BIST 5.163
DOLAR 18,81
EURO 20,49
ALTIN 1.164,42
HABER /  DÜNYA

PYD kantonları Moskova'da temsilcilik açtı!

Rusya'nın başkenti Moskova'da kurulan Rojava temsilciliği bugün törenle açıldı. Törene Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin de katıldığı belirtildi.

Abone ol

Suriye'nin kuzeyinde ağırlıklı olarak Kürt gruplarının oluşturduğu Rojava Özerk Yönetimi, Rusya'nın başkenti Moskova'da temsilcilik açtı.

Kürt yetkililerle Rusya Dışişleri Bakanlığı temsilcilerinin de katıldığı açılışta ofisin, "fiilen elçilik hizmeti vereceği" belirtildi.

Reuters açılışın bugün saat 15.00’te yapıldığını duyurdu.

Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw haber sitesi de törene katılanlar arasında Kürdistan Bölgesi Moskova Temsilcisi Aso Talabani, Rojava Kürdistanı Dışilişkiler Sorumlusu Sinem Muhammed, HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, Rusya Liberal Partisi Başkanı Vladimir Volfoviç Jirinovski ve Rus Ermeni Birliği Organizasyonu Başkanı Navoyan Yuri Ludvigoviç’in olduğunu aktardı.

Rus Interfax ajansına konuşan Rusya Kürtleri Ulusal ve Kültürel Federal Otonomisi Eş Başkanı Ferhat Patiyev, temsilciliğin, Rusya Adalet Bakanlığı’na bağlı bir kamu kuruluşu olacağını, fakat fiilen elçilik gibi çalışacağını belirtti.

Temliciliğin açılış töreninde konuşan Rojava'nın ABD ve Avrupa Özel Temsilcisi Senam Muhammed, Moskova'da temsilcilik açmalarını,  'hem Kürt halkı hem de Batı Kürdistan hakları için tarihi bir olay' olarak niteledi. 

Sputnik'in haberine göre Muhammed, "Temsilciliğin açılması Kürtlerin Suriye'deki kararlı mücadelesi sonucunda mümkün oldu. Bu temsilciliğin bölgemizin sesi olmasını umuyoruz" ifadelerini kullandı.

'KAMU KURULUŞU OLARAK ÇALIŞACAK'

Rojava temsilciliğinin Moskova'da kamu kuruluşu olarak çalışacağını belirten Muhammed, "Her iş küçük bir şansla başlar. Bu nedenle temsilciliğimizi kamu kuruluşu olarak açıyoruz" dedi.

Muhammed ayrıca, temsilciliğin açılmasının Kürtler ve Rusya arasındaki ilişkilerin güçlenmesinde 'önemli bir rol' oynayacağını söyledi.

Temsilciliğin başkanı Rodi Ahman ise Suriye krizinin sona erdirilmesine yardımcı olmak istediklerini belirtip, bu yönde de çalışmalar yapacaklarını söyledi. Ahman, "Buna, politikacılarla ve Rus yetkililerle görüşmeler yaparak başlayacağız" dedi.

Rojova'daki kantonların, Fransa ve Almanya’da da temsilcilikler açması planlandığı belirtiliyor.