BIST 1.110
DOLAR 7,25
EURO 8,52
ALTIN 448,05
HABER /  GÜNCEL

ALES sınavı 2018 kaç dakika sürecek, hangi dersten kaç soru var?

ALES sınavı için geri sayım başladı. 2018 ALES ilkbahar dönemi sınavı 6 Mayıs'ta yapılacak. ÖSYM'nin 7 iş günü içinde ALES sınav yerleriinin ve ALES sınav giriş belgelerini yayınlaması bekleniyor. ALES sınavında bu sene farklılıklar var. Dört test/bölüm sayısı ikiye indirildi, Sözel-I ve Sözel-II ile Sayısal-I ve Sayısal-II testleri ayrımı ortadan kalktı ve sınav süresi azaldı 150 dakika oldu.

Abone ol

ALES sınav yeri açıklandı mı, ALES sınav giriş belgesi alma sayfası ne zaman açıklanacak soruları Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına girecek adayların gündeminde. ALES sıav yerlerinin 7 iş günü içinde en geç 30 Nisan'a kadar ÖSYM resmi sitesinde adaylara açıklanması bekleniyor. ALES sınavında bu sene farklılıklar dikkat çekiyor.  ALES soru sayısı ve  sınav süresi azaldı. Öğrenciler ALES sınavında150 dakika ter dökecek. Ayrıca Dört test/bölüm sayısı ikiye indirildi, Sözel-I ve Sözel-II ile Sayısal-I ve Sayısal-II testleri ayrımı ortadan kalktı. ALES sınav sonucu puanı ise 3 yıl yerine 5 yıl geçerli olacak.

ALES ilkbahar dönemi sınav yerleri ve sınav giriş belgesi internethaber'de olacak.

2018 ALES NE ZAMAN: Yılda iki kere yapılan 4 yıllık üniversite eğitimini tamamlayanların Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına atanabilmek ve yüksek lisans ile doktora öğrenimi yapmak için girdikleri sınav olan ALES'in (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) ilkbahar dönem sınavı için geri sayım başladı. ALES ilkbahar dönemi sınavı, bu dönem 6 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek. Bu sınavın tamamlanmasının ardından sonuçlar, 7 Haziran Perşembe günü adayların erişimine açılacak.

2018 ALES sonbahar dönem sınavı için ise başvurular 19 Eylül - 27 Eylül 2018 tarihleri arasında alınacak olup, 18 Kasım 2018 tarihinde sınav tüm ülke genelindeki sınav merkezlerinde ÖSYM tarafından yapılacak. Bu sınava ait sonuçlar yeni yıldan önce, 20 Aralık 2018 tarihinde açıklanacak.

YENİ ALES SINAVININ KAPSAMI NASIL OLACAK: ALES’te test sayılarında azaltmaya gidilmiştir. Dört test/bölüm sayısı ikiye indirilmiş olup yeni ALES, Sözel ve Sayısal olmak üzere iki bölümden ve testten oluşacaktır. Sözel-I ve Sözel-II ile Sayısal-I ve Sayısal-II testleri ayrımı ortadan kaldırılmıştır.

Yeni ALES'te belirlenen testlerin içeriğine ilişkin de yeni düzenlemeler yapılmıştır.

ALES Sözel Testi; sözcükte, cümlede ve parçada anlam; cümle ve metni tamamlama; kesin yargıya ulaşma, düşünce akışını bozan ifadeyi bulma ve parçada anlam bütünlüğü sağlama gibi başlıklar altıda yer alan soru alanlarından oluşacaktır. Burada adaylardan temel dilbilgisi becerilerinin yanı sıra daha çok sözel akıl yürütme becerilerini ölçmek amaçlanmıştır.

ALES Sayısal Testi; temel matematiksel işlemler, matematiksel ilişkilerden yararlanma; tekli, ikili ve üçlü problemler ve geometri gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarını içerecektir. Burada adayların sıralama, çözümleme, analiz etme, yorumlama ve mantıksal akıl yürütme gibi daha çok ileri düşünme becerilerinin ölçülmesi amaçlanmıştır.

SORU SAYISI AZALTILDI: Yeni ALES’te (a) soru sayısı azaltılmış, (b) soru başına düşen süre artırılmış, (c) bununla birlikte toplam sınav süresi kısaltılmıştır. Sınav, 160 soru ve 180 dakikadan (3 saat) oluşmakta iken yeni düzenleme ile 50’şer sorudan oluşan sözel ve sayısal iki ayrı testten meydana gelecektir. Toplamda 100 sorudan oluşan sınavın süresi, 150 dakika (2.5 saat) olarak belirlenmiştir. Bu düzenlemenin sınav stresinin azaltılmasına da katkı sağlayacağı beklenmektedir.

Eşit ağırlıklandırılmayan ALES Eşit Ağırlık puanı, artık eşit ağırlıklı hale getirilmiştir. ALES Sayısal ve ALES Sözel puanının hesaplanmasına yönelik ağırlıklar değiştirilmemekle birlikte, ALES Eşit Ağırlık puanının hesaplanmasında Sayısal Testinin %50, Sözel Testinin de %50 etkili olmasına karar verilmiştir.

ÖNCEKİ HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bomba açıklamalar...
Yemekteyiz Saadet Özcan kimdir kaç yaşında ne iş yapıyor?
Gazzeli genç Erdoğan'ın hediye ettiği bisikleti artık süremeyecek
Son gün Perşembe binlerce kişi istifa edecek!
Genç doktorun sır ölümü! Cansız bedeni evinde bulundu
Hüseyin Bağ eşi Derya Bağ için ne ilan verdi başını yaktı
Yorumlar 1 yorum