BIST 11.139
DOLAR 33,02
EURO 36,04
ALTIN 2.621,50
HABER /  GÜNCEL

13 bin Suriyeli sınır kapısında

Hava saldırısının ardından çoğu kadın ve çocuk olan Suriyeliler, Bab-Al Hava Sınır Kapısı yakınındaki çadır kampa akın etti.

Abone ol

İç savaşın yaşandığı Suriye'de havadan bombalanan Türkiye sınırına yakın Harim İlçesi'ndeki Kah, Akrabat ve Atma kasabalarındaki yaklaşık 13 bin Suriyelinin saldırılardan kaçıp, Bab-AL Hava Sınır Kapısı'na akın ettiği öğrenildi.

Saldırılarda yaralanan 7 Suriyeli, Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde tedavi altına alındı.Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a muhalif grupların kontrolündeki Harim İlçesi'ndeki Kah, Akrabat ve Atma kasabalarına Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait bir savaş uçağı dün bomba yağdırdı.

Atılan bombalar, düştüğü yerlerde derin çukurlar açıp, isabet ettiği binaları ve taşıtları tahrip etti. Hava saldırısının ardından çoğu kadın ve çocuk olan Suriyeliler, Bab-Al Hava Sınır Kapısı yakınındaki çadır kampa akın etti.

Dün geceyi sakın geçiren Suriyeliler, yanlarına alabildikleri çuvallar içindeki ihtiyaç malzemeleriyle birlikte Türkiye sınırındaki tel örgülere ulaştı. Yaşadıkları kasabaları terk eden yaklaşık 13 bin Suriyelinin sınır kapısında Türkiye'ye geçmek için beklemeye başladığı öğrenildi.

Saldırılarda yaralanan 2'si kadın, biri çocuk toplam 7 yaralı ise Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan ambulanslarla alınıp, Türkiye'ye getirildi. Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'ndeki hastaneye götürülen yaralılardan 3'ü ilk müdahalenin ardından Antakya'daki hastanelere sevk edildi. Suriyelilere refakat eden yakınları, uçaktan atılan bombaların şarapnel parçalarıyla akrabalarının yaralandıklarını söylediler.