BIST 10.771
DOLAR 32,82
EURO 35,14
ALTIN 2.450,67
HABER /  DÜNYA

Alman Bild çirkinleşti! Erdoğan takas istedi

Büyükada'daki tutuklamalar sonrası çıldıran Alman Bild gazetesi, Alman diplomatlara dayanarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çirkin bir ithamda bulundu.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'de tutuklu bulunan gazeteci Deniz Yücel'in Almanya'ya iltica eden iki eski generalle takas edilmesini önerdiği iddia edildi.

DW Türkçe'nin aktardığına göre Alman Bild gazetesi, tepki çeken haberi diplomatik kaynaklara dayandırdı. Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndaki adının açıklanmasını istemeyen kaynaklara atfen yayınlanan haberde 'Ankara yönetiminin bu şekilde, 2016'daki darbe girişiminden sonra Almanya'ya iltica eden Türk vatandaşlarının iadesini sağlamaya çalıştığı' kaydedildi.

Bild gazetesinin haberinde, 'Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın Almanya hükümetine birkaç hafta önce üstü kapalı olarak Alman muhabir Deniz Yücel'in serbest bırakılması karşılığında Türkiye'den kaçan iki eski generalin iade edilmesini önerdiği' iddia edilerek, Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın böyle bir pazarlığın söz konusu olamayacağı yanıtını verdiği aktarıldı.

'ALMAN VATANDAŞLARININ ERDOĞAN POLİTİKASINA REHİN DÜŞME TEHLİKESİ VAR'

Alman Sosyal Demokrat Partisi'nin (SPD) başbakan adayı Martin Schulz Türk hükümetinin şantaja teşebbüs edebileceği uyarısında bulundu. SPD Genel Başkanı aynı gazeteye yaptığı açıklamada 'Türkiye'deki Alman vatandaşları için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın politikasına rehin düşme tehlikesi bulunduğunu' söyledi. Schulz, Merkel hükümetinin bu durumu hafife alamayacağını da söylerine ekledi.

TÜRK VEKİLLER ALMANLARI SOLLADI: 'ALMAN TURİSTLER ACİLEN UYARILMALI' 

Alman Yeşiller Partisi eş başkanı Cem Özdemir de Bild gazetesine bir demeç vererek, 'Erdoğan'ın keyfi kararlarının hesaba dayalı olduğunu tahmin ettiğini' söyledi. Özdemir de 'Deniz Yücel ve Peter Steudtner'in siyasi rehine olarak kullanılmak istendiklerini' dile getirdi. Alman Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Alman vatandaşlarının rehinecisi' olduğunu öne sürdü. Dağdelen, "Bu nedenle Almanya Dışişleri Bakanlığı Türkiye'ye gidecek olan Alman turistleri acilen uyarmalıdır. Bunun yapılmaması sorumsuzluk olur" dedi.

Türkiye'den Almanya'ya tepki: Kabul edilemez