BIST 1.342
DOLAR 7,83
EURO 9,34
ALTIN 455,05
HABER /  GÜNCEL

19 Eylül önemi bugün ne oldu Gaziler Günü tarihi

19 Eylül'de ne oldu, bugünün önemi nedir soruları merak konusu oldu. Yarın yani 19 Eylül Gaziler Günü. Şanlı Türk tarihi boyunca savaşlarda yaralanmış, gazi olmuş kahramanların günü olan 19 Eylül Gaziler Günü bugün farklı program ve konuşmalarla anılacak. Peki 19 Eylül neden ve nasıl Gaziler Günü ilan edildi. İşte 19 Eylül önemi...

Abone ol

19 Eylül'de ne oldu, önemi ve 19 Eylül'ün tarihi nedir soruları araştırılıyor. Yarın, yani 19 Eylül Gaziler Günü. Şanlı Türk tarihi boyunca kahramanca savaşmış ve gazi olmuş vatandaşlar yarın yurt genelinde yapılacak toplantı ve etkinliklerle anılacaklar. Peki 19 Eylül önemi nedir, neden Gaziler Günü olarak ilan edildi?

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ ÖNEMİ VE TARİHİ: Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından, Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’e TBMM’nin 19 Eylül 1921 günü mareşallık rütbesi ve gazilik unvanının verilmesi nedeniyle bugün gaziler günü olarak kutlanmaktadır.

13 Eylül 1921′ de kazanılan Sakarya Zaferi’nin hemen ardından, 14/15 Eylül gecesi, Batı Cephesi Kumandanı İsmet Paşa ile Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa, Edirne ve Kozan Milletvekilleri sıfatıyla Büyük Millet Meclisi Reisliği’ne cepheden telgrafla şu önergeyi gönderdi:

“Bizzat muharebe meydanındaki tedbiriyle muzafferiyetin amil ve müessiri olmuş Başkumandan Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine müşirlik rütbesi ile gazilik ünvanı tevcihini teklif ve istirham ederiz. Büyük Millet Meclisi’nin bu teveccühünün milletimiz tarafından doğrudan doğruya bütün orduya müteveccih bir eser-i takdir ve taltif olacağı kanaaatinde bulunduğumuzu arz eyleriz.”

Sakarya Meydan Muhaberesi’nin kazanılmasından sonra, 19 Eylül 1921 tarihinde, TBMM’since Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’e, “MAREŞAL” rütbesi ile “GAZİ” ünvanı verilmiştir.

19 Eylül, “GAZİLER GÜNÜ” olarak kutlanmaktadır. Gaziler gününde yapılacak törenler, Başbakanlığın 24 Ağustos 2004 tarih ve 25209 sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmeliği esaslarına göre düzenlenir.

Aynı gün diğer bir deyimle "Kahramanlık Günü" olarak da kutlanmaktadır. Yerel kurtuluş günleri de gazilerimiz ve kahramanlarımız için birer anma günüdür. Şehitlerimizin ruhlarını huzurlu kılmamız için, savaş arkadaşları gazilerimizi hak ettikleri değeri vererek, onları her yerde ve her zaman onurlandırmalıyız.

ÖNCEKİ HABERLER
Galatasaray Lokomotiv Moskova maçını şifresiz veren kanal sürpriz gelişme
Bursa'da pencereden düşen çocuk öldü
Yargıda yeni sistem! Hakim yardımcılığı geliyor...
Kayıp oğlunun cesedini ormanda buldu!
EBA kursları ne zaman başlıyor başvuru sayfası bilgileri
Doya Doya Moda Rabia Ağca kimdir kaç yaşında Rabia kaç kilo?
Yorumlar