BIST 10.471
DOLAR 32,84
EURO 35,42
ALTIN 2.446,72
HABER /  GÜNCEL

Ankara'da son dakika patlama haberi çok sayıda ölü var

ANKARA'dan gelen son dakika haberlerine göre Kızılay Meydanı'nda büyük bir patlama oldu. Güven Park otobüs duraklarının olduğu yerde meydana gelen saldırıda ölü sayısı çok arttı.

Abone ol

ANKARA'dan gelen son dakika haberleri Türkiye'yi bir kez daha sarstı. Viranşehir'den geldiği belirtilen bombalı araçla düzenlenen saldırı bu kez sivilleri vurdu.

Ankara Valiliği'nin açıkladığı ölü ve yaralı sayısı Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından revize edildi. Bakan Müezzinoğlu bu sabah son rakamları verdi. Dün akşam 34 olan ölü sayısı 37'ye çıktı.

Ankara'yı kana bulayan patlama saat 18.45'te meydana geldi. Kızılay Meydanı Güven Park otobüs duraklarının olduğu yerdeki patlama o kadar şiddetliydi ki başkentin her yerinden duyuldu.

BEYAZ RENKLİ BMW İLE YAPILDI

Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre saldırı beyaz renkli bomba yüklü bir BMW marka araçla gerçekleştirildi. Araç belediye otobüslerine çarpıp patladı. En büyük can kaybıda belediye duraklarında oldu.

Saldırı vatandaşların oldukça yoğun olduğu bir bölge olan Kızılay'da otobüs duraklarının bulunduğu bölgede gerçekleştirildi. Patlamanın olduğu yer,  Ankara'nın, tüm semtlerini toplu taşıma araçlarıyla birbirine bağlayan bir nokta. Ankara'nın en merkezi yeri olarak nitelendirmek mümkün.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu'ndan sorumlu Başsavcı Vekili Necip Cem İşçimen'in olay yerindeki incelemeleri sürüyor. İşçimen, beraberindeki savcılarla birlikte delillerin toplanmasını koordine ediyor. 

SAĞLIK BAKANI SON SAYISI AÇIKLADI

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ankara'daki saldırıyla ilgili açıklama bu sabah saat 09.20'de yeni bir açıklama yaptı. Dün gece ölü sayısı 34 olarak açıklanmıştı. Bakan sayının değiştiğini duyurdu. 30'u olay yerinde 7'si hastanelerde olmak üzere toplam ölü sayısı 37'ye yükseldi. Ölenlerden bir ya da ikisinin terörist olduğu bildirildi.

Yaralıların sayısını 75 olarak veren Bakan Müezzinoğlu 14 kişinin durumunun ağır olduğunu söyledi.

BAKAN ALA: SALDIRI BOMBALI ARAÇLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ankara Kızılay'daki bombalı saldırıyla güvenlik zirvesi sonrası açıklama yaptı. Saldırının Kızılay'daki otobüs duraklarının bulunduğu bölgede seyir halindeki bir araçla gerçekleştirildiğini anlatan Ala, saldırıyla ilgili ciddi bulgulara ulaşıldığını bunların kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

Ala, "Bu saldırı sonucunda yapılan şu ana kadarki tahkikatlarda ciddi bulgular elde edilmiştir. Ama kesin olarak yapan örgüt sonuçlar tamamen elde edilip soruşturma bu yönüyle araştırma ve soruşturma tamamlanınca açıklanacaktır. Sanıyorum yarın bu araştırmalar neticelenir ve kesin kanaate varıldıktan sonra bulgular tamamlandıktan sonra açıklanır" ifadelerini kullandı.

ENDİŞELİ BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

Ankara'daki terör saldırısı sonrası yaralanan 125 kişi Kızılay'a oldukça yakın olan başta Numune Hastanesi olmak üzere çeşitli hastanelere kaldırıldı. Numune Hastanesi ve Dışkapı Araştırma Hastanesi'nin acil servisleri boşaltılarak yaralılar kabul edildi. Bu arada hastanelerden sık sık yaralılarla ilgili duyurular yapıldı, isimler listeler halinde acil servis önlerine asıldı.

Yaralılardan bazılarının getirildiği Ankara Numune Hastanesi'nde sağlık ekipleri önlemlerini aldı.

SALDIRIDA PKK İHTİMALİ ÜZERİNDE DURULUYOR

Ankara'da çok sayıda sivilin ölümüne neden olan olayla ilgili PKK'nın ilişkili olabileceği iddia edildi.

Reuters'a bilgi veren bir güvenlik kaynağı, "Gördüğümüz kadarıyla PKK ya da PKK adına sol bir örgüt bu saldırıyı yapmış gibi. Bu nihai bir tespit değil ilk belirlemeler. Ancak kimin yaptığını belirlemek için üst düzey güvenlik değerlendirmeleri sürüyor. Güvenlik zirvesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki bu bilgiler de ele alınacak" dedi.

Yaralılar Ankara'daki çeşitli hastanelere kaldırıldı. Bu arada Ankara Numune Hastanesi'nde tüm izinler iptal edildi. Bakanlık yaralılar hakkında Alo 184 numaralı hattından bilgi alınabileceğini duyurdu.

ABD BÜYÜKEÇLİĞİ UYARMIŞTI

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, 11 Mart’ta Ankara’da Bahçelievler civarında ‘terörist saldırı’ olabileceğini duyurmuştu. Bahçelievler, saldırının gerçekleştiği Kızılay’a yaklaşık 4 kilometre mesafede.