BIST 2.864
DOLAR 17,93
EURO 18,40
ALTIN 1.039,38
HABER /  DÜNYA

Alman siyasi hayatında bir ilk

Almanya tarihinde bir ilke hazırlanıyor. Bu durumu hem Almanlar hem de dünya şaşkınlıkla izliyor.

Abone ol

Bir işadamı arkadaşından düşük faizli özel kredi alma ve basını sansüre çalıştığı gerekçesiyle sert eleştirilere maruz kalan Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff istifa etti.

İstifasını açıklamak için eşi Bettina Wulff'le birlikte kameraların karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Wulff, "Bana olan güvenin zedelendiğini gördüm, o nedenle istifa ediyorum" dedi."Hata yaptım ama her zaman dürüst davrandım" diyen Wulff, son tartışmaların eşi Bettina Wulff ve kendisini çok yaraladığını söyledi.

'KAMU YARARINI ÖN PLANDA TUTTU'

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un istifasını açıklamasından yarım saat sonra kameraların karşısına geçen Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Wulff'un kamu çıkarını ön planda tutuğu için istifa kararı aldığı söyledi.

Merkel, "Wulff'un kararı bizim bir hukuk devleti olduğumuzun göstergesi. Geri çekilmeye kendisi karar verdi. Koalisyon partileri istişarelerde bulunacak ve yeni cumhurbaşkanı adayını belirlemeye karar verecek" şeklinde konuştu.Başbakan Angela Merkel, bugün İtalya'nın başkenti Roma'da bu ülkenin Başbakanı Mario Monti ile bir görüşme yapacaktı. Ancak Almanya Başbakanı bu ziyaretini son anda iptal etmişti.

BILD İSTİFASINI İSTEDİ

Almanya'nın en yüksek trajlı gazetesi Bild, Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'a bugün istifa çağrısında bulunmuştu. Yine ülkenin en saygın siyasi dergisi Der Spiegel internet sitesinde manşetten verdiği haberde, "Geleceği olmayan Cumhurbaşkanı" başlığını kullanmıştı.

BU SÖZLERLE İSTİFA ETTİ...

ANGELA MERKEL'DEN İSTİFA YORUMU

Almanya Başbakanı Angela Merkel, görevinden istifa ettiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un, modern ve açık bir Almanya için çaba harcadığını söyledi.

Merkel, başbakanlıkta yaptığı açıklamada, Wulff'un istifa etmesi kararına büyük saygı duyduğunu ve kişisel olarak bu karara çok üzüldüğünü belirterek, "Wulff, görev süresince tüm enerjisiyle modern ve açık bir Almanya için çaba harcadı. Bizlere çeşitliliğin ülkemizi güçlü kıldığını hatırlattı" şeklinde konuştu.

Wulff ve eşi Bettina Wulff'un Almanya'yı yurt dışında her zaman layıkıyla temsil ettiğini ve bundan dolayı kendilerine müteşekkir olduklarını ifade eden Merkel, yine de hukuk devletinin güçlü yanının, hiç kimsenin pozisyonuna bakmadan herkese eşit davranması olduğunu, Wulff'un kişisel çıkarlarını arka plana atmasına büyük saygı duyduğunu söyledi.

Merkel, yeni cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi için önce koalisyon ortaklarıyla görüşeceklerini, daha sonra önerilerini muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller Partisi'ne de götüreceklerini sözlerine ekledi.

ÖNCEKİ HABERLER
ODTÜ'de 13 yılda 400 meslek tanıtımı yapıldı
ODTÜ'de 13 yılda 400 meslek tanıtımı yapıldı
'Borcumuz Everest Dağını aşıyor'
'Borcumuz Everest Dağını aşıyor'
Ilıcak ile Arslan'ın 'The Cemaat' atışması!
Ilıcak ile Arslan'ın 'The Cemaat' atışması!
Windows XP tarayıcısız kaldı
Windows XP tarayıcısız kaldı
Polisten bakana 'Kürtçe' karşılama
Polisten bakana 'Kürtçe' karşılama
Cemil Çiçek'ten özel istek
Cemil Çiçek'ten özel istek
Ay Amerika'nın eyaleti mi olacak?
Ay Amerika'nın eyaleti mi olacak?
Kök hücre kalbe umut oldu
Kök hücre kalbe umut oldu
Yok böyle transfer!
Yok böyle transfer!
Beyaz'ı kızdıran soru
Beyaz'ı kızdıran soru