BIST 2.439
DOLAR 16,19
EURO 17,41
ALTIN 965,28
HABER /  EKONOMİ

Bakan Yazıcı: Kapıkule'de TIR kuyruğu yok!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Bulgaristan ile Türkiye arasında yaşanan ve Kapıkule'den tır geçişine engel olan sıkıntı hakkında konuştu.

Abone ol

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kapıkule Sınır Kapısı'nda Türkiye ile Bulgaristan arasındaki transit geçiş belgesi sorununa ilişkin, "Yapılan anlaşmaya göre, komşumuz Bulgaristan, Türkiye taşımacılık sektörüne 6 aylık süreyi kapsayacak şekilde 125 bin taşıma belgesi vermesi gerekirken sadece 5 bin adet vermiştir" dedi.

Bazı programlara katılmak üzere Rize'ye gelen Bakan Yazıcı, partisinin seçim irtibat bürosunun açılışında yaptığı konuşmada, seçim zamanlarında bazı kişilerin yapamayacakları sözler verdiğini belirterek, hükümet olarak yaptıklarının ortada olduğunu, vatandaşın seçimlerde kıyas yaparak oy kullanacağını söyledi.

Toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yazıcı, "Kapıkule'de tırların geçişlerde yaşadığı sıkıntılarla ilgili neler söyleyeceksiniz?" şeklindeki soru üzerine, Avrupa'ya açılan kapılarda komşu ülke Bulgaristan'dan tır geçişleriyle ilgili sorunlar yaşadıklarını belirterek, "Bu belgelerden birinci derece sorumlu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'dır. Geçiş hizmetlerini sağlayan bakanlık olarak da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak yakinen takip ediyoruz. Bu uygulamanın müsebbibi maalesef haksız uygulama içerisinde olan komşumuz Bulgaristan'dır. Yapılan anlaşmaya göre, komşumuz Bulgaristan, Türkiye taşımacılık sektörüne 6 aylık süreyi kapsayacak şekilde 125 bin taşıma belgesi vermesi gerekirken sadece 5 bin adet vermiştir. Dolayısıyla Türkiye, bu yükümlülük ve taahhüt ihlali dolayısıyla Bulgar araçlarının çıkışına ilişkin elektronik ortamda işlem süreçlerini tamamlayan sistemi devre dışı bırakmıştır. Bu, bilinçli yapılan bir uygulamadır" diye konuştu.

Taşımacılık sektörünün bu uygulamadan kaynaklanan sorunlarını gidermek üzere alternatif güzergahlar oluşturduklarını kaydeden Yazıcı, "Bunlardan biri İpsala Gümrüğü ve bir diğeri de Ro-ro seferleri yapan limanlarımıza taşıyıcılarımızı yöneltmek. Taşıyıcı sektörünün örgütsel yapısının da bakışı bu. Onlar da bu haksız uygulama karşısında direnç göstereceklerini ve alternatif güzergahlar bulmak suretiyle Avrupa'ya ve diğer ülkelere taahhüt ettikleri yükü taşıyabileceklerini ifade etmişlerdir. İpsala Sınır Kapısı'nın yanında Tekirdağ, Zonguldak ile İstanbul'da Pendik ve Ambarlı'daki Ro-ro seferlerini, taşıyıcılar açısından Bulgaristan'ın oluşturduğu bu sorunu çözmek için bir araç haline getirdik" dedi.

Bakan Yazıcı, Kapıkule Sınır Kapısı ile ilgili olarak sürekli bilgi aldığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Kapıkule Gümrük Kapısı'nda Bulgaristan üzerinden Avrupa'ya ve diğer ülkelere geçiş yapmak üzere bekleyen kuyruk yok. Sadece bu olay başlamadan önce 70 tır değişik sebeplerle bizim parkta bekliyor, karşı tarafta da 40 civarında Türk plakalı tır bekliyor. İpsala'daki tır kuyruğunun 12 kilometre olduğu ifade edildi. Bu da sayısal olarak 600 tıra tekabül etmektedir. İnşallah, Bulgar dostlarımız bu uygulama noktasında haksız olduklarını ve bizim o haksız uygulamaya karşı alternatif üretmek suretiyle çözüm yoluna girdiğimizi görerek daha basiretli davranırlar, haksız uygulamayı ortadan kaldırırlar ve geçişler daha önce olduğu gibi devam eder."

ÖNCEKİ HABERLER
New York borsası işsizlik sonrası yükselişte
New York borsası işsizlik sonrası yükselişte
ABD o veriyi açıkladı Dolar düşüyor! YENİ
ABD o veriyi açıkladı Dolar düşüyor! YENİ
Hükumetten en son anket açıklaması!
Hükumetten en son anket açıklaması!
Afrika dışındaki en eski ayak izi İngiltere'de bulundu
Afrika dışındaki en eski ayak izi İngiltere'de bulundu
Sırrı Süreyya'dan Topbaş'a çok sert sözler
Sırrı Süreyya'dan Topbaş'a çok sert sözler
Eğer ölmeseydi sevdiği kıza açılacaktı
Eğer ölmeseydi sevdiği kıza açılacaktı
Transseksüel sevgilisine bakın ne yaptı!
Transseksüel sevgilisine bakın ne yaptı!
Demet Akalın dediğini yaptı TIKLA GÖR
Demet Akalın dediğini yaptı TIKLA GÖR
Bir anket daha bunun sonuçları da çok başka
Bir anket daha bunun sonuçları da çok başka
Ne olduğunu asla tahmin edemezsiniz!
Ne olduğunu asla tahmin edemezsiniz!