BIST 4.923
DOLAR 18,64
EURO 19,31
ALTIN 1.050,83
HABER /  DÜNYA

ABD'deki Türkler'den 1915 ilanı!

ABD'de 150'ye yakın Türk-Amerikan toplum kuruluşu, 1915 yılı olaylarıyla ilgili olarak gazete ilanı verdi.

Abone ol
ABD'de 150'ye yakın Türk-Amerikan toplum kuruluşunu bir araya getiren Yönlendirme Komitesi, 1915 olaylarına ilişkin Washington Post gazetesine tam sayfa ilan verdi.
 
Gazetenin arka sayfasında yayımlanan ilan, "Türk Amerikalılar ve Türkiye'nin Dostlarından Başkan Obama ve Kongre Üyelerine Mesaj" başlığını taşıyor.
 
İlanda, 24 Nisan 2015'in, Ermeniler, Türkler, Kürtler ve Araplar da dahil Osmanlı İmparatorluğu'nun milyonlarca vatandaşının hayatını kaybettiği sivil trajedinin 100'üncü yılı olduğuna işaret edilerek, "Türkiye halkı ve Türk Amerikalılar olarak, yüzüncü yılda Ermeniler de dahil tüm bu insanların acılarını anlıyor, yarıda kesilmiş her bir hayat ve sarsılmış tüm aileler için yas tutuyoruz" ifadesi kullanıldı.

"LEKELİYORLAR" 
 
1915 olaylarına dair Ermeni iddiaları konusunda akademik bir konsensüsün bulunmadığına, önemli sayıda uluslararası akademisyenin 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelendirmeyi reddettiğine dikkati çekilen ilanda, bu tarihi tartışmanın siyasileştirilmesinin sadece ölenlerin hatıralarını lekelemekle kalmadığı, aynı zamanda Türkler ve Ermeniler arasında uzlaşma hedefini de engellediği belirtiliyor.

"SOYKIRIM İDDİASI NEFRET PROPAGANDASIDIR"
 
İlanda, Türk vatandaşlarını hedef alan ve on yıllardır sürdürülen nefret propagandasının ABD de dahil dünya genelinde onlarca masum Türk diplomatın Ermeni diasporası içerisindeki radikallerce öldürülmesine zemin hazırladığı kaydedilerek, bu "kısır döngünün" son bulması gerektiği ifade edildi.
 
Türkler ve Ermenilerin 900 yıllık dostluk, saygı ve işbirliği tarihini paylaştığına değinilen ilanda, bir yandan geçmişin acıları ve zorluklarını anlarken, aynı zamanda da, birlikte barışa adanmış ortak bir geleceğin arayışı içerisinde olmanın gerekliliğine vurgu yapılıyor.
 
İlanda, Türk Amerikalıların yarın Washington'da Beyaz Saray önündeki Lafayette Park'tan Türkiye Büyükelçiliği'ne barış ve dayanışma için yürüyeceği hatırlatılarak, şöyle deniyor:
 
"İçten dileğimiz, bu yürüyüşte Ermeni Amerikalıların da bize katılmasıdır. Tüm etnisite ve inançlardan hayatlarını kaybedenlere saygımızı bildirmek ve ortak geleceğimiz olması gerektiğine inandığımız bir kıvılcım uyandırmak için yürüyeceğiz. 100 yıl önce ne Türkler ne de Ermenilerce başlatılan acımasız bir savaş, Osmanlı Ermenileri, Osmanlı Türkleri ve diğer çok sayıda gruba pahalıya mal oldu. Bu yürüyüşün her bir adımının, gelecek yüzyılı barış ve dostluğun yeniden tesis edildiği bir yüzyıl haline getirmek isteyenlerin kararlılığını daha da güçlendireceğini ümit ediyoruz."