BIST 1.441
DOLAR 8,50
EURO 10,28
ALTIN 499,43
HABER /  DÜNYA

ABD, Kuzey Kore'yi vurmaya hazır!

BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'nin nükleer silah ve balistik füze denemelerini görüşmek için toplandı. Bakanlar düzeyindeki toplantıya ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson başkanlık etti.

Abone ol

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, ''Yanlış hesaplama ve yanlış anlamaya yer vermememiz gerek. Çatışmayı önlemek ve sürdürülebilir barışa ulaşmak için şimdi harekete geçmeliyiz. Bu, Kuzey Kore'nin daha ileri testlerden kaçınması, ilgili Güvenlik Konseyi kararlarına uyması ve diyaloğun yeniden başlatılmasının araştırılması anlamına geliyor.'' dedi.

Toplantıya başkanlık eden ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ise gerekirse Kuzey Kore'ye karşı askeri müdahalede bulunmaya hazır olduklarını söyledi. Tillerson, 'Uluslararası toplum çok uzun zamandır Kuzey Kore'ye hitap etmek için çaba harcamaktadır. Bu günler artık sona ermeli. Şu anda dünyadaki en acil güvenlik sorunu konusunda harekete geçmemek büyük felaketlere yol açacak sonuçlar doğurabilir' dedi.

KUZEY KORE'YE ASKERİ HAREKAT

Kuzey Kore'den gelecek provokasyonlara karşı tüm seçeneklerin masada kalması gerektiğini belirten Tillerson, 'Diplomatik ve ekonomik yaptırımların yanı sıra, gerekirse Kuzey Kore saldırılarına karşı askeri harekâtla da desteklenecektir. Biz bu sorunu müzakerelerle çözmeyi tercih ediyoruz. Ancak Kuzey Kore'nin saldırganlığına karşı kendimizi ve müttefiklerimizi korumak için kararlıyız' diye konuştu. Tillerson, Kuzey Kore'nin, ABD'nin müttefikleri olan Japonya'yı ve Güney Kore'yi vurabilecek nükleer kapasiteye hali hazırda sahip olduğunu, Amerika anakarasını vurabilecek kapasiteye ulaşmasının da an meselesi olduğunu vurguladı

Bazı ülkelerin Kuzey Kore ile ekonomik ve siyasi çıkar ilişkilerinin olduğunu, bunun da Kuzey Kore'ye karşı alınan yaptırım kararlarını zayıflattığını söyleyen Tillerson,

'Fakat Kuzey Kore'nin herhangi bir nükleer saldırısının etkileri herhangi bir ekonomik yarardan daha ağır basar. Gelecekte felaket sonuçlarını önlemek için zor gerçeklerle yüzleşmeye ve şu an zorlu seçimler yapmaya kararlı olmalıyız. dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Almanya'dan yeni bir Türkiye açıklaması daha!
PKK'lıların teslim olma anı kamerada!
Türkiye genelinde şok huzur operasyonu
Van'da PKK'lı teröristler ile sıcak çatışma
ABD'den Kuzey Kore'ye nükleer müzakere teklifi!
Çeyrek altın ne kadar? Altın fiyatları düşüyor mu?
Kremlin'den flaş Erdoğan açıklaması!
Denizli'de 9 kişi FETÖ'den tutuklandı
Şanlıurfa'da aileler çatıştı 10 yaralı var!
Tunceli'de 5 kadın PKK'lı etkisiz hale getirildi
Yorumlar 3 yorum