BIST 10.392
DOLAR 32,33
EURO 34,95
ALTIN 2.394,85
HABER /  EKONOMİ

Bakan Berat Albayrak'tan önemli açıklama Meclis'te konuştu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Meclis'teki 2019 yılı bütçe görüşmelerinde konuştu. Bütçedeki aslan payının Milli Eğitim Bakanlığı'na ait olduğuna dikkat çeken Albayrak, enflasyon farkının yansıtılması için de personel giderlerin yüzde 35,6 arttırıldığına işaret etti.

Abone ol

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi'nin görüşmelerine başlandı. Görüşmenin ilk sunumunu Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptı. Enflasyon farkının çalışanlara yansıtılması için bütçeden yüzde 35,6 artış yaptıklarına dikkat çeken Berat Albayrak'ın konuşmalarından satırbaşları şöyle:

*Türkiye 2018'de de güçlü büyüme seyrin sürdürmüştür.  Finansal istikrarı desteklemek amacıyla gerekli tedbirler alındı. Yılın 3. çeyreğinde iç talep ivme kaybetti. 

*Kasım ayından sonra Aralık ayında da devam edecek KDV indirimlerinin ve enerji fiyatlarında zam yapılmayacağı etkisiyle enflasyonla mücadelede güçlü bir yapı yakalayacağımıza inanıyoruz.

İSTİHDAM 29 MİLYONA ULAŞTI
2018 ağustosta istihdam 29 milyona ulaştı. İşgücü piyasası politikaları istihdam artışına yansıdı. İşgücü arzının devam etmesi, ekonomik dengenin belirginleşmesini öngörüyoruz. 

İHRACATTA HEDEF 170 MİLYAR DOLAR
Ekonomideki dengelenme olumlu seyretmekte. 2017 yılında 157 milyar dolara yükselen ihracatımız, bu artışı sürdürerek kasım ayında en yüksek değere ulaşmıştır ve yıl sonunda 170 milyar dolar hedefini yakalayacaktır.

TURİZMDE REKOR SEVİYE
Turizmde yaşanan toparlanma cari açığın düşmesinde etkili olmuştur.  Yıllık bazda 38,9 milyon kişiyle rekor seviyeye ulaşmıştır. 2018 yılı mayıs ayı itibari ile cari dengelenmede çok iyi bir iyileşme görüyoruz. Ekim ve kasım aylarında da cari fazla vereceğimizi göreceğiz.

CARİ FAZLA VERECEĞİZ
2018 yılında cari açığın 36 milyar doların altına inmesini bekliyoruz. Ağustos ve eylülden sonra ekim ve kasımda da cari fazla vereceğiz.

ENFLASYON FARKI YANSITLACAK
Personel ücretlerine 2019 yılı içerisinde yansıtılacak olan enflasyon farkı ödemeleri ile 2018 yılında kadroya geçen taşeron işçilerin ücret ödemeleri nedeniyle personel giderleri yüzde 35,6 artarak 216 milyar 570 milyon liradan 293 milyar 678 milyon liraya yükselmiştir. Bütçenin en önemli özelliklerinden biri tasarruf bütçesi olması.

ASLAN PAYI EĞİTİMİN
Bütçemizde en büyük payı eğitime verdik. Eğitime ayırdığımız kaynağı 2019'da 161 milyar liraya çıkarıyoruz, vergi gelirlerinin yüzde 21'ini eğitime harcayacağız.

TARIMA 16 MİLYARLIK KAYNAK
2019 yılında bütçemizde sağlığa yaklaşık olarak 157 milyar TL kaynak ayırdık. Bütçeden yatırımlar için 65.1 milyar TL kaynak ayırıyoruz. Tarımı desteklemeye devam ediyoruz. Bu kapsamda tarımsal destek programları için 16.1 milyar TL kaynak ayırıyoruz.

BES'E 19 MİLYAR DEVLET KATISI
Bireysel Emeklilik sistemine 2019 yılı sonunda devlet katkısı tutarı 19.4 milyar TL'ye ulaşmış olacaktır. 2019 yılı bütçesinin en önemli özelliklerinden biri tasarruf bütçesidir.

ALTIN İLE KİRA DÖNEMİ
Çok kısa bir süre içerisinde Hazine garantili bir altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı daha gerçekleştireceğiz.

KAYIT DIŞI EKONOMİ İÇİN YENİ MERKEZ
Kayıtdışı ekonomi ile etkin mücadeleye devam ediyoruz. Haksız rekabetin önlenmesi için yeni bir merkez kuruyoruz.  İdari işlemleri elektronik ortama taşıdık. Elektronik tebligatla yaklaşık 300 milyon lira tasarruf sağladık. Önümüzdeki dönemde mali disiplinin korunması ekonomi politikalarının en öncelikli hedefi olacak.''

Gezi sürecinde  faizler 2 katı arttı, darbe girişimi ile yüzde 11'leri aştı. Bugün açıklanan büyüme rakamları sağlam duruşu göstermektedir.