BIST 4.963
DOLAR 18,63
EURO 19,63
ALTIN 1.077,07
HABER /  GÜNCEL

Ankaralı olmak ve Özhaseki

Gazeteci Yazar Sinan Burhan, "Ankaralı olmak ne demek?" diye sordu.

Abone ol

Ankaralı olmak ve Özhaseki... Bugünlerde Ak Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mehmet Özhaseki ile ilgili sayıları çok azda olsa, Ankaralı değil niçin aday oldu sorusunu soranlar var. Bizde bu kardeşlerimizin sorusunu cevaplayalım.

Mehmet Özhaseki demek buram buram Anadolu demektir. Özhaseki’nin ruh iklimi ezan demektir, bayrak demektir, Cumhuriyet demektir. Hani bizler ırkçılık, bölgecilik yapmayacaktık. Hani üstünlük sadece takvadaydı.

Ankaralı olmak Ankara’ya sevdalı olmaktır. Ankara’yı sevmek daha çok yeşil alan demek, daha çok park bahçe demektir. Ankaralı olmak sokaklar da çocuklarımızın huzur içinde gülüp oynamasıdır. Ankaralı olmak kadınlarımızın, analarımızın özgürce, güven içinde yaşayacağı sosyal alanlar oluşturmaktır. Ankaralı olmak sabahları vatandaşlarımızın otobüs kuyruğu çilesi çekmemesi için yeni çözümler üretmek demektir. Ankaralı olmak amatör spor için alt yapı kurmak demektir.

Ankaralı olmak üstü kapatılan derelerin tekrar Ankara’ya kazandırılması demektir. Kavaklıdere, Bent deresi gibi dereler ne oldu. Üstü kapatıldı, kanalizasyon bağlandı. Özhaseki bu derelerin tekrar Ankara’ya kazandırılması gerekir diyerek en büyük Ankaralılığı yapıyor.

Kayseri’ye deniz geldi esprilerine konu olan Kızılırmak üzerinde kurulan Yamula barajını yapan Özhaseki, Ankara’nın bitirilemeyen içme su barajlarının çözümü demektir. Ankaralılık budur.

Türkülere konu olan Ankara'nın bağlarına ne oldu. Ankara'nın bir diğer anlamı da üzüm memleketi demek. Hani nerede o bağlar. Ankaralı olmak bu bağları bahçeleri yeniden yeşertmek demektir.

Sevgili kardeşlerim sorarım sizlere Murat Karayalçın, Ankaralı mıydı? Aslen Rizeli olan sayın Karayalçın’a kimse neden Ankaralı değilsin niye başkan oldun diye sormadı. Peki dört dönem Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan Melih Gökçek aslen Urfalı değil mi? Allah rahmet eylesin geçmişte Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan merhum Mehmet Altınsoy’da Aksaraylıydı. Neden kimse bu başkanlara bu soruyu yöneltmedi?

Sevgili kardeşlerim Ankaralıya hizmet etmek esas meseledir. Ankaralı kendine hizmet edene dua eder, destek verir. Sadece Ankaralı olsun demek yanlıştır. Peki Yozgatlı kardeşlerim, Kırşehirli kardeşlerim, Çorum ve Çankırılı kardeşlerim Ankara’da yaşadıkları için suçlu mudur? Bu yaklaşım vicdana uyar mı ?

Bugün Ankara’da bir stat bile yoksa Ankara'nın markası Ankaragücü maçlarını dışarıda oynuyorsa bunun hesabını kim verecek. Öte yandan Türkiye'nin ilk modern ve Avrupa standartlarında stadını yapan Mehmet Özhaseki'dir. Devletten bir tek kuruş almadan bu stadı belediyenin kendi imkanlarıyla Kayseri’ye yaptırmıştır. Ankaraya'da yapacaktır. Ankara'nın en güzel gölü olan Moğan Gölü kurumaya yüz tutmuştu. Bu gölü kurtaran Çevre Bakanıyken Mehmet Özhaseki olmuştu. Ankara'nın çevre düzeni imar planını yapan Özhaseki'dir. Ankaralı kardeşlerimiz bunları biliyor mu?

Ankara’da neden turist yok. Paris’e 30 milyon, Roma'ya 28 Milyon turist giderken Ankara’da yıllık 400 bin turist geliyor. Bu rakamlar başkente yakışıyor mu? Kayseri'nin unutulan dağı Erciyes dağını turizme kazandıran Özhaseki, Ankara’da büyük turizm projelerine imza atacaktır. Ankaralı olmak Ankaralının turizm pastasından daha fazla pay alması demektir. Ankara’nın otellerinin dolması, lokantalarının dolması demektir.

Ankaralı olmak demek üretim demek, istihdam demek vatandaşın evine ekmek götürmesi demektir. Özhaseki demek sanayici dostu demektir. Emek ve alın teri demektir. Kimsesizlerin kimi, garip gurabanın dostu, fakir fukaranın yoldaşı demektir.

Beypazarı’nda sadece 3-5 tane binayı boyayıp restore eden Mansur Yavaş’ın belediyecilikte ne başarısı var. Dikili bir ağacı mı var? Melih Gökçek karşıtlığı üzerine oy almış bir Yavaş’ın bir tek projesini duyan var mı? Kaldı ki Melih Gökçek çok başarılı belediye başkanlığı yapmıştır. Ankara’ya hizmet etmeyecekse, proje ortaya koymayacaksa ben Ankaralıyım bana oy verin demek yeter mi?

O zaman şunu sormak gerekir Ankara’da Mansur Yavaş’tan başka Ankaralı yok mu? Sadece Ankaralı olmak yetiyorsa binlerce Ankaralı çıkıp aday olabilir. Niye sadece Mansur Yavaş aday oluyor?

Ankaralı olmak Hacı Bayram-ı Veli'yi sevmek demektir. Ankaralı olmak Tacettin Dergahında Mehmet Akif’in iklimini solumak demektir. Ankaralı olmak Gazi Mustafa Kemal’i anlamak ve sevmek demektir. Ankaralı olmak kurtuluş savaşında yedi düvele karşı savaşmak demektir.

Ankaralı olmak kurtuluş savaşı ruhuna sahip olmak demektir. Mehmet Özhaseki bu anlamda Ankaralıdır. Özhaseki demek Hacı Bayram-ı Veli'nin türbesine diz çökmek, Nallıhan’da Taptuk Emre’nin kabrinde dua etmek demektir. Özhaseki demek Çamlıdere de Ali Semerkandi hazretlerinden feyiz almak demektir.

Ankaralı olmak çocuklarımız için iş ve aş demektir. Ankaralı olmak hizmet demektir. Ankaralı olmak Ankara’nın dağını taşını, havasını suyunu sevmek demektir. Ankaralı olmak bu kente aşık olmak demektir. O halde hepimiz Ankaralıyız.