BIST 11.090
DOLAR 32,83
EURO 35,66
ALTIN 2.537,31
HABER /  GÜNCEL

Bakan Turhan müjdeyi verdi: Seyahat süresi 1,5 saate düşecek

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde yapımı devam eden yüksek hızlı tren tünel çalışmalarını yerinde inceleyerek, "Adana-Gaziantep seyahat süresi 1,5 saate düşecek" dedi.

Abone ol

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, gece geldiği Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Yüksek Hızlı Tren tünel inşaat çalışmalarını yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Bahçe-Nurdağı-Fevzipaşa varyantı hızlı tren projesinin şantiyesinde incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, "Türkiye son yıllarda hızlı tren çalışmalarına ülke sathına yayan projelere devam ediyor. Daha ekonomik ve güvenli ulaşım olan demiryolu hizmetlerini ülke sathına yaymak için yeni projeler hazırlıyoruz. Yüksek hızlı tren hatları bakanlığımızın öncelikli projeleridir. Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hattı bunlardan biri.'' dedi.

''1,5 SAATE DÜŞECEK''
''Buradaki konvansiyonel demiryolu hattını hızlı tren hattına çeviriyoruz. 294 kilometrelik Gaziantep-Adana demir yolu hattı virajları, yüksek eğimleri ortadan kaldırılarak, tünellerle ve viyadüklerle 68 kilometre kısaltarak 226 kilometreye indiriliyor.'' diyen Turhan, ''Yolcu trenlerimizle yaklaşık 5,5 saat olan Adana-Gaziantep arasındaki seyahat süresini, hızlı trenle 1,5 saate düşürmüş olacağız. İnsan kaynağının, emeğin yollarda harcadığı zamanla değil, üreterek, üretim sahasında kullanılmasını amaçlıyoruz. Mersin-Adana-Gaziantep güzergahının öncelikli olan kesimi, Nurdağı Fevzipaşa Varyantıdır. Burayı bir an önce tamamlayıp hizmete açmak istiyoruz" şeklinde konuştu.