BIST 1.417
DOLAR 8,19
EURO 9,74
ALTIN 457,83
HABER /  GÜNCEL

ABD'den Rakka için buz kesen YPG önerisi

Rakka operasyonuna YPG dahil olacak mı? Abdülkdir Selvi Türkiye'nin Rakka için düşündüğü taslak planın detaylarını yazdı.

Abone ol

Rakka operasyonu için Türkiye'ye gelen ABD Genelkurmay Başkanı Org. Joseph Dunford, Rakka'ya YPG'nin doğudan bağımsız girmesini önermiş.

Genel Başkanı Org. Hulusi Akar ile ABD Genelkurmay Başkanı Org. Joseph Dunford’un İncirlik Üssü'nde yapılan görüşmenin ayrıntılarını Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi köşesinde böyle aktardı:

Peki, Türkiye’nin Rakka planı ne? Henüz taslak halinde. Çünkü ABD, Rakka operasyonunu birlikte yapmaya karar verirse, o zaman plana son şekli birlikte verilecek. Akçakale-Tel Abyad’dan geçen 54 kilometre uzunluğunda, 1 kilometre genişliğinde, yol güvenliği garanti altına alınmış bir hat öngörülüyor. Taslak planın detayları şöyle:

1- Türkiye ve ABD, operasyona yoğun hava desteği sağlayacak. Karadan girmeyecek, havadan yoğun bombardıman yapacak. Bu hiç kara gücümüz olmayacağı anlamına gelmiyor. El Bab’da 180-200 arası Özel Kuvvetler, 2.200 civarında kara birliğimiz yer almıştı. 3 bin ÖSO unsuru görev yapmıştı. Tabii Rakka, El Bab’la kıyaslanmayacak ölçüde büyük. Rakka’nın büyüklüğüne uygun bir kara unsuru görev yapacak.2- Operasyonun kara gücünü 10 bin civarındaki ÖSO birlikleri ile ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri arasından seçilmiş yerel Arap unsurlar oluşturacak.

3- Kara gücünü Türk ve ABD özel kuvvetleri sevk ve idare edecek. Rakka operasyonunun püf noktasını, YPG’nin durumu oluşturuyor. YPG dışarıda kalacak mı, kalmayacak mı? YPG konusu kırmızı çizgimiz. Ama ABD’nin uzun süredir yatırım yaptığı YPG konusundaki ısrarı bitmiş değil. İncirlik’teki görüşmede de rahatsız edici bir öneri getiriyorlar. YPG, Rakka’ya Koalisyon’dan bağımsız olarak doğudan girsin, ÖSO birlikleri ise kuzeyden güneye doğru ilerlesin. Türkiye YPG seçeneğini kesin bir dille reddediyor. Rakka operasyonunun planlama boyutu devam ediyor ama asıl önemli olan irade. ABD bizimle mi yapacak, yoksa PYD-YPG ile mi?

Türkiye, Trump yönetiminin oluşturmaya çalıştığı bölge stratejisini etkilemeye çalışıyor. Türkiye’nin içinde yer aldığı bir bölge stratejisi oluşturulması için çaba gösterirken PYD-YPG’yi de dışarıda tutmaya çaba gösteriyor. Zorlu bir süreç.

ÖNCEKİ HABERLER
Televizyonun sesini bu yüzden sonuna kadar açmış
Polisten kaçan şüpheli yola atlayınca
Kılıçdaroğlu'ndan şehit babalarına taziye telefonu
Kışın az su içmenin vücuda verdiği zararlar nelerdir?
Meksika'da yaşama dair ilginç bulgu! Binlerce yıllık...
Dehşete düşüren rakam 8 saniyede bir...
2016 cep telefonu satışında akıl almaz sayı! 1,5 milyar...
'Aşk bebeği' sosyal medyada fenomen oldu
Uyuşturucu kaçakçılarına idam cezası
Yıldırım'dan CHP'ye referandum göndermesi
Yorumlar 10 yorum