BIST 8.026
DOLAR 28,90
EURO 31,46
ALTIN 1.924,11
HABER /  GÜNCEL

Ahmet Zeki Üçok 'çok iddialı söylüyorum' deyip FETÖ bombasını patlattı

HAVA Kuvvetleri eski savcısı, emekli hakim albay Ahmet Zeki Üçok, "2006-2015 yılları arasında çok iddialı söylüyorum, FETÖ üyesi olmayan hiç kimse TSK içine giremez" dedi. 1986 yılında resmi olarak FETÖ'yü tespit ettiklerini belirten Üçok, "2006 ile 2015 yılları arasında 40 bin FETÖ üyesi TSK içine sokuldu" ifadelerini kullandı.

Abone ol

HAVA Kuvvetleri eski savcısı, emekli hakim albay Ahmet Zeki Üçok'tan sarsıcı açıklamalar gelmeye devam ediyor. TSK içindeki FETÖ yapılanmasını ilk deşifre eden isimlerden biri olan Üçok, bunu karşılığında hakkında çok sayıda uydurma davalarla TSK'dan ihraç edilmiş hapis yatmıştı.

Kayseri'de, Yeni Ufuklar Derneği tarafından 'FETÖ'nün TSK yapılanması' konulu konferansta konuşan eski askeri hakim ve savcı Ahmet Zeki Üçok, yine çarpıcı uyarılarda bulundu.

FETÖ'nün amacının, TSK içinde kendi yapısını oluşturmak olduğunu da kaydeden Üçok, "Bu yapıyı oluştururken sadece bir cemaat kavramı içinde TSK'nın içinde bu kadar güçlü olmak mümkün olmadığı için, özellikle ABD ve CIA'in bu örgütü desteklemesi ile TSK içinde 1960 yıllarından bu yana TSK içinde bir yapılanma içine girdi" diye konuştu.

'1986'DA OKULDAN ATILMAYANLAR 15 TEMMUZ'DA KARŞIMIZA ÇIKTI'
FETÖ terör örgütünün ortaya çıkışını 3 tarih vererek özetleyen eski askeri savcı Üçok, dikkatle dinlenen konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bizim resmi olarak FETÖ'yü tespitimiz 1986 yılı oldu. Kuleli Askeri Lisesi sınav sorularının çalınması ile ortaya çıktı. 1986'da yılında FETÖ soruları çalarak, Işık evlerinde okuyan 450- 500 civarında çocuğa veriyorlar. O çocuklarda askeri lise sınavlarında Türkçe sorularının neredeyse tamamını yapıyorlar. Bu da bugüne kadar hiç olmadığı için çok dikkat çekiyor. O süreçte 50-60 kişi atılıyor. Geri kalanı da kazanırız diyerek, okullarına devam ediyor. Kuleli Askeri Lisesi sınavlarında 'kazanırız' diye okula devam ettirilen çocukların 15 Temmuz'da karşımıza çıktıklarını görüyoruz.1986 yılında Kuleli'de ki çocukların 15 Temmuz darbe girişiminin en etkili isimleri olarak karşımıza çıktığını görüyoruz.

TSK'dan ihraç edilen sayı 15 bin

15 Temmuz 2016’dan bu yana geçen sürede TSK’da toplam 15 bin 242 ihraç gerçekleşti. En çok ihraç 8 bin 201 ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda yaşandı. Tutuklu yargılananların sayısı 5 bin 783 olurken, 466 personel ise firari. (Bu veriler 2018 ağustos ayına aittir)

1994 MEZUNLARI ALTIN NESİL OLARAK BİLİNEN EVREDİR
Cumhurbaşkanının yaveri, Kuvvet komutanlarının genel sekreterleri, korumaları, üst düzey isimler olarak karşımıza çıkıyorlar. 1994 mezunları altın nesil olarak bilinen bir evredir. Bunlar içinde TSK içinde görülmemiş derecede kurmay subay çıkmıştır. Bunlar TSK'ya ilk bulaşma tarihidir. Ondan önce mutlaka olmuştur. Ama bu resmi olarak bilinen tarihler. 2. tespit 1987 yılında Hava Kuvvetleri'nde görevli R.B. isimli bir astsubayın 'hava kuvvetleri imamıyım' demesi oluyor. Bin 400 kişi ile ilgili bir isim listesi veriyor. Üçüncü tespit ise, 2009 yılında Kayseri'de benim 2. Hava İkmal Bakım merkezinde yapmış olduğum soruşturma oluyor. 3 astsubay çavuşun 'abilerine' askeriyeden bilgi aktarımının tespiti oluyor."

'FETÖ ÜYESİ OLMAYAN HİÇ KİMSE TSK'YA GİREMEZ'
Örgütün 2006 ile 2015 yılları arasında TSK'daki gücüne de dikkat çeken emekli hakim albay, avukat Ahmet Zeki Üçok, "Genç teğmenlerin ifadeleri var. 'Örgüte üye olmasam pilot olmazdım' diyorlar. Hava Kuvvetleri'nin sağlık muayene sistemleri bunların elinde. 2006-2015 yılları arasında çok iddialı söylüyorum, FETÖ üyesi olmayan hiç kimse TSK içine giremez, girmeyi başarırsa da askeri lise ya da harp okulundaki mobbinglerle şok mangası, ilmi yetersizlik, işkenceye varan eğitimler, derslerde başarısızlık, sağlık sorunları gibi sebeplerle TSK'dan ilişiği kesiliyor. Son 10 yılda sadece harp okullarından FETÖ üyeleri tarafından atılan öğrenci sayısı 4 bin civarında. FETÖ'nün, TSK'daki faaliyetleri ikiye ayrılıyor. Birincisi Silahlı Kuvvetlere girme, ikincisi ise, TSK'da kendilerinden olmayanları atma süreci. 2006 ile 2015 yılları arasında 40 bin FETÖ üyesi TSK içine sokuldu" ifadelerini kullandı.

'DEVŞİRME FETÖ ÜYELERİ OLUŞTU'
FETÖ üyesi olmayan askerlerin de zaman içinde çeşitli sebeplerle örgüte katıldığını da iddia eden, 2006-2015 yılları arasında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yaptığı inceleme sonrasında askeri okullara giren öğrencilerin yüzde 80'inin FETÖ ile bağlantılı olarak girdiğinin belirlendiğine dikkati çeken Üçok '' 1986'dan bu yana her yıl bin civarında kişi ya TSK'ya sokuldu ya da mevcutlar devşirildi. Yurt dışına gideceksiniz, general olacaksınız, akademiye gireceksiniz, pilot olacaksınız olamıyorsunuz. Tüm bunları gören TSK personellerinden bazıları FETÖ tarafından devşirildi. Silahlı kuvvetlerimizin yarısı FETÖ kontrolündeydi. Bundan dolayı, kendi komutanından emir almayan, Amerika'daki örgüt liderinden emir alan askerler, kendi vatandaşlarının üzerine tank sürüp, kendi halkına bombalar yağdırıp, milletin meclisini bombaladılar. Bütün darbenin planlaması 03.00 olarak yapılmıştı. 6 saat öne çekildi. Askerde 1 saati bile öne çektiğinizde bütün sistem alt üst olur. 6 saat öne çekilmemiş olsaydı darbeye hiç birimiz engel olamazdık" diyerek sözlerini tamamladı.