BIST 9.540
DOLAR 32,51
EURO 34,81
ALTIN 2.491,41
HABER /  DÜNYA

ABD Senatosu Kaşıkçı cinayeti için Prens Selman'ı sorumlu tuttu

ABD Senatosu'nda Cemal Kaşıkçı ile ilgili yasa tasarısı sunuldu. Tasarıda, Kaşıkçı cinayetinden Prens Selman sorumlu tutuldu ve hesap vermesi istendi.

Abone ol

ABD Senatosu'nda Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili yasa tasarısı sunuldu. Kaşıkçı cinayetinden Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman sorumlu tutulurken, sorumluların hesap vermesi istendi.

Suudi Arabistan 2 Ekim'den beri kendisinden haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda çıkan bir kavgada öldüğünü açıkladı. Amerika Birleşik Devletleri Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) ise Kaşıkçı'nın öldürülmesi emrini Suudi Arabistan veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın verdiği sonucuna ulaştığı iddia edildi. Son bir yıldır Washington Post gazetesinde köşe yazan Kaşıkçı, Suud ailesini çok yakından tanıyan ve Veliaht Prens Muhammed bin Salman başta olmak üzere yeni yönetimini sık sık eleştiren yazılarıyla tanınan bir isim.

Farklı ülkelerde düzenlenen konferanslara katılan Kaşıkçı, Arap dünyasının en fazla ihtiyaç duyduğu şeyin ifade özgürlüğü olduğunu dile getiriyordu. Kaşıkçı'nın Suudi yönetimini eleştirmesi onu hedefe oturtmuştu.