HABER /  DÜNYA

ABD'den skandal Türkiye tasarısı! Eğer onaylanırsa izin verilmeyecek

ABD'nin Temsilciler Meclisi alt komitesi, hazırladığı tasarıya F-35 uçaklarının Türkiye'ye teslimatının engellenmesini içeren madde koydu.

ABD Temsilciler Meclisi'nin Tahsisat Komitesi, 690 milyar dolarlık savunma harcamaları yasa tasarısının ilk versiyonunu yayımladı. Tasarı, Türkiye'nin ABD'den teslimatını beklediği F-35 savaş uçaklarıyla ilgili bir madde de içeriyor. Bu madde, ABD'deki F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatında federal bütçeden faydalanılmasını yasaklıyor.

Harcama yapılmasına izin verilmeyecek

Söz konusu maddenin de yer aldığı tasarının yasalaşması hâlinde, F-35'lerin Türkiye'ye teslimatında yakıt ya da pilotlar için harcama yapılmasına izin verilmeyecek.

ABD Kongresi, federal hükümetin politikalarına tesir edebilmek için genellikle bütçe kullanımının engellenmesi kartına başvuruyor.

Tasarının onay süreci nasıl işliyor?

Tahsisat Komitesi'nin F-35'lerle ilgili önleminin de yer aldığı tasarının yasalaşması için önce Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi, ardından da Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senato'dan geçmesi ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından onaylanması gerekiyor. Ancak Trump, savunma harcamaları için 750 milyar dolar tahsis edilmesini talep ediyor.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Premier Lig'de "sezonun teknik direktörü" Guardiola
Dokunulmazlık dosyası bulunan 21 milletvekili hangileri? Fezlekeler TBMM'de
Warriors Batı finaline hızlı başladı
Ceninin kalbinin attığı 6 aydan sonra kürtaj yasaklandı
2019 fitre ücreti Diyanet kişi başı kaç para oldu?
3 aylar ne zaman başlıyor 2020 hangi ayda 3 aylar giriyor?
Yorumlar 1 yorum