürtlerin (Suriye’deki içsavaşta tüm taraflara) eşit mesafede durması gerektiğini düşünüyoruz. Böylece Kürtler savaşa girmeye zorlanmaz. Savaşa girerlerse bundan yarar sağlamazlar.”

ASKERİ EĞİTİM VERİYORUZ

IKBY’de Suriyeli Kürtlere kendilerini savunmak için askeri eğitim verdiklerini de ilk kez kabul eden Barzani, “Bazı gençler eğitildi. Ama doğrusu savaşa girsinler diye eğitilmediler” dedi.

Kürtlerin kendi kaderlerini tayin hakkı olduğunu da belirten Barzani, şöyle konuştu:

“Kürt halkının kendi devletine sahip olması doğal bir haktır. Ama buna şiddetle ulaşılmaz. Bu doğal bir şekilde olmalı. Anlayış çağındayız. Kürtler ve diğer devletler (Türkiye, Suriye, Irak ve İran) arasında diyaloğu teşvik ediyoruz. (Irak’taki şiddet konusunda) Temel sorunların gelecek yıl yapılacak genel seçimlerden önce çözülebileceğine inanmıyorum. Bu çatışmaların içsavaşa dönüşeceği yolunda ciddi bir korku var.”