BIST 2.857
DOLAR 17,96
EURO 18,25
ALTIN 1.027,56
HABER /  POLİTİKA  /  MHP

Bahçeli'den CHP'ye Erdoğan çağrısı

MHP lideri Devlet Bahçeli, CHP'nin Erdoğan'ın çağrısına kayıtsız kalmaması çağrısı yaptı. Bahçeli, 3 Ekim'den itibaren Meclis'in çalışmalarını hızlandırmasında yarar olduğunu söyledi.

Abone ol

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Meclis'e yaptığı çağrının sorunların çözümü için önemli olduğunu söyledi. Meclis çalışmalarına MHP olarak katılacaklarını ifade eden Bahçeli, CHP'nin de bu çağrıya kayıtsız kalmaması gerektiğini söyledi.

Bahçeli, TBMM'nin 23. Dönem 3. Yasama Yılı açılışı dolayısıyla dün düzenlenen resepsiyonda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"Sayın Cumhurbaşkanı, perşembe günü sizinle görüşeceğini söyledi. Gündemde Kuzey Irak olacakmış. Nasıl bir bilgi alışverişi olacağına yönelik bir ön bilgilendirme yapabilir misiniz?" sorusuna Bahçeli, "Tabii görüşmenin gündemi Sayın Cumhurbaşkanına ait. Perşembe günü bir görüşme olacak ama kapsamı ne kadardır onu bilemiyorum." yanıtını verdi. Bahçeli, bugünkü görüşmeye ilişkin başka bir soru üzerine, "Görüşmelerde bazı konulara girilmedi. Karşılıklı değerlendirmeler içerisinde bulunulmadı. Her halde iyi bir diyalog başlangıcı kabul edilebilir." değerlendirmesinde bulundu.

UYUM YASALARI

"Diyaloğun ilk adımı uyum yasaları olabilir mi?" sorusunu ise Bahçeli şöyle yanıtladı:

"Bugünkü, Cumhurbaşkanımızın açılış konuşmasını iyi yorumlamak lazım. Orada, Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlar, geleceğe yönelik düşünceler yer almaktadır ve bunu yaparken de iki konu üzerinde benim yorumuma göre durmaktadır. Bunlardan bir tanesi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçildikten sonra 2019 yılına kadar bu sistemin verimli ve etkin işleyişine temel teşkil edecek Meclis çalışmalarını hızlandırmak. Dolayısıyla mevzuattaki parlamenter sisteme dayalı kavramlar yerine Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine dayalı kavramları yerleştirmek, arkasından da uyum yasaları üzerinde çalışmak. Bu önemli bir konu, üzerinde durulması gerekli bir konu. Anayasa değişikliğiyle beraber gündeme taşınması gerekli bir konu. Fakat bunun yanında ikinci bir konu daha vardır ki o konu çok önemlidir. Ona, parlamentoda temsil edilen siyasi partiler kayıtsız kalmamalıdır. Yani Sayın Cumhurbaşkanı, bu sorunların altından kalkabilmek, hem uyum yasaları, hem Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini dönüştürebilmek, hem de karşı karşıya kaldığımız iç ve dış sorunları çözebilmek için parlamentoda temsil edilen partilere bir çağrıda bulunuyorlar. Bu çağrı önemli bir çağrıdır.

"KATILABİLİRİZ"

Bu çağrıya MHP olarak katılabileceğimizi ben ifade ediyorum. Ama CHP de bu çağrıya kayıtsız kalmamalı. Çünkü ana muhalefet partisi olarak siyasi iktidarla birlikte, bizim de desteğimiz ve katkımız çerçevesinde Türkiye hem iç ve dış tehdit unsurlarını, hem yeni hükümet sistemi üzerindeki gerçekleşmesi gereken yapısal reformları yapabilmek için bir araya gelişi zaruri görüyoruz. Bu çağrıyı da Cumhurbaşkanı konuşmasının son bölümünde üç defa tekrarladı. Buna kulak vermek lazım. Yani siyaset yapıyoruz, doğrudur. Her parti kendi programını yapıyor, doğrudur. Fakat her program ve siyasi partinin yanında ve üstünde Türkiye vardır. Türkiye sosyal, ekonomik yönden bir kriz, kaos ortamında bulunursa siyasi partilerin üretecekleri politikalar kalmaz. Onun için aşama aşama meseleleri götürmek lazımdır."

Meclis'in, bu çağrılara kulak vererek 3 Ekim'den itibaren çalışmalarını hızlandırmasında yarar olduğunu belirten Bahçeli, Türkiye'nin önemli konularından birinin de zamanı en iyi şekilde değerlendirmek olduğuna dikkati çekti.

Bu çerçevede bir liderler zirvesi olup olamayacağı sorusu üzerine Bahçeli, "Lider zirvesi de olabilir, partiler arası diyalog da olabilir. Karşılıklı grup başkanvekillerinin çok sık görüşmeleri olur. Gündem oluşturabilecek konular üzerinde bir ön çalışma yapılabilir. Meclisi hızlı çalıştırabilecek prensiplere varılabilir. Yani kısacası 2018 yılı ve ayrıca da yasama yılının 3. dönemi Türkiye için çok iyi değerlendirilmesi gereken bir yıl olmalıdır. Bunu vurgulamak lazım." değerlendirmesinde bulundu.

ÖNCEKİ HABERLER
Kahraman CHP liderinden özür dilemiş
Kahraman CHP liderinden özür dilemiş
Hava kuvvetleri yanlışlıkla güvenlik güçlerini öldürdü
Hava kuvvetleri yanlışlıkla güvenlik güçlerini öldürdü
Meltem Cumbul'dan şaşırtan tavır
Meltem Cumbul'dan şaşırtan tavır
İspanya'daki referanduma sert müdahale
İspanya'daki referanduma sert müdahale
Bakan Fakıbaba: Suriyelilere ihtiyacımız var
Bakan Fakıbaba: Suriyelilere ihtiyacımız var
 ByLock'tan çıkan FETÖ mesajı! Delilleri yok edin!
ByLock'tan çıkan FETÖ mesajı! Delilleri yok edin!
 İstanbul'da 15 ilçede eş zamanlı operasyon!
İstanbul'da 15 ilçede eş zamanlı operasyon!
Metroda önüne gelene bıçakla saldırdı! Polis vurarak durdurdu
Metroda önüne gelene bıçakla saldırdı! Polis vurarak durdurdu
3’üncü etap raylı sisteme Başbakan onayı
3’üncü etap raylı sisteme Başbakan onayı
Erdoğan'dan HDP'lilere: Onların yeri Kandil
Erdoğan'dan HDP'lilere: Onların yeri Kandil