BIST 1.552
DOLAR 7,37
EURO 8,97
ALTIN 442,40
HABER /  GÜNCEL

3 tavuktan hayvanat bahçesine

Aksaray’da 4 yıl önce süs hayvanlarına merakla 3 küçük tavuk alarak beslemeye başlayan Mustafa Karakuş, şimdi 3 bin metrekarelik alana kurdu...

Abone ol

Aksaray’da 4 yıl önce süs hayvanlarına merakla 3 küçük tavuk alarak beslemeye başlayan Mustafa Karakuş, şimdi 3 bin metrekarelik alana kurduğu süs hayvanları çiftliği ile yüzlerce süs hayvanı besleyip yetiştiriyor. Nesli tükenmek üzere olan hayvanları da besleyen Karakuş, Osmanlı Devleti zamanında tek Türk tavuk ırkı olan sultan tavuğunu da bahçesinde barındırıyor.
Aksaray merkeze bağlı Akhan köyünde bir süs hayvanları çiftliği oluşturan Mustafa Karakuş, süs hayvanlarına yönelik bir merakının olduğunu ve 4 yıl önce 3 küçük tavuk alarak beslemeye başladığını anlatarak, sonraki yıllarda her geçen gün hayvan sayısını artırdığını söyledi. Çocukluğundan buyana ciddi bir hayvan sevgisi taşıdığını kaydeden Karakuş, “Çocukluğumda da güvercin ve köpeğe ciddi bir merakım vardı. Bu sevgi yaş ilerledikçe arttı ve 4 yıl önce de süs hayvanlarına merak sardım. Hobi olarak başladım. Bu hayvanların belli giderleri var. Bizim bildiğimiz arpa veya buğday ile beslenmiyorlar. Genellikle fenni yem tüketiyorlar. İlaçları, aşılarını sürekli olarak kontrol ederim. Yılda, toplam 6 adet aşıları var” dedi

TÜRKİYE’NİN TESCİLLİ TEK TAVUK IRKI SULTAN
Osmanlı Devleti döneminde Türkiye’nin tescillenmiş tek tavuk ırkı olan sultan tavuğunun da bahçesinde bulunduğunu ve nesli tükenmek üzere olan bir ırk olduğunu ifade eden Karakuş, “Türkiye’nin tek tavuk ırkı olan Osmanlı Devleti zamanından gelen bir tavuk ırkımız var. Bu da sultan tavuğu. Bu tavuk Osmanlı Devleti zamanında Türk ırkına tescillenmiş tek tavuk ırkıdır. Türkiye’de tüm kayıtlarda bu geçmektedir. Bu tavuk ırkı yılda 80 ile 100 civarında yumurtladığı için yaygınlaşmamış ve nesli tükenmek üzere olan bir tavuk ırkı. Bu nedenle biz bahçemizde onu da besliyoruz ve geliştirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

BAHÇEDE 400’ÜN ÜZERİNDE HAYVAN BULUNUYOR
Bahçesini tamamen hayvanat bahçesine dönüştürdüğünü anlatan Karakuş, Aksaray’da hayvanat bahçesi olmadığı için bahçesinin yoğun ilgi gördüğünü de sözlerine ekleyerek, “Burayı tamamen hayvanat bahçesine çevirdik. Aksaray’da bir hayvanat bahçesi olmadığı için ziyaretçilerimiz de oldukça fazla. Özellikle çocuklar çok seviyor ve sürekli ziyaret ediyorlar. 3 bin metrekare kapalı alan içerisinde toplam 33 adet kümesimiz var. Hayvanat bahçemizde 22 çeşit tavuğumuz, 5 çeşit sülün, 8 çeşit su kuşu, 3 çeşit tavus kuşu, 2 çeşit keklik ve 2 çeşit hindi olmak üzere toplamında 400’ün üzerinde hayvanımız var” dedi.
(İHA)

ÖNCEKİ HABERLER
Reza Zarrab'tan telekulak hamlesi!
Uçak değil traktör kazası: 42 ölü
Gül çekildi AK Parti aradığı Başbakan'ı buldu!
Gençler CHP'den ne bekliyor?
www kalkıyor mu ?
ROK'tan bir Fethullah Gülen tapesi daha!
AK Parti kendi Twitter'ını mı açtı? AKPitter ne?
Hacca ve umreye kesinlikle gitmem
Sarıyer'de feci kaza ölü ve yaralılar var!
İnsan cesedi görünümlü esrarengiz kale
Yorumlar