HABER /  GÜNCEL

10 Şubat ehliyet sınav soruları MEB cevapları-2018

MEB-MTSAS 2018 ehliyet sınav takviminin ilki olan 2018 ehliyet sınavı yapıldı. Binlerce sürücü adayı şimdi meb.gov.tr adresinde erişime açılacak olan 10 Şubat ehliyet sınav soru ve cevaplarına kilitlendi. Adaylara ilk yardım, trafik ve çevre, araç tekniği gibi konulardan toplam 50 soru soruldu. Peki 10 Şubat ehliyet sınav soru ve cevapları ne zaman yayınlanacak? MEB'in 10 Şubat ehliyet sınav soru vr cevaplarını en son 18 Şubat pazar günü saat 16.00'a kadar açıklaması bekleniyor.

MEB-MTSAS 10 Şubat ehliyet sınav soru ve cevapları erişime açıldı mı son haber için gözler MEB sayfasında. Bugün gerçekleştiren 10 Şubat ehliyet sınavının ardından binlerce sürücü adayı ehliyet sınav soru ve cevaplarına kilitlendi. 10 Şubat ehliyet sınavı soru cevaplarının en geç 18 Şubat Pazar gününe kadar meb.gov.tr adresinden erişime açıklaması tahmin ediliyor. Ehliyet sınav sonucu 70 puanın üzerinde olanlar direksiyon sınavına girmeye hak kazanacak. Bu sene MTSAS-Ehliyet sınav sisteminde bir ilk yaşanacak ve direksiyon sınav sonuçları sadece 35 dakika sonra açıklanacak.

BARAJ PUANI KAÇ: 12 tanesi ilk yardım, 23 tanesi trafik, 9 tanesi motor, 6 tanesi trafik adabı soruları olmak üzere toplam 50 sorudan yapılan ehliyet sınavına katılan sürücü adayları baraj puanını araştırıyor. Bu 50 sorudan 35 doğru yapanlar, bir sonraki direksiyon sınavına girmeye hak kazanacak. Yazılı sınavda baraj puanı 70'dir.

Baraj puanını geçen sürücü adayları, ehliyet sınavının ikinci aşaması olan direksiyon sınavına katılacak.

SINAV SONUÇLARI 35 DAKİKADA AÇIKLANACAK: MİLLİ Eğitim Bakanlığınca (MEB), ehliyet alacak adayların direksiyon uygulama sınav değerlendirmeleri, Ankara'daki pilot bölgede tablet bilgisayarlarla yapılmaya başlandı.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, bakanlık tarafından sürücü adaylarına, teorik sınav sonrasında direksiyon uygulama sınavlarının düzenlendiğini söyledi.

Her yıl 1.5 milyonu aşkın kursiyerin direksiyon uygulama sınavlarına alındığını belirten Şamlıoğlu, "Uygulama sınavlarındaki başarısızlıklar da göz önünde bulundurulduğunda her yıl 2 milyonu aşkın sürücü adayına sınav yapılıyor" bilgisini paylaştı.

Direksiyon uygulama sınavlarının diğer kâğıt-kalem kullanılan yazılı sınavlardan farklı özelliklerinin bulunduğuna işaret eden Şamlıoğlu, bu sınavların AB standartlarının üzerine çıkarak iyi bir noktaya geldiğini aktardı.

DİREKSİYON SINAVI DEĞERLENDİRME: Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesi üzerinden duyurulan Ehliyet sınav sonuçlarına göre 70 ve üzerinde bir puan almayı başaran adaylar, bundan sonra yapılacak direksiyon sınavına girebilecek ve burada da başarılı olması durumunda sürücü belgesi almaya hak kazanacak. Peki, direksiyon sınavı uygulaması nasıl yapılacak?

“M”, “A1”, “A2”, “A” ve “B1” sınıfı direksiyon sınavında adaylar, kask, dizlik, yelek takarak akan trafikte yapılan davranışlar, araç bilgisi sorgulama , kalkış esnasında motoru stop ettirme ve ayakları toplarken dengeyi sağlayamama, konilere çarpma ve ayak çalıklarının açık unutularak yere değmesi, düşme ve ani fren reaksiyonları sınav gözetmeni tarafından dikkat edilecek hususlar arasında yer alacak.

“B”, “C1”, “C”, “D1”, “D”, “BE”, “C1E”, “CE”, “D1E”, “DE” ve “F” sınıfı için direksiyon sınavına giren adayların emniyetli ve rahat kalkış yapma, kalkış ve duruşlarda (sağa-sola) sinyal verme, trafiği tehlikeyedüşürecek şekilde araç kullanma, araç kumanda pedallarına (gaz, fren, debriyaj) yeterince intibakedemeyerek aracı stop ettirme, araç kullanımı esnasında heyecanlı ve telaşlı gibi davranışları gözlemlenecek.

Geri geri park etme: “B”, “C1”, “C”, “D1” ve “D” sertifika sınıfı araçlarda park edecek aracın bir buçuk katı uzunluğundaki (farklı uzunluklardaki HB/SEDAN araçlar için ayrı ayrı) ve aracın genişliğinden 50 cm fazla olan iki araç arasına veya yüksekliği en az 100 cm olan konilerin arasındaki yatay ve dikey çizgilerle belirlenen alana tek hamlede girip, bu alan içinde en fazla iki hamle yaparak aracı kaldırıma veya konilere çarpmadan kaldırıma paralel ve kaldırım ile araç arasındaki mesafenin 50 cm den fazla olmayacak şekilde EK-5 şemaya göre park yapmayı, “BE”, “C1E”, “CE”, “DE” ve “D1E” sertifika sınıfı araçlarda geri geri park etme işlemleri ise araca römork takılı olarak EK-6 şemada belirtildiği gibi park yapmalarını sağlayan davranışlar göz önünde bulunduracak.

Park yerine giriş ve çıkışlarda (sağa-sola) sinyal verme, trafiği tehlikeye düşürecek şekilde kontrolsüz çıkma gibi davranışlar da göz önünde bulundurulacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Kılıçdaroğlu'na bir danışman şoku daha! FETÖ'den...
Kazada ölen arkadaşına ağıt yaktı: Ben sana gtime demedim mi?
Yeni CHP'de ilk toplantıda kavga çıktı! Aylın Nazlıaka...
PKK'nın üçüncü Kandil Planı çöktü... Günün manşetleri...
Alman polisi baskında bir Türk’ü öldürdü
Perşembe günü kandil mi var 27 Şubat ne kandili var?
Yorumlar