BIST 1.910
DOLAR 13,72
EURO 15,54
ALTIN 786,53
HABER /  SEÇİM  /  YEREL SEÇİMLER 2019

Ankara Gezici anket sonuçları Mehmet Özhaseki mi Mansur Yavaş mı önde?

31 Mart yerel seçimlerine sadece sayılı günler kala seçmenin ve seçimin nabzını tutan Gezici anket sonuçlarına göre büyük illerde kim önde? Ankara belediye başkanlığı için Mehmet Özhaseki mi Mansur Yavaş mı yoksa diğer partilerin adayı mı önce? İşte yerel seçim anket sonuçlarına göre Ankara belediye başkanlığı için son durum?

Abone ol

31 Mart seçimlerine sadece saylı günler kala seçmenin nabzıbı tutan ve yaptığı anketlerde vatandaşları bilgilendiren Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici yerel seçim öncesi büyük illerde vatandaşlarla sordu. Peki Ankara'da büyükşehir belediye başkanlığı için kim önde? Ankara'da seçimlerde Mehmet Özhaseki mi Mansur Yavaş mı önde? 

İşte Gezici'nin Ankara, İstanbul, Bursa, Adana, Manisa, Aydın, Hatay, Balıkesir ve Antalya'da yaptığı yerel seçim anket sonuçları...

Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici Türkiye'de son 5 yılda 6 seçim yaşanıyor olmasının seçmeni yorduğunu ve işlerinden daha çok seçimlerle ilgilendiğini belirterek "Seçmeni sandığa götürecek anket sonuçları değil umut ve güven" dedi.

Yaptıkları araştırma çalışmasında AK Parti ve MHP Seçmenin sandığa katılımının oldukça yüksek olacağını iddia eden Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici araştırma sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

Gezici: "Sandığa gitmeyenler öğrenilmiş çaresizlik yaşıyor"

"31 Mart yaklaşırken gerçek bir seçim havası oluşmadığı görülmektedir. Birçok ilde, seçmenin belirlenen adaylara güven konusunda çekimser kaldığı görülmektedir. Adaylara güven oluşma noktasında bazen adaydan daha çok partisi ön plana çıkmaktadır. Seçmen sola veya sağa oy vermem diyebilmektedir. Türkiye son beş yılda 6 seçim yaşıyor olması seçmeni yordu ve işlerinden daha çok seçimlerle ilgilendi yerel seçimlerde katılım yüksek olması gerekirken 17 yıl içinde gerçekleşen yerel seçimler içinde sandığa katılım en düşük seviyede olacak. Sandığa gitmeyenler öğrenilmiş çaresizlik yaşamaktadır. 'Nasıl olsa bu aday ya da bu parti kazanır' diyerek sandığa katılım gösterme eğiliminde değiller. Sandığa gitmeyen HDP Seçmenlerinin % 32’si, CHP ve İYİ Parti seçmenlerinde bu oran kimi yerlerde % 15 – 17 civarında olduğu görülüyor. Muhalefet seçmenine umut ve güven veremedi özellikle 24 Haziran gecesi yaşananları seçmenin unutmadığı görülüyor. AK Parti ve MHP Seçmenin sandığa katılımı oldukça yüksek olacak.

Gezici: "Kararsızların %72,8'i geçmişte MHP ve AKP'ye oy vermiş seçmen"
Kararsız seçmenlerin % 72,8’i geçmişte gerek genel seçimlerde gerekse yerel seçimlerde MHP ve AK Parti’ye oy vermiş seçmen. Sandığa giden muhalif seçmen daha kararlılık gösterirken iktidara oy vermiş seçmende ise bir arayış vardır bu arayıştaki seçmen duygusal seçmen Sayın Erdoğan ile gönül bağı yüksektir. Kararsız seçmene yerel hizmetlerde sizce AK Parti + MHP belediyelerinden mi yoksa CHP + İYİ Parti belediyelerinden mi daha iyi hizmet alacağınızı düşünüyorsunuz dediğimizde kararsız seçmenlerin % 82,7’si AK Parti + MHP Belediyeciliği dediği görülüyor.

Ankara seçmeninin %62'si kendini sağcı olarak tanımlıyor

Araştırmaya katılan halkın önümüzdeki seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi partiye oy vermek istediğine ilişkin dağılım incelendiğinde % 51,8’i AK Parti + MHP Cumhur İttifakının AK Parti adayı Mehmet Özhaseki’ye oy vermek istediğini ifade ederken % 46,3’ü CHP + İyi Parti Millet İttifakının CHP adayı Mansur Yavaş’a oy vermek istediğini ifade etmektedir. Ankara’da özellikle Melih Gökçek gibi önemli bir siyasi figürden sonra Mehmet Özhaseki gibi belediyecilikte örnek gösteren bir kişinin aday gösterilmesi oy oranında yükselmeye sebep olmuştur. Ankara seçmenin % 62’si kendisini sağcı olarak tanımlıyor. CHP adayı ilk defa bu kadar fazla oranla sağdan oy almıştır.

Ankara’da HDP’nin aday çıkarmaması ve CHP’yi destekliyor olması kararsız seçmenin en fazla kararsızda kalmasının ana sebebi olduğu görülüyor. Kararsız seçmenlerin % 95’i AK Partiye ve MHP’ye son 17 yıl içinde 4 seçimden fazla oy verdiği görülüyor asla oy vermem dediği partinin adayına oy verme konusunda kararsızlık yaşıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Kasımpaşa Trabzonspor maçı golleri ve geniş özeti
Kasımpaşa Trabzonspor maçı golleri ve geniş özeti
İstanbul Gezici anket sonuçları Binali Yıldırım mı Ekrem İmamoğlu mu önde?
İstanbul Gezici anket sonuçları Binali Yıldırım mı Ekrem İmamoğlu mu önde?
Putin, Rusya'nın INF'deki yükümlülüklerini askıya alan kararnameyi imzaladı
Putin, Rusya'nın INF'deki yükümlülüklerini askıya alan kararnameyi imzaladı
CHP'li aday HDP ittifakını böyle açık etti
CHP'li aday HDP ittifakını böyle açık etti
Mustafa Denizli hastaneye kaldırıldı
Mustafa Denizli hastaneye kaldırıldı
Şırnak'tan acı haber: 1 askerimiz şehit oldu
Şırnak'tan acı haber: 1 askerimiz şehit oldu
Putin'in imzası sonrası NATO'dan ilk mesaj!
Putin'in imzası sonrası NATO'dan ilk mesaj!
İçişleri Bakanı Soylu: 8 bin bekçi alıyoruz
İçişleri Bakanı Soylu: 8 bin bekçi alıyoruz
Guaido Venezuela'ya döndü! İşte ilk sözleri
Guaido Venezuela'ya döndü! İşte ilk sözleri
Cezayir'de cumhurbaşkanlığı krizi büyüyor
Cezayir'de cumhurbaşkanlığı krizi büyüyor