BIST 4.505
DOLAR 18,83
EURO 20,13
ALTIN 1.131,39
HABER /  DÜNYA

ABD'den Erdoğan'a PYD cevabı!

Erdoğan'ın, "PYD de YPG de bal gibi terör örgütüdür" sözlerine cevap veren ABD sözcüsü "PKK ile YPG arasında açık fark var. YPG konusunda Türkiye ile aynı görüşte değiliz" dedi.

Abone ol

Erdoğan'ın ABD'ye sert tepkli gösterdiği PYD açıklamasına Beyaz Saray'dan cevap geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı, Ankara'dan gelen tepkiye karşılık "PYD ve PKK arasında fark var" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, terör örgütü PYD ile ilgili olarak ABD yönetimine yönelik eleştirilerine cevap geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, PKK ile YPG arasında kendilerine göre açık ve net bir fark olduğunu ifade ederek, PKK'nın terör örgütü olduğunu; ancak YPG ile ilgili Türkiye ile aynı görüşte olmadıklarını söyledi. Toner, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleriyle ilgili olarak da "YPG'nin bize göre terör örgütü değildir" cevabı verdi.

SÖZCÜ AYNI SÖZLERİ TEKRARLADI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, ABD'nin YPG'yi terör örgütü olarak görmediği konusundaki açıklamaları tekrarladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine ilişkin değerlendirmeleri sorulan Toner, "PKK bize göre bir terör örgütüdür. Ancak PKK ile YPG arasında açık fark var. YPG konusunda Türkiye ile aynı görüşte değiliz. Suriye'nin kan gölüne dönmesinin sorumlusu ve nedeni Esad rejimi ve İŞİD'dir" diye konuştu.

YPG'nin İŞİD'e karşı sahada başarılı bir mücadele verdiğini savunan Toner, "Türkiye, PKK ile YPG arasında bir bağ görüyor. PKK'nın terör örgütü olduğu konusunda biz çok açık olduk. Ancak biz PKK ile YPG arasında bir bağ görmüyoruz" dedi.

ABD ile Türkiye'nin iki dost ve müttefik ülkeler olduğunu, bunu kimsenin sorgulamaması gerektiğini söyleyen Toner, Türkiye'nin kaygılarını anladıklarını ve bu konudaki görüşmelerin sürdürüleceğini belirtti.