BIST 3.281
DOLAR 18,48
EURO 17,82
ALTIN 970,91
HABER /  EKONOMİ

Ali Babacan devreye girdi yeniden atanabilir!

Görev süresi 19 Nisan'da dolacak olan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı aynı göreve yeniden mi atanacak? Geçen haftaki Davos Zirvesi kulislerine göre Başçı için Ali Babacan yeniden devreye girdi.

Abone ol

Hürriyet gazetesi yazarı Erdal Sağlam, görev süresinin sonuna yaklaşan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın durumuna ilişkin kulisleri bugünkü köşesine taşıdı.

"Başçı koltuğu koruyacak beklentisi" başlıklı bugünkü yazısında Erdal Sağlam, Davos Zirvesi'nde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Erdem Başçı'yla görüşme yaptığı iddialarını yazdı. 

Sağlam ismini açıklamadığı bir bankacının Davos Zirvesi'ne ilişkin anlattığı bir kulisi de yazdı:

"Davos'ta eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'uı da olduğunu göz önüne alırsak, Babacan'ın da Başçı'nın yeniden atanması için devreye girmiş olabilir."

Ahmet Davutoğlu Erdem Başçı Ali Babacan

İşte Erdal Sağlam'ın bugünkü yazısının detayları....

"Piyasalarda Merkez Bankası'nın politikası ve Başkan Erdem Başçı'nın tavırlarına ilişkin yorumlar tam gaz devam ediyor. Piyasalardaki genel kanı Merkez Bankası'nın bağımsız davranamadığı, özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan ile geçen yılki tartışmadan sonra tümüyle bağımlı hale geldiği yönünde. 

Önceki gün yılın ilk Enflasyon Raporu'ndaki metin ve Başkan Erdem Başçı'nın söyledikleri üzerinden piyasa uzmanları çeşitli yorumlar yapıyorlar. Teknik olarak bakıldığında Enflasyon Raporu'nda yazılanlar ve Başçı'nın söylediklerinin piyasaları tatmin etmediği çok açık ortada.

Uzun süredir uzak ara tutmayan enflasyon tahminlerinin çok daha kapsamlı ve bilimsel analizlere ihtiyaç gösterdiğinin alını çizerek, Merkez Bankası'nın gerekli özeleştiriyi yapamadığından yakınıyorlar.

Objektif bir rapor çıkmasının Merkez Bankası'nın güvenirliliğine katkı yapacağını, Başkan Başçı ve yönetimdeki ekibin itibarını yükselteceğini ama bunun yapılmadığını söyleyen bankacılar var.

GÖREV SÜRESİ 19 NİSAN'DA SONA ERECEK

Başkan Başçı'nın 19 Nisan'da sona erecek başkanlığından sonra yeniden atanıp atanmayacağı ile önceki günkü söylemiyle ilişki kuran yorumlar da yapılıyor.

Bir bankacı, 2. Enflasyon Raporu açıklamasının 26 Nisan'da yapılacağını yani Başçı'nın önceki günkü açıklamasının son Enflasyon Raporu açıklaması olduğunu hatırlatarak; "Bizim beklediğimiz koltuğu bırakacak, hem de üniversiteden gelen bir başkanın çok daha kapsamlı, gerekirse kendini de eleştiren kapsamlı bir enflasyon özeleştirisi yapmasıydı ama yapmadı" dedi.

Buradan yola çıkarak, "Bu tavır Erdem Başçı'nın yeniden başkan atanma ihtimalinin arttığının bir göstergesi olabilir" diyen aynı bankacı, bu nedenle teknik ve hükümeti de zor durumda bırakabilecek bir analiz yapmamış olabileceği tahminini iletti.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Davos Zirvesi'nde konuştu

DAVOS'TA GÖRÜŞTÜLER Mİ?

Bu arada bankacıların Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Davos gezisini yakından izledikleri görülürken, aynı yerde bulunan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile yeniden başkanlığa atanması konusunda görüşme yapmış olabileceği yorumlarına da şahit olduk.

Başçı'nın burada röportajlar verdiğini ve kendine güvenli bir izlenim verdiğini kaydeden bir bankacı, "Davos'ta eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın da olduğunu göz önüne alırsak, Babacan'ın da Başçı'nın yeniden atanması için devreye girmiş olabileceği"ni söyledi.

BAŞÇI YENİDEN AYNI GÖREVE ATANIRSA NE OLUR?

Peki, Erdem Başçı 19 Nisan'da yeniden atandığı takdirde piyasalar bunu nasıl karşılar?

BİR BANKASI: Erdem Başçı'nın yerine gelebilecek kişiler konusunda ciddi bir korku var!

Başçı'nın performansı, özellikle son yılları için "başarılı" diyen piyasa oyuncusuna şahsen pek rastlamadım. Ancak bununla birlikte genel kanı "Başçı'nın yeniden atanmasının piyasalar tarafından memnuniyetle karşılanacağı" yönünde. Bunun nedeninin çok açık olduğunu kaydeden bir bankacı, "Çünkü yerine gelebilecek kişiler konusunda ciddi bir korku var" dedi. Başçı'nın göreve yeniden atanmaması halinde, özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve danışmanlarına yakın bir ismin Merkez Bankası Başkanı olarak atanmasından kaygı duyulduğu çok açık olarak görülüyor. Yani Başçı, yerine gelebilecekler korkuttuğu için, piyasalar tarafından tercih edilen bir konumda...

Tabi ki Başçı'nın yeniden atanması için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onay vermesi gerekecek. Son günlerde sadeleştirmeyi ötelemesi, piyasalar zorlamasına rağmen faiz artırmamakta direnmesi nedeniyle, danışmanların Başçı'nın tavrından övgüyle sözeder konuma geldiğini unutmamak gerekir. Buna rağmen Cumhurbaşkanı'nın Başçı'yı onaylayacağı konusunda, şahsen hala ciddi şüphelerim var, kesin olarak söylenemeyeceğini düşünüyorum. Belli ki Mart'tan başlayarak bu tartışmayı da yaşayacağız.

ÖNCEKİ HABERLER
3 yaşında 23 ameliyat geçirdi
3 yaşında 23 ameliyat geçirdi
Harry Potter’ın yazarı JK Rowling’e özel ödül!
Harry Potter’ın yazarı JK Rowling’e özel ödül!
İsveç göçmenleri sınır dışı edecek!
İsveç göçmenleri sınır dışı edecek!
TBMM de artık külliye oldu!
TBMM de artık külliye oldu!
Diyanet harekete geçti! 86 bin camide...
Diyanet harekete geçti! 86 bin camide...
Altın fiyatları zirveden döndü gram altın düşüyor!
Altın fiyatları zirveden döndü gram altın düşüyor!
İki ülke arasında Rus kız çocuğuna tecavüz gerilimi
İki ülke arasında Rus kız çocuğuna tecavüz gerilimi
Bağdat Caddesi sapığının babası her şeyi anlattı!
Bağdat Caddesi sapığının babası her şeyi anlattı!
Gaziantep'te Fatma Şahin'den şehide vefa!
Gaziantep'te Fatma Şahin'den şehide vefa!
Acun Ilıcalı'nın bomba teklifi ortalığı yıktı!
Acun Ilıcalı'nın bomba teklifi ortalığı yıktı!