BIST 3.198
DOLAR 18,51
EURO 18,05
ALTIN 986,62
HABER /  GÜNCEL

Ankara katliamı savcılıktan flaş açıklama

ANKARA patlaması soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan saldırıya ilişkin yeni bir açıklama geldi. Savcılık, Ankara saldırısının amacının 1 Kasım seçimlerini iptal ettirmek olduğunu duyurdu.

Abone ol

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara saldırısıyla ilgili dijital materyallerden elde edilen verileri açıkladı.

Ankara Garı önündeki terör saldırısının amaçlarından birinin "yaklaşan seçimleri sabote ederek siyasi istikrarı bozmak ve seçim sonucunda çıkacak siyasi tablodan herhangi bir şekilde hükümet kurulmasını zorlaştırmak" olduğunu bildirdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada,Ankara Garı önünde 10 Ekim'de meydana gelen terör saldırısının, "terör eylemlerini yaygınlaştırıp 1 Kasım genel seçimlerini erteletmek" amacını taşıdığı belirtildi.

Saldırıya ilişkin ele geçirilen dijital materyallerin içeriklerinin çözümüne dair emniyet birimlerince başlatılan çalışmaların devam ettiği ve materyallerin yaklaşık yüzde 5'lik kısmının çözülebildiği belirtilen açıklamada, dijital materyallere göre, saldırıyı düzenleyen örgütün Gaziantep merkezli hücre tipi bir yapılanma modeli olduğu ve Suriye'deki DAEŞ örgütünden talimat alarak Türkiye genelinde eylemler planladığının anlaşıldığı kaydedildi.

İncelenen kayıtlara göre, söz konusu terör örgütünün Mersin ve Adana'daki HDP saldırılarını, Diyarbakır'daki HDP mitinginde gerçekleştirilen bombalama eylemini ve Suruç'taki bombalama eylemini gerçekleştirdiğine dair kuvvetli deliller bulunduğu kaydedilen açıklamada, terör örgütüne Suriye'deki örgüt merkezinden düzenli para akışının olduğu vurgulandı. 

ASKERİ ÜSSE SALDIRI PLANI

Terör örgütünün yurt içinde birçok eylem planladığı, özellikle Suriye'den mülteci olarak Türkiye'ye gelmiş olan ve terör örgütleri ile bağlantısı bulunmayan Suriyeli gençleri örgüte çekmeye çalıştığı bildirilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Suriye'den PKK ve DEAŞ'e karşı olan tüm gruplara yönelik eylem yapma izni aldıkları, aynı şekilde yurdumuzda yaşayan Hristiyan ve Yahudilere karşı da eylem yapmak amacıyla aynı izin almak için gayret gösterdikleri, yurt içindeki bir askeri üsse yönelik canlı bomba eylemi yapmayı planladıkları tespit edilmiştir."

Açıklamada, ele geçirilen dijital kayıtlara göre 10 Ekim'de Ankara Garı önünde meydana gelen patlamaya dair elde edilen yeni bilgiler de paylaşıldı. Başsavcılığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: 

"Söz konusu terör örgütü Ankara'da Sıhhiye Meydanı'nda yapılması düşünülen barış mitingine katılacak grupları açık kaynaklardan tespit ederek bu gruplara karşı bombalama eylemi gerçekleştirmek amacıyla hedef tespiti yapmıştır. Gerçekleştirilen terör eyleminin sonuçlarından neler beklediklerini kendi içlerinde değerlendirmişlerdir.

Eylemleri aşağıdaki amaçlara ulaşmak için gerçekleştirdiklerini belirtmişlerdir:

- Yaklaşan seçimleri sabote ederek siyasi istikrarı bozmak ve seçim sonucunda çıkacak siyasi tablodan herhangi bir şekilde hükümet kurulmasını zorlaştırmak.

- Bombalama eyleminde hedef seçtikleri kitleye karşı saldırıyı gerçekleştirip, bu sebeple hedef seçtikleri kitlenin marjinal kesimlerini sokağa dökmek, protesto ve eylemleri çoğaltıp ülkeyi istikrarsızlığa, kavgaya ve kargaşaya sürüklemek.

- Yine kendi gerçekleştirdikleri bu eylemden devletin sorumlu tutulmasını sağlayarak PKK'nın Türkiye'ye saldırılarını meşrulaştırmak.

- Eylemi başkent Ankara'da gerçekleştirerek Türkiye'ye gözdağı vermek. 

- Terör eylemlerini yaygınlaştırıp 1 Kasım genel seçimlerini erteletmek."

Terör örgütünün Ankara Garı'ndaki bombalama eylemini Suriye'deki örgütten aldığı izinle gerçekleştirdiği belirtilen açıklamada, eylem için özellikle Türk uyruklu canlı bombacı talep ettikleri bildirildi.

Belirtilen amaçların Suriye tarafıyla paylaşıldığının tespit edildiğine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Anlatılan konularla ilgili olarak Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlükleri bünyesinde oluşturulan 20 kişilik ekip ile dijital verilerin çözümü çalışmaları devam etmektedir. Başsavcılığımızca yürütülen soruşturmada en başından beri başarılı ve titiz bir çalışma sergileyen ve olayın aydınlatılmasında büyük gayretleri olan Ankara Emniyet Müdürlüğümüzün ilgili birimlerindeki amir ve memurlarımızı da tebrik ederiz. Soruşturmamız derinleştirilerek devam etmektedir."

ÖNCEKİ HABERLER
Suriye ordusunun Halep'le bağlantısı kesildi
Suriye ordusunun Halep'le bağlantısı kesildi
Ahmet Türk resti çekti! Bu böyle gitmez
Ahmet Türk resti çekti! Bu böyle gitmez
Yüksek Getiri Garantisi İle Emeklilik Hayallerinize Ulaşın!
Yüksek Getiri Garantisi İle Emeklilik Hayallerinize Ulaşın!
Erdoğan'dan Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu
Erdoğan'dan Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu
Tuba Büyüküstün'e Vatikan'dan ödül geldi
Tuba Büyüküstün'e Vatikan'dan ödül geldi
AK Partili isimden MHP iddiası! Bahçeli gidecek
AK Partili isimden MHP iddiası! Bahçeli gidecek
Kılıçdaroğlu: Maliye Bakanı CHP'ye oy versin
Kılıçdaroğlu: Maliye Bakanı CHP'ye oy versin
Demirtaş'tan Davutoğlu'na şok cevap: Mal mal izleyeceksin
Demirtaş'tan Davutoğlu'na şok cevap: Mal mal izleyeceksin
Cem Uzan oy vermek istediği partiyi açıkladı
Cem Uzan oy vermek istediği partiyi açıkladı
Nazlı Ilıcak'ın oğlu Twitter'dan annesine fena saydırdı
Nazlı Ilıcak'ın oğlu Twitter'dan annesine fena saydırdı