BIST 4.962
DOLAR 18,64
EURO 19,30
ALTIN 1.051,54
HABER /  DÜNYA

2 ülke daha IŞİD'i vurmak için Türkiye'ye geliyor!

Fransa ve Almanya, savaş uçaklarının İncirlik Hava Üssü'nü kullanabilmesi için Ankara'ya başvurdu. Daha önce ABD'ye onay veren Türkiye, bu taleplere de olumlu bakıyor.

Abone ol

IŞİD'e olası saldırı için Fransa ve Almanya savaş uçaklarının İncirlik Hava Üssü'nü kullanabilmesi için başvuruda bulundu.

Almanya Savunma Bakanı Sözcüsü Jens Flossdorf, Federal Meclis'in, bakanlar kurulunca Suriye'ye gönderilmesi kararlaştırılan misyona onay vermesi durumunda gelecek hafta iki Tornado keşif uçağıyla bir adet yakıt ikmal uçağının, İncirlik Hava Üssü'nde konuşlandırılacağını söyledi.

SURİYE'YE GÖNDERİLMESİ KARARLAŞTIRILDI

Federal Basın Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Jens Flossdorf, bakanlar kurulunun, maksimum bin 200 asker ve 6 Tornado keşif uçağıyla bir yakıt ikmal uçağı ve bir fırkateynin Suriye'ye gönderilmesini kararlaştırdığını ancak bunun uygulanabilmesi için Bundestag'ın onayını beklemek zorunda olduğunu kaydetti.

TORNODA UÇAKLARININ GÖREVİ BELİRLENDİ

Flossdorf, İncirlik'te konuşlandırılacak Tornoda uçaklarının ikisinin aynı anda havada olacağını, ikisinin havalanmak için hazırda bekleyeceğini, diğer ikisinin de arıza ve başka durumlar nedeniyle yedek olarak bekletileceğini kaydetti.

Flossdorf ayrıca 6 Tornado'nun İncirlik'e varmasının ardından gelecek ayın başında göreve başlayabileceğini bildirdi.

MALUMAT VERİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL

Flossdorf, Almanya'nın yaptığı keşifler hakkında Rusya, İran ve Şam yönetimine malumat verilmesinin şu an için söz konusu olmadığını dile getirdi.

Görev yapacak Tornadoların karada bombalama yapmayacağını belirten Flossdorf, Tornadoların kendini savunabilmek amacıyla hava savunma roketleriyle donanımlı uçacağını kaydetti.

ALMANYA'YA MALİYETİ 134 MİLYON EURO

Maliye Bakanı Sözcü Yardımcısı Jürg Weissgerber, IŞİD'le mücadele amacıyla planlanan Suriye misyonunun Almanya'ya maliyetinin 134 milyon avro olarak planlandığını açıkladı.

SURİYE MİSYONU YIL YIL UZATILABİLİNİR

Basın toplantısında ayrıca bir yıllık görev süresi bulunan Almanya'nın Suriye misyonunun, IŞİD'in tamamen yok edilinceye kadar görev süresinin yıl yıl uzatılabileceği ifade edildi.

FRANSA NİYET MEKTUBU İLETTİ

Suriye'de IŞİD'e yönelik hava operasyonlarını yoğunlaştırma kararı alan Fransa da, savaş uçaklarının gerektiğinde Türkiye Hava Sahası ile acil durumlarda başta İncirlik olmak üzere Türkiye'deki hava üslerini kullamak için Ankara'ya niyet mektubu iletti. Fransa'nın bir diğer talebi de uçak gemisi Charles De Gaulle'ün Mersin'deki Taşucu Limanı'ndan lojistik destek alabilmesi için oldu.

OLUMLU YANITIN ÖNÜNDE ENGEL YOK

Fransa'nın bu taleplerine olumlu yanıt verilmesinin önünde bir engel olmadığı belirtiliyor. Yetkililer, ABD ile yapılan İncirlik mutabakatının hem bu üssün, hem de diğer üslerin koalisyon güçlerince kullanılmasına imkan tanıdığına dikkat çektiler.