BIST 2.402
DOLAR 16,66
EURO 17,44
ALTIN 977,20
HABER /  GÜNCEL

Adana'da telekulak davasına tutuklama

Adana'da yasa dışı dinleme iddialarıyla ilgili olarak 6 kişi tutuklandı!

Abone ol
Polis memurları dinlemeleri amirlerinin talimatıyla yaptıklarını söyledi. Dönemin İstihbarat’tan sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı İsmail Bilgin ise kanunsuz talimat vermediğini öne sürdü.

Soruşturmaya delil olan belgeleri, polis memurları ve şube müdürlerinin imzaladıkları ve dinlemeye alınacak kişilere suç isnat eden raporlar olduğu ortaya çıktı.


6 KİŞİ TUTUKLANDI
 
Adana Cumhuriyet Savcılığı tarafından ifadeleri alındıktan sonra nöbetçi mahkemeye sevk edilen Kemal Serhatlı Polis Meslek Yüksek Okulu'na Öğretmen Müdür Yardımcısı olan eski Emniyet Müdürü Yardımcısı İsmail Bilgin, Evrak Arşiv Şube Müdürü Ertuğrul Yetkin, 100'üncü Yıl Polis Merkez Amirliği'nde Grup Amiri Komiser Fevzi Mert ile İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memurları Hasan Serçe, Ahmet Şenal ile söz konusu şubede görev yaparken emekli olan Abdullah Karaca tutuklandı.

SUÇ UYDURMA VE İFTİRA

Soruşturmaya konu olan delillerin gözaltına alınan isimlerin kendi imzalarıyla oluşturulan düzmece istihbarat raporları olduğu iddia ediliyor. Şüpheli polis memurlarına “suç uydurma” ve “iftira” suçlamasının da yöneltildiği öğrenildi.

YASA DIŞI EMİR VERMEDİM

Emniyetteki işlemlerinin ardından dün sabah adliyeye sevk edilen polisler ise bir birlerini suçladı. Gözaltındaki polisler, düzmece istihbarat raporlarıyla yapılan dinlemelerin amirlerinin talimatlarıyla yapıldığını söyledi. Emniyet Müdürü İsmail Bilgin ise, “Hayır, hiçbir şekilde yasa dışı dinleme ile ilgili bir emir vermedim. Yaptığımız çalışmalar 5397 sayılı kanuna göre yapılmıştır” dedi. Şüphelilere sahte raporları kimin düzenlendiği ve emrin kim tarafından verildiği soruları yöneltildi. Şüphelilere yasa dışı dinlemeler için “herhangi bir oluşumdan emir aldınız mı” diye soruldu.

HAKİM ÇEK SENET MAFYA YÖNETİCİ SUÇLAMASIYLA DİNLENMİŞ

Yasadışı olarak Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı S.K’nin de dinlendiği belirlendi. Dinleme kararında Hakim S.K’ya yöneltilen suçlamalar ise oldukça çarpıcı: “Cebir şiddet kullanarak, tehdit, zorla haraç almak, silahla adam yaralamak, çek senet tahsilatı yapmak gibi haksız ekonomik çıkar sağlamak üzere örgüt kurmak.” Hakim S.K.’nın, kendi telefonunun IMEI numarası ve T.İ isimli bir şahsın kimliği kullanılarak mahkeme kararıyla 6 ay süreyle yasa dışı olarak dinlenildiği belirlendi.

MEDYADAKİ HABERLER ÜZERİNE SORUŞTURMA BAŞLATILDI İDDİASI

TUTUKLANAN 2. Sınıf Emniyet Müdürü İsmail Bilgin’in avukatı İsa Ayanoğlu, soruşturmanın medyadaki haberlerin ardından bir hakimle bir savcının şikayeti üzerine başladığını söyledi. Ayanoğlu, “Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı S.K. ve soruşturma savcısı Ş.U., savcılığa suç duyurusunda bulunarak dinlendiklerini ifade etmişler. Bununla ilgili yapılan çalışmada iki kişiye ait cep telefonu IMEI numaralarının karşısına başka isimler yazılarak 6. Ağır Ceza Mahkemesinden önleme dinleme kararı alındığı ortaya çıkmış” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Mısır'daki idamlara Meclis'ten ortak bildiri
Mısır'daki idamlara Meclis'ten ortak bildiri
YSK'nın Ankara kararına Yavaş tepkisi
YSK'nın Ankara kararına Yavaş tepkisi
Suriye ordusu Lübnan sınırında üstün
Suriye ordusu Lübnan sınırında üstün
Beyoğlu'nda silahlı kavga
Beyoğlu'nda silahlı kavga
Yunanistan'da hayat yine felç
Yunanistan'da hayat yine felç
İnce'den AK Parti'ye ağır suçlama!
İnce'den AK Parti'ye ağır suçlama!
Koru o kasetlerin kaynağını açıkladı!
Koru o kasetlerin kaynağını açıkladı!
Bursa'da yasak aşk kanlı bitti!
Bursa'da yasak aşk kanlı bitti!
Kılıçdaroğlu twitter'dan söz verdi!
Kılıçdaroğlu twitter'dan söz verdi!
Adana'da MHP'yi Vali Çoş'turmuş!
Adana'da MHP'yi Vali Çoş'turmuş!