HABER /  GÜNCEL

15 Temmuz darbe görüntüleri ABD'li heyeti şoke etti!

Fetullahçı Terör Örgütü lideri Fetullah Gülen'in iadesi için Türkiye'ye görüşmelere gelen ABD'li heyetin, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili videoyu izlerken dehşete düştükleri belirtildi.

FETÖ lideri Gülen'in iadesine yönelik olarak Türkiye ve ABD Adalet Bakanlığı yetkilileri arasında 2 gün süren görüşmelerde, iade talebi ile ilgili olumlu ilerleme kaydedi.

ABD Adalet Bakanlığı'ndan 3, Dışişleri Bakanlığından ise 1 temsilciden oluşan dört kişilik heyet Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü yetkilileri ve soruşturmaları yürüten savcılar ile 2 gün süreyle ve 19 saat süren toplantılar yaptı.

Adalet Bakanlığı ABD'li heyete 15 Temmuz darbe teşebbüsüne ilişkin olarak Cumhurbaşkanlığı ve TBMM'nin bombalanması, Genelkurmay'ın önünde tankların halkı ezmesi, Ankara Emniyet Müdürlüğü ve Gölbaşı Özel Harekat'ın bombalanmasına ilişkin görüntüleri izletirken, görüntüleri izleyen heyetin şoke olduğu öğrenildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın yaveri Yarbay Levent Türkkan itirafları başta olmak üzere diğer itiraflar da heyete gösterildi.AKAR'IN İFADELERİ DE ANLATILDI

Paylaşılan belgeler arasında darbeciler tarafından rehin alınan Akar'ın ifadesi ve darbeci Tuğgeneral Hakan Evrim'in, "Dilerseniz sizi kanaat önderimiz Gülen ile görüştürebiliriz" dediği de anlatıldı.

İki gün yapılan sunumlarda Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun'un FETÖ/PDY'nin mali yapısı ve örgütün finansman kaynaklarına ilişkin bütün belgeleri sunduğu öğrenildi. İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Aydıner ve Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Necip İşçimen darbe teşebbüsü ile ilgili elde edilen deliller ve itirafları ABD'lilerin önüne koydu.

"GÜLEN'İN BU KADAR OLDUĞUNU BİLMİYORDUK"

Öte yandan, edinilen bilgiye göre, Türkiye ve ABD Adalet Bakanlığı yetkilileri arasında 2 gün süren görüşmelerde Gülen'in iadesi konusunda olumlu ilerleme kaydedildi. 15 Temmuz darbe teşebbüsünde Gülen'in emir ve talimatlarının belgeleri ile ortaya konulmasının ardından ABD'li bir yetkilinin "Gülen'in bu kadar olduğunu bilmiyorduk" ifadesini kullandığı öğrenildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Romanya FETÖ'nün öğrenci yurdunu kapattı
Şehit annesi 15 Temmuz şehitleri için dernek kurdu!
Hükümetten 30 Ağustos için flaş karar
FETÖ'nün 'Süper İmam'ına ikinci şok mal varlıklarına el konuldu
Putin talimat verdi! Rus ordusu harekete geçti
Nişantaşı Üniversitesi sahibi Levent Uysal Doğa Koleji'ni aldı
Yorumlar 2 yorum