BIST 1.377
DOLAR 8,09
EURO 9,76
ALTIN 460,34
HABER /  DÜNYA

Almanya'dan şok itiraf! Kuzey Kore kimyasal silah geliştirmek için...

Alman İç İstihbarat Servisi Başkanı, Kuzey Kore’nin, nükleer ve füze programları için teknoloji ve ekipman edinmek amacıyla Berlin’deki büyükelçiliğini kullandığını söyledi.

Abone ol

Almanya’nın İç İstihbarat Servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın Başkanı Hans-Georg Maassen, Kuzey Kore’nin genellikle sivil ve askeri kullanıma uygun teknoloji ve donanımları seçtiğini, fakat Alman makamlarının bu gibi faaliyetleri engellendiğini belirtti.

Ancak Kuzey Kore’nin tüm bu hareketlerinin izlendiğine dair bir garanti olmadığına dikkat çeken Maassen, “Teknolojik materyallere erişim faaliyetlerinin çoğunun elçilikten yapıldığını fark ettik” diye konuştu.

Maassen, “Bizim bakış açımıza göre, bu füze ve nükleer programı için bir teknolojiydi. Biz böyle şeyleri gördüğümüzde onları durduruyoruz. Ancak, her girişimin izleneceğini ve engelleneceğini garanti edemiyoruz” ifadelerini kullandı.

KİMYASAL SİLAH GELİŞTİRMEK İÇİN...Alman ARD kanalının yürüttüğü bir araştırmaya göre, İç İstihbarat Servisi, Kuzey Kore’nin 2016 ve 2017 yıllarında elçilik aracılığıyla teknoloji ve ekipmana eriştiğine, bunun yanı sıra 2014 yılında Kuzey Koreli diplomatın, kimyasal silah geliştirmek için kullanılan ekipmanları elde etmeye çalıştığına dair ipuçlarına ulaştı.

Kuzey Kore, uzun yıllar boyunca nükleer ve füze programlarının gelişmesini sağlamak ve uluslararası yaptırımların önüne geçmek için sofistike yöntemler geliştirdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Gazeteci Esad'dan kan donduran sözler! PYD zulmünü anlattı
Dev platform Boğaz'da yeniden deneyecek
Bir ülkeyle daha vizeler kaldırıldı!
Flaş gelişme! ABD askerini çekmeye başladı...
Toyota Land Cruiser Prado yenilendi
Ev sahipleri dikkat! Bu hataya sakın düşmeyin
Bakanlık gözaltı sayısını açıkladı: 449 kişi
Emekli maaşlarına 224 lira zam gelebilir!
Kılıçdaroğlu kurmaylarını fırçaladı: Bu işin hesabını vereceksiniz bana
CHP yolsuzluk ve rüşvete işte böyle sahip çıktı...
Yorumlar 6 yorum