HABER /  DÜNYA

ABD 'Hantavirüs' için alarmda

ABD Milli Parklar Dairesi kemirgenler yoluyla bulaşan ve ölümcül olabilen Hanta virüsü nedeniyle alarmda.

ABD Milli Parklar Dairesi kemirgenler yoluyla bulaşan ve ölümcül olabilen Hanta virüsü nedeniyle alarmda. Geçtiğimiz haftalarda Yosmite Ulusal Parkı'nı ziyaret eden binlerce kişiye virüs bulaşmış olabilir.

ABD Milli Parklar Dairesi Temmuz ayı ortası ve Ağustos ayında Kaliforniya Eyaleti'ndeki Yosmite Ulusal Parkı'ndaki çadırlarda konaklamak üzere rezervasyon yaptıran 2 bin 900 kişiyi virüsün onlara da bulaşmış olabileceği konusunda uyardı. Söz konusu çadırların dörder kişilik olması nedeniyle yaklaşık 10 bin kişiye virüs bulaşmış olabileceği kaydediliyor.

Geçtiğimiz hafta altı kişinin Hanta virüsünün tehlikeli bir türünden etkilendiği tespit edilmiş, bunlardan ikisi daha sona yaşamını yitirmişti.

Hastalığın kuluçka döneminin genellikle altı hafta sürmesi ve bu nedenle birçok kişinin virüsü taşıdığının farkında olmayabileceği tehlikesi yetkilileri endişelendiren başlıca faktörlerden biri…

ERKEN TEŞHİSE DİKKAT

Hanta virüsü başta fareler olmak üzere kemirgen hayvanların dışkı, idrar ve tükürükleri yoluyla insanlara bulaşıyor. Ateş ve ağrılara neden olan virüs, ağır durumlarda akciğer ve böbrek yetmezliğine ve iç kanamalara sebep oluyor. Yetkililer virüsün bulaştığı hastalardan üçte birinin hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, erken teşhisin önemini vurguladı.

Hastalığın ilk olarak tespit edildiği 1993'ten bu yana ABD genelinde 587 vaka teşhis edildi. Hanta virüsünün birçok farklı türü bulunuyor. Bunlardan bazıları insanlarda ölümcül enfeksiyonlara neden oluyor.

Robert Koch Enstitüsü Başkanı Reinhard Burger, 2012 yılının ilk 5 ayında Almanya çapında 965 Hanta virüsü vakasının tespit edildiğini kaydetti. Burger özellikle ilkbahar-yaz aylarında kemirgenlerin aktif olmaları ve insanların da zamanlarının büyük bölümünü evlerinin dışında geçirmeleri nedeniyle enfeksiyonlara daha sık rastlanıldığı uyarısını yaptı.

ÖNCEKİ HABERLER
Oturma odasında Ferrari
Suriyeli mültecilerin yükü için ek yardım çağrısı
'Kalpli kaya' görenleri şaşırtıyor
Suriye'yi es geçti, Çin'e yöneldi!
Özel sektör 100 bin işsizi bekliyor
Asgari ücret 2020 ne kadar olacak sendikalar tahmini açıkladı
Yorumlar