BIST 10.166
DOLAR 32,31
EURO 35,11
ALTIN 2.417,23
HABER /  DÜNYA

ABD ateşkesi 1 Mart'ta bitirecek Ticaret savaşında gerginlik

Arjantin'de 30 Kasım'da düzenlenen G-20 Zirvesi'nde ticaret savaşlarına 90 ara veren ABD ve Çin arasındaki bu ateşkes 1 Mart'ta son bulacak. Ateşkesin son bulacağı açıklaması ise ABD'den geldi.

Abone ol

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı 30 Kasım'da Arjantin'de düzelenen G-20 Zirvesinde yumuşamıştı. Zirvede her iki ülke arasında arttırılan gümrük vergilerinin 90 gün süre ile aşağı çekilemesi kararlaştırılmıştı.

Ancak bugün ABD'den gelen açıklamalar iki ülke arasındaki ticari savaşın kızışmaya başladığını gösteriyor. ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, ülkesi ve Çin arasında sağlanan ateşkesten 1 Mart'a kadar sonuç alınamaması halinde, ülkesinin gümrük vergilerini yükselteceğini söyledi.

TRUMP'A ATIFTA BULUNDU
Lighthizer, dün CBS televizyonuna yaptığı açıklamada, "Bana göre bu tarih, kesin bir tarih. Konuşmalarımızda ABD başkanı, Mart ayının sonrasından bahsetmiyor." dedi.

VERGİLER YÜKSELTİLECEK
ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin Devlet Başkanı Şi Cinping  ile üzerinde mutabık kaldığı ve yeni gümrük vergilerini 90 gün süreyle askıya alma kararına atıfta bulunan Lighthizer, "90 günün sonunda gümrük vergileri yükseltilecek. Müzakereler bu şekilde tasarlandı." dedi.

ÇİN'DEN TAVİZ GÖRMEK İSTİYOR
Lighthizer, Çin ile müzakereleri yürütmekle görevlendirilmesinin ardından yaptığı bu ilk açıklamada eğer daha yüksek gümrük vergilerinden kurtulmak isteniyorsa, ABD'nin gelecek birkaç hafta içinde Çin'den birçok alanda taviz görmek istediğini ifade etti.

ABD'nin taviz istediği alanlar arasında Çin'in daha çok ABD ürünü satın alması, ABD ürünlerinin Çin pazarına girmesinin kolaylaştırılması ve Amerikan şirketlerinin teknoloji bilgilerini Çinli şirketlerle paylaşmalarını şart koşan sisteme "yapısal değişiklikler" getirilmesi yer alıyor.

Lighthizer, "Tarım ürünlerini satabilmemiz gerekiyor, imalat sektöründe satış yapabilmemiz gerekiyor. Temel bir sorun olarak, ekonomik olmayan teknoloji transferinde de yapısal değişiklikler gerekiyor" dedi.