BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  SAĞLIK

5 saatte sigarayı bırakın

Sıkı bir tiryakiyseniz bu yazıya gözatın. Gerçekte sigarayı bırakmak 5 saatte mümkün.

Abone ol

Eski bir tiryaki olan Alman psikolog Lutz Mehlhorn'un "Mutlu Sigara İçmeyenler" yöntemi büyük bir başarı gösterdi. Dört aşamalı yöntemle sadece bedeni değil, aklı ve ruhu da sigaradan azat ediyor. Alman sigorta şirketleri bile ona inanmış olacak ki tedavinin bir kısmını üstleniyor.

DÖRT AŞAMALI SİSTEM

BİRİNCİ aşamasında kişinin sigaraya dair düşünce sistemi değiştiriliyor. Mehlhorn, sigara içenlerin sigaranın kendilerini rahatlattığına, yatıştırdığına, zevk ve enerji verdiğine, her halükârda olumlu bir şey kattığına inanmak gibi yanlış kanılara sahip olduklarını, bu inançları devam ettiği sürece sigaradan uzaklaşmalarının mümkün olmadığını söylüyor. Bu yüzden yöntemin ilk aşamasında tüm bu yanlış düşünceler tartışılıyor ve hepsi teker teker çürütülerek kişinin sigaraya bakış açısı değiştiriliyor.

İKİNCİ aşamada MET (Meridyen Enerji Tekniği) yani EFT devreye giriyor. Vücuttaki enerjinin aktığı meridyenlerin uç noktalarına, yani akupunktur noktalarına baskı yapılarak kişinin sigara bağımlılığı ile arasındaki ruhsal bağlantılar koparılıyor. Mehlhorn MET sayesinde organizmanın tüm enerji sisteminin sigarayı bırakma sürecine dahil edilmesinin önemine dikkat çekiyor.

ÜÇÜNCÜ aşamada Fransız doktor Andre Walter tarafından sigarayı bırakmaya yardımcı olması için geliştirilen, 30 yıldır Fransa'da uygulanan, Almanya'da ise son yıllarda popüler olan Mezoterapi tekniği uygulanıyor. Walter bu yöntemle Fransa'da 7 binden fazla insanı tedavi etmiş. Bu teknikle vücudun belli bölgelerine, sigarayı bırakmada etkili, doğal içerikli, yan etkisi olmayan bir tür ilaç, minik iğnelerle enjekte ediliyor. Mezoterapinin başarı oranı bir yılın sonunda yüzde 70, hatta 20 yıl sonra bile yüzde 50! En önemlisi bu teknik sayesinde sigarayı bıraktıktan sonra görülen uykusuzluk, konsantrasyon bozukluğu, anksiyete gibi etkilerin minimuma inmesiMehlhorn bu tekniği etkin olarak yöntemine dahil edebilmek için Almanya Mezoterapi Kurumu ile bağlantıya geçmiş ve bu kurumun araştırmalarından ve çalışmalarından etraflıca faydalanmış. Ayrıca tekniğin babası Andre Walter'ın da bu süreçte görüşlerini almış.

DÖRDÜNCÜ ve son aşamasındaysa kişinin nikotin ve tütüne karşı eğilimini ve isteğini yok eden, antipati yaratan ve bunu kuvvetlendiren homeopatik bir öz devreye giriyor. Mehlhorn, alkol içeren bir karışımda bulunan bu özde, alkol bağımlılığından da kurtulmaya yardım eden ruhsal bilgilerin bulunduğunu, bu öz sayesinde kişinin ruhunun sigarasız mutlu ve özgür bir yaşama teşvik edildiğini belirtiyor.