BIST 1.115
DOLAR 7,33
EURO 8,68
ALTIN 455,98
HABER /  EKONOMİ

Asgari Ücret için CHP teklif verdi istenen rakam 2 bin liradan fazla

2019 yılı asgari ücreti ne kadar olacak merak konusu olurken, CHP asgari ücretin artırılmasına yönelik kanun teklifini Meclis Başkanlığına sundu.

Abone ol

Asgari Ücret Tespit Komisyonu perşembe günü toplanıyor. Yaklaşık 7 milyon çalışanı ilgilendiren toplantı öncesi CHP konuya ilişkin kanun teklifini Meclis Başkanlığına sundu.  CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç ile Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın sunduğu teklif, asgari ücrete dair belli değişiklikleri öngörüyor. Buna göre; teklifteki en dikkat çekici detay, asgari ücretteki vergi yükünün kaldırılması olarak yer alıyor. Teklif, ek olarak; Asgari Ücret Tespit Komisyonunda yapısal bir değişikliği öngörüyor.

CHP'nin asgari ücret rakamı
27 maddelik Asgari Ücret Kanunu Teklifi; başta asgari ücretin 2200 TL'ye çıkarılması olmak üzere asgari ücretin tespiti, uygulanması ve Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun kuruluş görev, yetki ve sorumluluğuna ilişkin usul ve esasları da düzenliyor. Günlük brüt asgari ücretin 1 Ocak 2019 itibariyle 87,05 TL olarak uygulanmasını öngören teklif, komisyon üyelerine ilişkin belli değişiklikler getiriyor.

Asgari Ücret Komisyonu'nun yapısı değişsin
Teklifte, Asgari Ücret Tespit Komisyonuna Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ya da görevlendireceği bir temsilcinin başkanlık yapması, komisyonda ise Çalışma Genel Müdürü veya yardımcısı, TÜİK Ekonomik İstatistikler Dairesi Başkanı veya yardımcısı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nı temsilen birer görevli ile en çok üyeye sahip üç işçi konfederasyonu tarafından seçilecek birer temsilci, bünyesinde en çok işvereni bulunduran işveren kuruluşunun seçeceği üç temsilci ile YÖK tarafından farklı üniversitelerden görevlendirilecek üç öğretim üyesinin yer alması hedefleniyor.

Teklif, asgari ücreti işçiye ödemeyen veya eksik ödeyen işverene idari para cezası verilmesini de içeriyor.

Asgari Ücret net 2 bin 800 TL DİSK duyurdu AGİ de bakın ne kadar olacak

ÖNCEKİ HABERLER
MHP'den istifa etti İYİ Parti'ye geçiyor 'adayım' demişti
Bakim aylığının çıktığını nasıl öğrenebilirim?
AK Partili Mahir Ünal açıkladı: Önümüzdeki iki hafta içinde...
Soylu'dan Cumhuriyet gazetesine sert tepki: Dişlerine kan değdi bir kere
Kocaeli'de en büyük hayalini okul panosuna yazan Utku Gültekin'e sürpriz!
Muharrem İnce nereli yaşı kaç Muharrem İnce eşi ve çocukları
Yorumlar 1 yorum