HABER /  EKONOMİ

ABD'den İran'a 25 milyar dolarlık izin!

Amerika Birleşik Devletleri, uzun yıllar ambargo nedeniyle satışına onay çıkmayan yolcu uçakları için İran'a izin verdi. Satışın değerinin yaklaşık 25 milyar dolar olduğu belirtildi.

Abone ol

ABD'den İran'a uçak satışına onay çıktı! ABD yönetimi, İran ile yapılan nükleer anlaşma kapsamında Airbus firmasının İran'a satışını planladığı 17 adet yolcu uçağının satışına izin verildiğini duyurdu.

Avrupa merkezli Airbus firması, İran'a 17 adet uçak satışına ilişkin ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi tarafından kendilerine satış lisansı verildiğini açıkladı.

Satış lisansının, ABD ile İran arasında geçen yıl temmuz ayında yapılan nükleer anlaşmanın şemsiyesi altında ekonomik taahhütler kapsamında verildiği kaydedildi.

17 adet yolcu uçağının A320 ve A330'lardan oluştuğunu belirten Airbus yetkilileri, bu ilk onayın ardından bir süre sonra diğer uçakların satışı için de onay alacaklarını umduklarını dile getirdiler.

Ocak ayında Airbus ile Tahran yönetimi arasında 22,8 milyar avro (25 milyar dolar) değerinde 118 yolcu uçağını kapsayan bir anlaşma imzalanmış ve anlaşmaya göre 21 A320ceo, 24 A320neo, 27 A330ceo, 18 A330neo, 16 A350-1000 ve 12 A380'in satışı konusunda uzlaşmaya varılmıştı.

Airbus'ta yüzde 10 ABD payı olması sebebiyle firma, Washington'dan onay almaksızın İran'a ticari ürün satamıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Bilal Erdoğan hakkında flaş savcılık kararı
Diriliş Ertuğrul yeni sezon ne zaman?
Eskişehir'de FETÖ üyesi 5 kişi yakalandı
Malatya İnönü Üniversitesi'nde FETÖ operasyonu
Uşak'ta 1 televizyon kanalı ve 2 radyo kapatıldı
Ünlü şarkıcı Linet estetik yaptırdı denilen kalçasını gösterdi!
Yorumlar