HABER /  DÜNYA

Almanya'dan Türkiye'ye idam mesajı

Almanya'da hükümet, idamın geri getirilmesi için olası bir referandum halinde Türkiye'nin ülkedeki temsilciliklerinde oy kullanılmasına izin vermeyeceklerini açıkladı.

ALMANYA'dan Türkiye'ye küstah açıklama! Alman hükümeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın idam için gerekirse referanduma gideriz açıklamalarından günler sonra bir açıklama yaparak, böyle bir oylamada Türkiye'nin Almanya temsilciliklerinde halk oylamasına izin vermeyeceklerini duyurdu.

Alman Hükümeti Sözcüsü Steffen Seibert, Berlin'de Cuma günü düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada "Bizim anayasamız ve Avrupa değerlerine aykırı olan bir tedbir konusunda Almanya'da referandum yapılması siyasi olarak düşünülemez" dedi.

"SEÇİM VEYA REFERANDUM YAPMAK İZNE TABİ"

Hükümet sözcüsü Seibert, "Eğer bir devletin Almanya'daki büyükelçilikleri ve başkonsolosluklarında seçim veya referandum yapmak isterse, bunun izne tabi olduğunu" hatırlattı.

Türkiye'den şu aşamada böyle bir talebin gelmediğini belirten Seibert, bu nedenle de Almanya'da idam referandumuna ilişkin soruların "varsayımlara" dayalı olduğunu, normal koşullarda bu tür sorulara yanıt vermediğini söyledi.

Seibert, Alman hükümetinin gelecek bu tür bir "talebi onaylamak zorunda olmadığını" da sözlerine ekledi. Seibert sözlerini "Bu şu anlama geliyor: Federal hükümet izin vermeyebilir. Almanya'da bir oylamayı yasaklayabilir… Böyle bir referandumu yasaklamak için yasal olanaklarımızı kullanacağımızı düşünüyorum" şeklinde sürdürdü.

ÖNCEKİ HABERLER
Kısmetse Olur artık internet üzerinden yayınlanacak
FETÖ'cüler 70 bin polisi böyle fişlemiş
Nazlı Ilıcak ve Altan kardeşler için flaş gelişme
S&P Türkiye'nin kredi notunu açıkladı
Erdoğan'a suikast girişiminde ara karar
30 Ekim tatil mi 2019 29 Ekim ertesi gün okul var mı?
Yorumlar 10 yorum