YAZARLAR

Ankara patlaması ve Survivor reytingleri

Ankara patlamasının olduğu gece Survivor reytinglerde birinci geldi. Eyy halkım ne yaptığının farkında mısın? Titre ve kendine gel!

"Ankara'da bomba patlamış vatandaşın umurundamı?" 

Bu sorunun cevabını Ankara'da patlamanın olduğu geceSurvivor reytinglerine bakarak vermek gayet konforlu olsagerek.

Bunun halka "bidon kafalı" falan demekten çokda bir farkı yok.

Sosyal medyada yapılan yorumlara bakınca bunu çok net görmekmümkün.

"Başkentte can pazarı yaşanıyor millet oturmuş Survivorizliyor, işte bizim halkımız böyle duyarsız, böyle boş böyle falanfalan..."

Bu tür yorumlarla reytingleri de gözönündebulundurursak halkın büyük birçoğunluğunu aşağılayarak "ne boş millet"demek, bir tweetlik hazla ego tatmininden başka ne ifade eder?

İstisnaları ayrı tutmakla beraber adama sormazlar mı :

- Peki sen, evinde oturduğun koltukta, elindeki telefondantweet atmaktan başka ne yaptın?

- Twitter'a "kahrolsun terör" yazanları bir numaralı vatanseverfalan mı seçiyorlar da haberimiz yok?

Her toplumsal olaydan sonra iki tweet sallayınca, Twitter'dan"kınayıp, lanetleyince" vatani göreviniyapmışcasına bi rahatlama çöküyor insanların üzerine.

Dip, köşeye hiç girmeden şöyle üstünden vicdanların tozualınıveriyor. Bir de üstüne bir gurur, kibir sormayın.Sanki oturduğu cafeden tweet atmamış da, teröriste kurşunyağdırmış!

Hepsi sanal tatminler. Geçiniz bunları...

Meseleyi illede Survivor'dan bağlayacaksak en basitindenbazı noktaları ıskalamamamız ve birkaç esaslı soru sormamızgerekiyor.

ONU REYTİNGSEEĞER...

Survivor, ilk olarak 2005 yılında yayınlanmayabaşladı Türkiye'de. Ve yayınlandığı her dönemde reytingleri iyiydi.Özellikle son birkaç yıldır da tv programları arasındaki reytingsavaşını hep zirvede kapattı. Dolayısıyla aslında Survivorpatlama gecesi birincilik rutinini bozmadı.

Patlamanın yaşandığı gece, sadece geçen haftanın reytinglerinide geçerek birinci oldu. Fakat Survivor'ın bu performansını geçenPazar'la değil, aslında Survivor 2016'nın genel reytingleriyledeğerlendirmek daha yerinde olacak.

Şayet reyting ve toplumsal kaçış arasında bir bağkuracaksak, Acun'un bu sezonun ilk eleme gecesinin,Survivor'ın 10 yıldır aldığı reytinglerden çok dahafazlasını aldığını söylemesi önemli. Kendisi bile buduruma şaşırmıştı.

Hasılı, patlama gecesi neden birinci oldu sorusuyerine "Survivor ne oldu da bu dönem 10 yıllık reytinglerininüzerine çıktı?" bunu sormak gerekiyor.

KONU BBC'NİN ELEŞTİRİSİYSEEĞER...

Patlama gecesi sosyal medyada Survivor eleştirileri yapılıyordufakat ne zaman ki BBC'nin Ankara haberinde biryorumcu "'Televizyon kanallarında Survivor'ın yeni bölümüyer alıyor. İnsanlar bir ülkenin başkentindeki oldukça merkezi biryerde neler olduğunu anlamak için, konu ile ilgili bilgi almak çinsosyal medyaya dönmek zorundalar' yorumunu yaptı, mevzubundan sonra koptu.

Aslında bu yerinde bir medya eleştirisiydi. Fakat bizimkilerdurumu biraz yanlış anlamış olacaklar ki Survivor izleyenlereyüklenmek daha keyifli geldi.

Televizyonun genel itibariyle insanlara ne kadar bilgi verdiği,insanların televizyon aracılığıyla ne kadar bilgilenmek istedikleritartışılır.

Günümüzde haberler dahil, insanlara öğrenilecek bilgi veolayları değil, bakılacak haberleri sunmakta. İzlerkitlede zaten televizyonda çoğunlukla düşünmekten, bilgilenmekten ziyadebakarak kafa dağıtacağı programları tercih etmekte.

Alan memnun, satan memnun anlayacağınız. Ve bu alışverişrutininin hem televizyon kanalları hem de izleyeci açısındanpatlama gecesi de değişmediğini gördük.

Hasılı, patlama gecesi haber kanallarında bile zaten sürekliekranlarda gördüğü uzmanların, gazetecilerin, benzerşeyleri evirip çevirip yeniden yorumlamasını (arada Tuğçe Kazazgibi terör uzmanlarımızı saymıyorum bile)  izlemek yerineSurvivor'ı izlemeyi seçti diye izleyenlere kızmak biraz haksızlıkolmuyor mu?

Burada ille birine tepki gösterilecekse belki böylebir olayın ardından programı iptal etmeyen Acun Ilıcalı'ya tepkigöstermek daha yerinde olurdu. 

İZLERKİTLENİN ÇOKLU EKRANRUTİNİ

Sosyal medya, bütün bilgi kirliliği ve manipülatif yapısınarağmen bu tür toplumsal olaylarda imdada yetişen tek kitle iletişimaracı olarak elimizin altında bulunuyor.

Bugün artık insanlar, akşam evlerine gelip televizyonbaşına geçtiğinde sadece televizyon izlemiyor. Çoklu ekrandediğimiz bir sistemin içine giriyor.

Bir yandan televizyon izliyor bir yandan da elinden hiç bırakmadığıo telefonla sosyal medyada dolaşıyor. Bu hal, içindebulunduğumuz internet çağında izlerkitlenin rutini haline geldi vepatlama gecesi bu rutin de bozulmadı.

Televizyon kanallarından ulaşamadığı bilgiye, habere, görüntüyezaten elindeki telefonla ulaşan izleyici, oturup Survivor'ıizlerken bir yandan da patlamayla ilgili televizyondabelki de hiç göremeyeceği detayları, ilginç analizleri sosyalmedyadan takip etti. Üstüne belki kendi yorumlarını dapaylaştı.

Bu durum bireyde hem bir bölünmüşlük yaratıyor hem de bağlamındankopmadan gündemi takip etmesini sağlıyor. Teknolojik ilginçliklerdünyası.

Hasılı, elinin altında sosyal medya varken,televizyon izleyicisi ne diye yeni bir şeybulamadığı,bilgiye sadece sınırlanan ölçüde erişebildiğihaber kanallarını izlesin?

Ve belki de asıl soru:
nasıl bir sistemin içindeyiz kikorkunç bir saldırının ardından hem medyanın hem de toplumun burutinleri milim şaşmıyor?

Bu işin medya boyutuydu...

Fakat Ankara'da yaşanan terör saldırısının ardından sorulmasıgereken çok daha ciddi sorular, ele alınması gereken daha acilkonular yok muydu sizce?

Sadece Ankara'da 5 ayda 169 kişi terör yüzünden hayatınıkaybetti. Ama bize popüler olanı izlemek kadar, popüler olanıeleştirmek daha cazip geldi galiba... İşte bu da hiç değişmeyenrutinlerimizden.

 

  
 

Yorumlar40 yorum