BIST 1.433
DOLAR 8,33
EURO 10,07
ALTIN 480,44
HABER /  GÜNCEL

2018 Aşure zamanı ne zaman bitiyor Muharrem ayı bitiş tarihi

Aşure ayı ne zaman bitiyor aşure yapmak için son gün ne zaman sorusu araştırılıyor. 10 Eylül'de başlayan Muharrem ayı 10 Ekim'de sona erecek. Muharrem ayı bitecek Safer ayı başlayacak. Yani aşure yapmak için artık son 1 hafta. Peki Safer ayı nedir, nasıl ibadet edilir?

Abone ol

Aşure ayı ne zaman bitiyor Muharrem ayı bitiş günü hangisi? 10 Eylül'de başlayan Muharrem ayı 10 Ekim'de bitecek ve Safer ayı başlayacak. Peki Safer ayı nedir, nasıl ibadet edilir, namazı ve duası var mıdır?

İşte, Muharrem ayını biteceği tarih ve Muharrem ayında yapılması gereken ibadetler...

Peygamber Efendimizin 'Allah’ın ayı' diye nitelediği Muharrem ayı bu yıl 11 Eylül 2018 Salı günü başladı. Aynı zamanda Hicri yılbaşı da olan Muharrem ayının birinci günü ile 1439 hicri yılından, 1440 hicri yılına girildi. Bu mübarek ay 10 Ekim'de bitecek ve Safer ayı başlayacak.

SAFER AYI NEDİR NASIL İBADET EDİLİR?
Safer ayı Hicrî ayların ikincisidir. Halk arasında 'bela ayı' olarak da bilinen bu ayla ilgili yazılanların büyük bir çoğunluğu yanlıştır. 

SAFER AYI NİHAT HOCA DUASI

Hicri ayların ikincisi olan Safer ayı halk arasında yanlış bir şekilde bela ve musibetlerin yaşandığı ay olarak biliniyor. Safer ayı ile ilgili namaz ve dua tavsiyeleri dilden dile dolaşıyor.

Safer ayı Hicrî ayların ikincisidir. 

Peki, merhameti sonsuz Cenab-ı Allah’ın kulları için bir ‘bela ayı’ yaratması söz konusu olabilir mi?İslam dininde bazı ay ve günlerin daha mukaddes sayıldığı biliniyor. ‘On bir ayın sultanı’ diye adlandırdığımız Ramazan ayı, kandil geceleri veyahut ‘Müslümanların bayramı’ dediğimiz cuma günü bu ay ve günlerden bazıları. Böyle günlerde ibadetlerimize daha fazla özen gösterir, hal ve hareketlerimizde daha dikkatli oluruz. Ancak Safer ayı, diğer gün ve ayların tam aksine halk arasında ‘gökten belaların yağmur gibi yağdığı ay’ olarak tasvir ediliyor. Bu aya özel namaz ve dualar dilden dile dolaşıyor. Belalardan korunmak için daha fazla sadaka verilmesi tavsiye ediliyor. 

ÖNCEKİ HABERLER
Ordu sahilinde şüpheli varil paniği
Anneler Günü için süper fırsatlar!
İBB Başkanı Mevlüt Uysal: “Can dostlarımızın yanındayız”
O işadamı Atatürk Havalimanı'nda yakalandı!
Ümit Karan'ın çalıştıracağı takım belli oldu!
Vahşetin bu kadarı! Ev sahibini öldürüp cesedini yediler
Koçun tüyleri ve ayakları kanlar içindeydi gerçek dehşete düşürdü
Yılbaşı hangi gün resmi tatil mi 31 Aralık 2018 tatil mi?
4 Minareli asma köprüye İngiltere'den ödül yağdı!
KYK burs ücreti kaç para 2018 burs başvurusu yapma tarihi
Yorumlar