BIST 2.439
DOLAR 16,19
EURO 17,41
ALTIN 965,28
HABER /  EKONOMİ

Asgari ücret için nefesler tutuldu!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yeni asgari ücreti açıklayacağı tarih belli oldu

Abone ol

4. kez toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu binlerce işçinin beklediği yeni asgari ücret açıklamasını 26 Aralık Çarşamba günü saat 11.00'de yapılacak.

Hükümet asgari ücretin yüzde 3 3 oranında artırılmasını öngörürken, TİSK asgari ücrete yüzde 3 2,3 oranında zam yapılmasını istiyor. Türk-İş de asgari ücret hesaplanırken TÜİK tarafından belirlenen net bin 25 liranın baz alınmasını ve bunun üzerine enflasyon oranında zam yapılmasını talep ediyor.

ÇARŞAMBA GÜNÜ SAAT 11.00

Asgari Ücret Tespit Komisyonu üyeleri, gelecek yıl geçerli olacak yeni asgari ücreti belirlemek üzere, Çarşamba günü saat 11.00'de, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda bir araya gelecek.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5'i işçi, 5'i işveren, 5'i de devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor. Komisyonda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil ediyor. İş Kanunu gereğince, ücretlerin asgari düzeyinin komisyon aracılığıyla en geç iki yılda bir belirlenmesi gerekiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın tespit ettiği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluk sağladığı kabul ediliyor.

İşverenler, yanlarında çalışan işçilere komisyonca belirlenen ücretlerden düşük ücret ödeyemiyor.        

TÜİK'İN RAPORU

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kalkınma Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı'ndan ekonomik ve sosyal durumla ilgili veriler istenmişti.

Öte yandan ilk toplantıda söz alan işçi temsilcileri, Maliye Bakanlığı'ndan en düşük devlet memuru maaşının ne olduğunun sorulmasını ve asgari ücret hesaplanırken en düşük memur maaşının da esas alınmasını talep etmişti.

İkinci toplantıda, kurumlardan gelen ekonomik ve sosyal durumla ilgili veriler değerlendirilmişti. Toplantıda, işçi temsilcileri, ''asgari ücretin belirlenmesinde kullanılmak üzere, geçim şartlarının (gıda, konut, eğitim, sağlık, kültür, ulaşım ve benzeri harcamaların toplamı) ne olduğunun'' TÜİK tarafından hesaplanarak, Komisyon'a sunulmasını talep etmişti. 

TİSK'te gerçekleşen üçüncü toplantıda TÜİK tarafından hazırlanan rapor, taraflara sunuldu. Raporda, ''ağır'' bir işçinin geçinebilmesi için eline geçmesi gereken net ücretin Kasım ayı itibarıyla bin 25 lira olduğu belirtildi. 

İŞÇİ VE İŞVEREN NE İSTİYOR?

Türk-İş, yapılacak çalışmalarda anayasada yer alan ''geçim şartları'' yaklaşımının dikkate alınmasını, işçinin ailesiyle günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre insanca yaşamasını mümkün kılacak bir tutarın esas olmasını talep ediyor. TÜİK'in belirlediği asgari ücret tutarının pazarlık konusu edilmesinin doğru olmayacağını vurgulayan Türk-İş, net asgari ücretin tespitinde TÜİK tarafından bilimsel esaslarla belirlenen net bin 25 liranın baz alınmasını ve bunun üzerine enflasyon oranında zam yapılmasını talep ediyor. 

2013 yılı enflasyon hedefinin yüzde 5,3 olduğuna dikkat çeken TİSK ise asgari ücrete yüzde 3 2,3 oranında zam yapılmasını istiyor.

ASGARİ ÜCRET 739 LİRA

Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekar bir işçi için brüt 940,50, net 739,79 lira olarak uygulanıyor. 16 yaşından küçükler için brüt 805,50, net 643,14 lira olan asgari ücret, kapıcılar için ise brüt 940,50, net 799,42 lira düzeyinde bulunuyor.

Asgari ücretten 16 yaşından büyük işçiler için 200,71 lira, 16 yaşından küçük işçiler için 162,36 lira, kapıcılar için ise 141,08 lira kesinti yapılıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti 16 yaşından büyük işçiler için bin 95,68 lira, 16 yaşından küçük işçiler için 938,41 lira, kapıcılar içinse bin 95,68 lirayı buluyor.        

ÖNGÖRÜ YÜZDE 3

2013 Yılı Programı'nda asgari ücrete yapılacak zamma ilişkin öngörüye de yer verilmişti. Buna göre, asgari ücretin gelecek yılın Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3 artırılması planlanıyor.

Geçen yıl, asgari ücret yılın ilk 6 ayı için yüzde 5,91, ikinci 6 ay için yüzde 6,09 artırılmış ve yıllık artış yüzde 12,37 olmuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Taylandlı eşe Türk kocadan dayak!
Taylandlı eşe Türk kocadan dayak!
HGS'yi motosikletliler nereye yapıştıracak?
HGS'yi motosikletliler nereye yapıştıracak?
Uludere adalet beklerken…
Uludere adalet beklerken…
O müdür 3 yıl sonra ilk kez açıkladı!
O müdür 3 yıl sonra ilk kez açıkladı!
Şivan Perwer'den Türk sanatçılara eleştiri!
Şivan Perwer'den Türk sanatçılara eleştiri!
Ölmediği halde mezarda yaşıyor!
Ölmediği halde mezarda yaşıyor!
Çölyak hastaları için özel üretiliyor
Çölyak hastaları için özel üretiliyor
Mahkemede çırılçıplak soyundu!
Mahkemede çırılçıplak soyundu!
Yeni bir KCK operasyonu daha!
Yeni bir KCK operasyonu daha!
Esrar 'acıyı katlanılır kılıyor'
Esrar 'acıyı katlanılır kılıyor'