BIST 1.910
DOLAR 13,72
EURO 15,54
ALTIN 786,53
HABER /  GÜNCEL

Bakan duyurdu: Çok önemli bir değişiklik

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Otopark Yönetmeliği"ne ilişkin, "Şehir merkezlerindeki trafik problemini çözmek, otopark ihtiyacını karşılamak adına, park ve meydanların altına otopark yapabilme imkanı getiriliyor. Bu da çok önemli bir değişiklik. Büyük şehirlerde, şehir merkezlerindeki otopark problemi tamamıyla aşabilecek" dedi.

Abone ol

Bursa Valisi İzzetin Küçük'ü makamında ziyaret eden Kurum, burada yaptığı konuşmada, "Otopark Yönetmeliği"nin 15 Eylül'de yürürlüğe gireceğini hatırlattı. Kurum, bundan sonra yapılacak her daire için bir otopark yapılacağını  belirterek, "Şehir merkezlerinde sokakları biraz daha rahatlatacağız. Artık sokak  üzerinde değil, binaların altında, her daireye bir otopark düşecek şekilde  yapacağız." diye konuştu.

Yönetmelik kapsamında başka önemli kararlar da alındığını aktaran Kurum, şöyle devam etti:

"Ticari aks olan yerlerde, konut alanı dahi olsa bu alanlarda, hak  sahibi isterse binada hiçbir plan değişikliği yapılmaksızın binayı katlı otopark  yapabiliyor. Bu alanlarda da otopark ihtiyacını, plan değişikliği yapılmaksızın  çözebileceğiz. Yine önemli bir karar, tüm kamu alanlarında ilgili kamu idaresinin  onayıyla otopark yapabileceğiz. Otopark alanlarını, mevcut binaların veya  bahçelerin altında yapabileceğiz. Bu da şehir merkezlerindeki otopark ihtiyacı  adına önemli."

ARABAM NEREDE KAYGISINA SON
Kurum, Türkiye geneli için mekansal ve stratejik plan hazırladıklarına  dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Şehirlerin 1/100 bin, 1/5 bin, 1/25 bin ölçekli planlarını yeniden  gözden geçiriyoruz. Bunlara ilişkin, bundan sonra yapılacak düzenlemelerde 'Park  et, devam et' sistemini getiriyoruz. İmar planlarında, toplu ulaşım noktalarında,  büyük otopark alanları bırakılma zorunluluğu getiriyoruz. Bu sayede insanlar  toplu ulaşıma arabalarıyla gelecek, arabalarını park edecek ve buradan toplu  ulaşımla şehir merkezine gidecek. Dolayısıyla şehir merkezine arabayla gelme veya  toplu ulaşıma gittiğinde 'Arabamı nereye koyacağım?' kaygısı yaşanmayacak. Bu da  önemli bir düzenleme. Yine şehir merkezlerindeki trafik problemini çözmek,  otopark ihtiyacını karşılamak adına, park ve meydanların altına otopark yapabilme  imkanı getiriliyor. Bu da çok önemli bir değişiklik. Büyük şehirlerde, şehir  merkezlerindeki otopark problemi tamamıyla aşabilecek bir düzenleme. Otopark  yapan herkes, otoparkların yüzde 1'ini bisiklet, yüzde 5'ini engelli park yeri,  yüzde 2'sini de elektrikli araç için ayırmak zorunda."

Yönetmeliğin yürürlüğe gireceği 15 Eylül'den sonra yapılacak  başvurular için yeni kuralların geçerli olacağına işaret eden Kurum, "Yönetmelik,  15 Eylül'den önce ruhsat başvurusu yapan, ruhsat işlemleri belediyede devam eden,  imar durum belgesi almış başvuru sahiplerini ilgilendirmiyor. Onlar eski  yönetmelikten faydalanabiliyor." ifadelerini kullandı.

FOÇA'DA DENİZ KİRLİLİĞİ
İzmir'in Foça ilçesindeki deniz kirliliğine değinen Kurum, "Bu olay,  31 Ağustos 2018'de gerçekleşti ve bakanlığımız, 80-100 kişilik bir ekiple olaya  müdahale etti ve 3 Eylül'de deniz kirliliğiyle ilgili problem, kontrol altına  alındı. Kirlilik, yüzde 80-90 seviyesinde temizlendi." dedi. Kurum, ekiplerin sahada temizlik çalışmalarına yoğun bir şekilde devam  ettiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Artık ince temizliğe geçilmiş durumda. İnşallah bir hafta, 10 gün  içinde ince temizlik de bitirilip deniz, kullanılabilir hale gelecek. Buna  ilişkin tespitleri de yaptıktan sonra duyurularımızı yapacağız. Bu kirliliğe  sebep olan gemi araştırılıyordu. Biz, 23 gemiden numune aldık. Bu 23 gemiyle  alakalı tespitleri TÜBİTAK-MAM (Marmara Araştırma Merkezi) laboratuvarına  gönderdik. Bu laboratuvardaki gemiden alınan tespitlerle sahadaki tespitlerin bir  gemiyle uyuşması söz konusu. Bu gemi, 29 Ağustos'ta Türkiye'ye giren Palau  bayraklı, Harrier isimli, 38 bin 282 grostonluk bir gemi. Söz konusu gemi, söküm  işlemi için ülkemize gelmiş. Ancak fuel oil yakıtını denize bırakmış ki bunun  uydu görüntülerini paylaştık. Buna ilişkin, 2872 sayılı Çevre Kanunu ile söz  konusu gemiye 1 milyon 650 bin lira ceza söz konusu. Sahada bu kirliliği  temizlemek için harcadığımız, yaklaşık 10-15 milyon lira tutarındaki bedel ki bu  bedel de bakanlık tarafından hesaplanıyor, gemi sahibinden tahsil ediliyor.  İlgililer hakkında da savcılık gerekli soruşturmayı yürütüyor."

Mavi bayraklı plajları artırmak için yoğun çaba sarf ettiklerine de  değinen Kurum, "Bu konuda, dünyada üçüncüyüz. İnşallah bu seviyeyi daha da  artıracağız. Kirlilik veya kirliliğe sebep olacak hiçbir olaya müsaade  etmeyeceğiz. Sorumlularıyla ilgili her türlü cezai işlemin gereğini yapıyoruz."  değerlendirmesinde bulundu.

ÖNCEKİ HABERLER
Almanya'da dijital detoksa ilgi artıyor
Almanya'da dijital detoksa ilgi artıyor
İstanbul'da FETÖ operasyonu 4 şüpheli gözaltında
İstanbul'da FETÖ operasyonu 4 şüpheli gözaltında
Reuters duyurdu bombardıman yine başladı!
Reuters duyurdu bombardıman yine başladı!
Tunceli Valisi ile Ferhat Tunç kapıştı sosyal medya yıkıldı!
Tunceli Valisi ile Ferhat Tunç kapıştı sosyal medya yıkıldı!
Evden çaldığı 115 bin lirayı iki günde harcadı
Evden çaldığı 115 bin lirayı iki günde harcadı
CHP'den Tahran Zirvesi açıklaması
CHP'den Tahran Zirvesi açıklaması
O belediyeleri kaybetmemek için harekete geçti işte seçim kulisi
O belediyeleri kaybetmemek için harekete geçti işte seçim kulisi
Meteoroloji'den İstanbul için sağanak yağış uyarısı
Meteoroloji'den İstanbul için sağanak yağış uyarısı
Esed güçleri ile YPG/PKK arasında şiddetli çatışma
Esed güçleri ile YPG/PKK arasında şiddetli çatışma
Kars'ta zırhlı polis aracı devrildi yaralılar var
Kars'ta zırhlı polis aracı devrildi yaralılar var