HABER / EKONOMİ

Altın fiyatları zirve yaptı bugün çeyrek ne kadar?

Altın fiyatları bugün son 2 haftanın zirvesine çıktı. 22 Eylül 2016 Perşembe Kapalıçarşı altın fiyatlarına göre çeyrek altın fiyatı ise 206 lira. Altın piyasasındaki son gelişmeler canlı altın fiyatlarıyla gün boyu internethaber.com'da.

Altının ons fiyatı ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz değişikliğine gitmemesinin ardından hızlı bir şekilde yükselerek yaklaşık iki haftanın en yüksek seviyesi olan 1.337 dolara çıktı.

Dün sabah Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) para politikasında değişikliğe gitmesi ve parasal genişlemenin artarak devam edeceğinin görülmesinin ardından 1.320 doları aşan ons altın, akşam saatlerinde Fed kararlarından sonra çıkışını hızlandırarak 9 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesi olan 1.337 doları gördü.

Altının ons fiyatı bugün Asya piyasalarında en yüksek 1.337 doları görmesinin ardından etkisini artıran satışlarla gerilese de saat 10.15 itibarıyla önceki kapanış seviyesinin hemen altında 1.334 dolar seviyesinde dengelendi.

KAPALIÇARŞI ALTIN FİYATLARI 22 EYLÜL 2016

Yurt içinde ise altının gram fiyatı, ons fiyatındaki yükselişin dolar kurundaki düşüşle dengelenmesinin etkisiyle 126 lira seviyelerinden işlem görüyor. Dün günü 126,8 liradan tamamlayan gram altın bugün126,2 liradan alıcı bulurken, Kapalıçarşı'da çeyrek altın 207,Cumhuriyet altını 846 liradan satılıyor.

Uzmanlar, Fed'in faiz kararından sonra altının ons fiyatının 1.330 dolar seviyesinin üzerinde işlem gördüğünü belirterek, bu seviyenin üzerinde kapanış gerçekleştirmesinin teknik açıdan görünümü değiştirebileceğini ifade ediyorlar. Ayrıca, altının ons fiyatının 1.335 dolar üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yükselişlerin devam edebileceğine dikkati çekiyorlar.

Yorumlar