YAZARLAR

15 günlük asker Şemdinli'ye yollanır mı?

PKK, Öcalan'ın söylediği gibi 1 Haziran'dan itibaren terör eylemlerini artırdı. Ve en son Şemdinli'den gelen şehit haberleriyle Türkiye sarsıldı.

PKK, Öcalan'ın söylediği gibi 1 Haziran'dan itibarenterör eylemlerini artırdı. Ve en son Şemdinli'den gelen şehithaberleriyle Türkiye sarsıldı.

Üstelik bu acı haber Genelkurmay Başkanı, saldırıların artacağınısöyledikten 12 saat sonra geldi. Türkiye "göz göregöre" 11 evladını Şemdinli'de şehit verdi.

Olay bir çok boyutuyla tartışılıyor şimdi.

Siyasetçiler, köşe yazarları, aydınlar, halk bu olayın nedenlerininiçinlerini tartışıyor. Yaşanan tüm bu süreç içerisinde birtek gerçek var ki "Ateş düştüğü yeri yakıyor".

Biz buradan bu acı haberle ilgili nedenleri ve niçinleritartışmayacağız elbette.

İnternethaber'in olayın ardından yaptığı bir haber, sizlerden gelenbazı tepkilere neden oldu. Gelen yorumları okuduğumuzda haberleilgili bazı yanlış anlaşılmaların olduğu göze çarpıyor.

Haberin başlığı " 15 günlük asker Şemdinli'ye yollanırmı?"

Haberle ilgili sizden gelen itirazların bir kısmı ise şöyle:

irfanerden

20 Haziran 2010 Pazar 13:11
15 günlük asker diye haber verilmişsonunda da terhisine 57 gün kalmıştı deniyor.Milletle dalga mıgeçiyorsunuz?Yoksa TSK yı karalamak mı istiyorsunuz?Hem 15 günlükasker dağıtım olmaz,acemilik en az 45 gün zaten.Birliğin gerihizmetlerinde çalışmak üzere(mutfak,posta,banyo vbgörevliler)tüfekle fazla ilgisi olmayanlar bile orayagönderilebilir.

ilhanduman60
20 Haziran 2010 Pazar 11:51
şehitlerimize allahtan rahmetailelerine ve ulusumuzun başı sağ olsun sayın editör yaptığınızhabere hiç dikkat etmezmisiniz 15 günlük asker diyosunuz 4.5 aykaldı terhisine diyosunuz hatalı haber yapıyosunuz askeri rencideediyosunuz 15 günlük asker sınır karakolunda değil acemi birliğindeolur lütfen yaptığınız habere dikkat edin

Cineos_HD
20 Haziran 2010 Pazar 13:32
15 günlük değil ! Haberin başında 13aylık asker olduğu yazıyor.Neden 15 günlük diye başlık atılıyoranlamadım ? Allah rahmet eylesin.Edirne'den 2 şehidmiz var.

dogudan_bati
20 Haziran 2010 Pazar 03:33
başlığa bak habere bak evvela hemendirek orya gitmez taburda intifak birliği olarak uzun zaman eğitimalır atış yapar sonrası gider yalan haber yazmayın başlığabakılırsa sanki şehidimiz 15 gün sonra çatışmış gibiyazmışsınız

canbayram
20 Haziran 2010 Pazar 00:39
bu nasıl bir gazetecilik, nasıl bireditörlüktür? 15 günlük asker diye başlık atıyorsunuz ama habermetninde teskeresine 57 kalmıştır diyor. ayıptır ayıp, yazıkk..cumhurbaşkanı, başbakan sizi davet etti, sanırım onun gereğiniyerine getiriyorsunuz, anlaştınız mı? anlaştığınızın da haberiniyapacak mısınz?

siera
19 Haziran 2010 Cumartesi 22:41
15 gunluk asker diyor haber,askerinbabasi terhisine 57 gun vardi diyor.Anliyorum amacinizi........Amaokuyucular Turkceyi anlayabiliyor internet haber!!!

hokkabaz
19 Haziran 2010 Cumartesi 22:20
Başlık ta 15 günlük asker deniyo
Sivas'ta 15 günlük askerlik yaptı,
En son 4-5 ay önce izne geldi.

Terhisine 57 gün vardı ?
ben bişey anlamadım ya yazan anlatamadı
15 günlük asker sınıra gidecemz zaten daha yemin bileetmemiştir.

****

Şimdi de haberin içeriğine bakalım...

Haber Şemdinli'de şehit olan Mutlu Saylan ile ilgili. Haberingirişinde şöyle bir cümle var: Muş'tan göç ettikleri Sakarya'nınArifiye ilçesinde market işlettiği öğrenilen 10 çocuklu aile, acıhaberle yıkıldı. Şehit Saylan'ın 13 aylık asker olduğubelirtildi.

Haberin devamında ise şehit erin acı haberinin aileye yetkililertarafından verildiği ve ardından acılı babanın sözleri yeralıyor:


Oğlunun silahın ne olduğunu bilmediğini ifade eden Saydam,''Oradaki askerler de benim çocuklarım. Silahın daha neolduğunu bilmiyordu. Sivas'ta 15 günlük askerlik yaptı, ondan sonraHakkari'ye gönderdiler. 15 günlük asker, nasıl hududa gidecek?Eğitim görmemiş, bir şey görmemiş. En son 4-5 ay önce izne geldi.Dağıtımında onunla Van'a kadar gittim. Van'dan sonra benibırakmadılar, gidemedim. Telefonla görüşüyorduk. İki gün öncetelefon açmış. 5 gün dışarıda kalıyordu, 2 gün taburdaydı. Ağabeyiile görüşmüş 'Ben yarın operasyona gideceğim' demiş. Terhisine 57gün vardı'' diye konuştu.

.......

Aslında haberin detayını okuduğumuzda her şey ortada. Haber başlığıacılı babanın feryadını yansıtıyor. Ve başlıkta "15 günlükasker şehit oldu" gibi bir ifade de kullanılmıyor.

Fakat anlaşılan o ki başlıkta geçen "15 gün", haberdetayında yer alan "13 aylık asker" ve "terhisine 57 gün vardı"ifadeleri kafaları karıştırmış.

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki ortada "yalanhaber" yok.

İnternethaber'in bu haberin manşetini bu şekilde atmasında ya daiçeriğinin veriliş tarzında her hangi bir art niyet ya da farklıbir amacı da yok. Hele TSK'yı karalamak istemek,Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a yaranmaya çalışmak gibi bir niyetyapılan eleştirinin ardından biraz zorlama olmuyormu?

Başlık şehit erin babasının sözleridir. İçerikte ki bilgiler deyine acılı babanın sözleridir. Haberde İnternethaber'in herhangibir yorumu bulunmamaktadır.

Zaten haber tekrar, dikkatli bir şekilde okunduğunda rakamlardankaynaklanan karışıklık netleşiyor.

15 günlük bir askerin ne şekilde bir eğitim aldığı, aldığı eğitimleŞemdinli'ye gönderilip gönderilemeyeceği ise başka bir tartışmakonusu. Acılı babanın "15 günlük asker, nasıl hududagidecek?" sözleri belki de bu tartışmaları yapmak için geçbile kalındığının bir göstergesi. Dedim ya "Ateş düştüğüyeri yakıyor!"

Sadece Şemdinli' de değil diğer bütün illerimizde şehitolan o gencecik askerlerimizin ailelerine baş sağlığı,şehitlerimize de Allah'tan rahmet diliyorum...
Yorumlar