BIST 1.325
DOLAR 7,94
EURO 9,47
ALTIN 461,78
HABER /  DÜNYA

AB'den sert ifade: Trump varken düşmana ihtiyaç yok

AB Konseyi Başkanı Tusk, ABD’yle yaşadıkları ticaret krizi yüzünden "Başkan Trump gibi dostlarınız varken düşmana ihtiyacınız yok" dedi.

Abone ol

ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekilip İran'la ticaret yapan ülkeleri tehdit etmesinin ardından ABD Başkanı Trump'a Avrupa Birliği'nden stratejik ortaklık prensiplerine uymadığı eleştirisi geldi.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenecek olan AB liderler zirvesi öncesinde düzenlediği basın toplantısında, "Başkan Trump'ın son kararlarına bakacak olursanız, 'Böyle dostlarınız varken düşmana ihtiyaç yok' diyebilirsiniz" dedi.

 Tusk, yine de AB'nin Trump'a teşekkür etmesi gerektiğini ifade ederek, "Onun sayesinde bazı hayalleri bıraktık. Yardım eline ihtiyaç duyduğumuzda en iyi yardım elinin kendi kolumuzun ucundaki el olduğunu görmemizi sağladı" diye konuştu.

'HER SENARYOYA HAZIRLIKLI OLMALIYIZ'

Avrupa'nın transatlantik ilişkileri ayakta tutmak için elinden geleni yapması gerektiğini ifade eden Tusk, "Ama aynı zamanda AB olarak tek başımıza hareket etmemizi gerektirecek senaryolara da hazırlıklı olmalıyız" dedi.

ABD Hazine Bakanlığı, İran ile iş yapan firmalara üç ile altı ay süre tanımış, bu süre zarfında İran ile iş yapmayı kesmeyen firmaların yaptırım kapsamına alınacağını açıklamıştı. ABD yaptırımları, İran'dan yapılan petrol alımlarını da kapsıyor.

İran nükleer anlaşmasının imzacıları arasında bulunan AB ile İngiltere, Fransa ve Almanya, anlaşmanın ABD kararına karşın hayatta kalması için girişimlerini sürdürüyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Arefe günü ne zaman-Hz. Ali'nin arefe günü duası okunuşu
2018 İmsakiye Erzincan- Sahur imsak vakti iftar ezan saatleri
2018 İmsakiye Muş- Sahur imsak vakti iftar ezan saatleri
2018 İmsakiye Bingöl- Sahur imsak vakti iftar ezan saatleri
2018 İmsakiye Bitlis- Sahur imsak vakti iftar ezan saatleri
Sadakatsiz dizisinde Gönül Güçlü karakterini kim oynuyor?
Yorumlar 2 yorum