BIST 1.527
DOLAR 7,29
EURO 8,78
ALTIN 401,79
HABER /  DÜNYA

Avustralya Başbakanı Scott Morrison'dan hata yaptık itirafı

Avustralya yanıp kül olurken Hawai'de tatil yaparak herkesin tepkisi alan Başbakan Scott Morrison'dan itiraf geldi. Morrison  "Bazı şeyleri sahada çok daha iyi halledebilirdim" dedi. 

Abone ol

Son haftalarda yangınlardan en çok etkilenen Yeni Güney Galler ve Victoria eyaletlerini ziyaret eden Morrison, yerel halkın tepkisiyle karşılaşmıştı.Cobargo kasabasında bir kadının yangınla mücadeleye yeterince kaynak aktarmamakla eleştirdiği Morrison'a "Budala", "Bir daha buradan oy alamazsın" diye bağıranlar olmuştu.

Tepkileri "Bunlar hassas çevreler, çok duygusal çevreler. Başbakanlar da kandan candan bu insanlarla muhatap olurken" diye değerlendiren Morrison, itfaiyenin büyük baskı altında olduğunu kabul etti.

Kamu soruşturması açması önerisini getireceğini söyledi

Felakete mukabele etmede daha doğrudan rol oynama konusunda hükümetin 'yeni bir arzu' içinde olduğundan söz eden Liberal Parti lideri, yangın krizine yapılan müdahale konusunda üst düzey yargı yetkililerinin oluşturacağı bir komisyonun kamu soruşturması açması önerisini getireceğini söyledi. 

Dünyaca ünlü 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg dahil pek çok kişinin yangının çapını ve şiddetini artırdığı düşünülen iklim değişikliğiyle yeterince mücadele etmemekle suçladığı Avustralya Başbakanı, hükümetinin iklim değişikliğinin etkilerini hesaba kattığını savundu.

 Küresel çözüm gerektiğini ifade etti

"Daha uzun, daha sıcak, daha kuru yazlar yaşıyoruz. Bunda iklimdeki büyük değişikliklerin etkisi olduğu aşikar" diyen Morrison, BM'nin Paris İklim Anlaşması'ndaki Avustralya'nın taahhütlerini yerine getirmek için çalıştıklarını dile getirdi. Ancak ilkim değişikliğiyle mücadele için küresel çözüm gerektiğini ifade etti.

Cuma günü Avustralya çapında düzenlenen iklim değişikliği protestolarına on binlerce kişi katıldı.Sydney, Melbourne ve Canberra'nın başını çektiği büyük şehirlerde göstericiler Morrison hükümetinden fosil yakıt kullanımının bırakılması sürecine geçilmesini talep etti.Yaz mevsimindeki Avustralya'da yağmur mevsimine girilmeden yangın krizinin bitmesi beklenmiyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Bingöl'de korkutan deprem! AFAD büyüklüğünü açıkladı
2-4 Mart VarVar İndirimi'nde süper fırsatlar!
İmam ile müezzin camide tekme tokat kavga etti! Savcılık harekete geçti
Meslek lisesi öğrencilerinden biyonik el yaptı
Ramazan başlangıcı ne zaman 2020 dini günler takvimi Diyanet
2020 bayram tarihleri ne zaman kaç gün tatil olacak?
e devlet şifresi alma kaç para 2020
Mansur Yavaş bombaladı: 50 dosyayı savcılığa vereceğiz
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den son dakika Libya açıklaması
FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'den yazılarında 10 ayrı kod adı
Yorumlar 1 yorum