BIST 1.338
DOLAR 7,96
EURO 9,48
ALTIN 463,91
HABER /  EKONOMİ

Asgari ücret 2018 ne kadar kim ne önerdi?

Asgari ücret 2018 son durum ne asgari ücret 2018 ne kadar olacak? Asgari ücret 2018 ile ilgili geri sayım başladı. 29 aralık 2017 Cuma günü yani yarın belli olacak olan asgari ücret 2018'de kim ne önermişti? Gelin hep birlikte bakalım.

Abone ol

Milyonlarca kişinin beklediği asgari ücrette sona gelindi. 2018 yılının asgari ücreti yarın belli olacak. Herkes merakla asgari ücret yeni yılda ne kadar olacak diye bekliyor. 

Asgari ücret 2018 toplantısı ilk olarak aralık ayında başlamıştı. Türk İş ve TİSK önderliğinde gerçekleşen toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da katılmıştı. İlk toplantıda görüşler belirtilmiş Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, fedakarlık beklediğini ifade etmişti. Daha sonra CHP'den bir ses gelmiş ve Kemal Kılıçdaroğlu asgari ücretin 2 bin TL olmasını önermişti. 

Asgari ücret 2018 ile ilgili 3 toplantı yapıldı. Yarın yani 29 Aralık tarihinde belli olacak olan asgari ücretle ilgili heyecanlı bekleyiş devam ediyor.

Herkes merakla sendikalardan gelecek açıklamayı bekliyordu. Türkiye'nin en büyük işçi sendikalarından biri olan DİSK 2017 yılında asgari ücret 2 bin TL olmasını istemişti. Bu yıl ise yaptığı açıklamada asgari ücret 2018'in 2 bin 300 TL olmasını önerdi. Toplantıda iki farklı temsil eden Türk İşve TİSK'in yapacağı açıklamayı herkes bekledi. Kimi vatandaşlar 2 bin TL'yi normal bulurken kimileri ise asgari ücretin bin 800 TL'yi aşmayacağını söyledi.

TÜRK İŞ AÇIKLADI TİSK FAZLA BULDU

2.toplantıdan sonra ise Türk iş'ten asgari ücret 2018 ile ilgili açıklama geldi. Türk İş asgari ücretle ilgili beklentisini bin 893 TL olarak açıkladı. Bu açıklama sonrası TİSK ise bu miktarı fazla bulduğunu belli etti. Milyonların beklediği asgari ücret 2018 yarın belli olacak. 

ASGARİ ÜCRET NASIL HESAPLANIYOR?

Asgari ücret, yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere, 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nca belirleniyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapılan ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlık'ta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanarak, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.


ASGARİ ÜCRET BİN 404 TL!

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 777 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 404 lira 6 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net bin 510 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 88 lira 56 kuruşu (işverene maliyet tutarında sosyal güvenlik primindeki yüzde 5 oranındaki indirim dikkate alınmış ve 100 lira/ay teşvik indirimi hariç) buluyor. Bunun bin 777 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 275 lira 51 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 35 lira 55 kuruşunu işverene ait işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

ÖNCEKİ HABERLER
TSK: 11 terörist etkisiz hale getirildi
Erdoğan'dan Abdullah Gül'e KHK sitemi
İngiliz MI6 İstanbul'da karargah kurdu
3 gündür haber alınamayan Fatmagül orada bulundu
Bağdat Caddesi'nde kafe çalışanına silahlı saldırı
Kuzey Ege'de feribot seferlerine fırtına engeli
Yorumlar 3 yorum