HABER /  GÜNCEL

10 Şubat ehliyet sınav soru ve cevapları- ilk yardım-trafik ve çevre-araç tekniği

10 Şubat ehliyet sınavı sona erdi. Bugün saat 14.00'te başlayan ehliyet sınav soru ve cevapları için heyecanlı bekleyiş başladı.İlk yardım, çevre ve trafik, araç tekniği sorularından toplam 60 sorunun sorulduğu 10 Şubat ehliyet sınav soru ve cevapları için gözler meb.gov.tr adresine çevrildi. MEB sayfasında bugün 10 şubat ehliyet sınavı soru ve cevaplarının erişime açılması bekleniyor. Adaylar ehliyet soru cevaplarını T.C numaraları ile ulaşabilecekler. 10 Şubat 2018 ehliyet sınavı yapıldı. Binlerce adaya toplam 50 soru soruldu. 60 dakikanın verildiği ilk yardım, trafik ve çevre, araç tekniği sorularının sorulduğu 10 Şubat ehliyet sınavı nasıldı? Ehliyet almak için ter döken adaylar şimdi meb.gov.tr adresinden 10 şubat ehliyet sınav soru ve cevaplarının açıklanmasını bekliyor. 10 şubat ehliyet sınavı soru cevapları-MTSAS MEB ile aynı anda internethaber'de olacak.

10 şubat ehliyet sınavı soru ve cevapları için heyecanlı bekleyiş başladı gözler meb.gov.t adresinde erişime açılacak.10 Şubat 2018 ehliyet sınavı soru ve cevapları yayınladı mı, meb.gov.tr adresinden 10 şubat ehliyet sınav soru ve cevapları ne zaman yayınlanır sorularının cevabı için binlerce aday meb.gov.tr. adresinden gelecek yeni açıklamaya kilitlendi. Bugün 14.00'te başlayan ehliyet sınavı için adaylara tplam 60 dakika verildi. İlk yardım, trafik ve çevre, araç tekniği gibi konulardan 50 soru sorulduğu sınavın cevapları internethaber'de olacak. 10 şubat ehliyet sınav soru ve cevapları için gözler MEB'de. 

SINAV SONUÇLARI 35 DAKİKADA AÇIKLANACAK: MİLLİ Eğitim Bakanlığınca (MEB), ehliyet alacak adayların direksiyon uygulama sınav değerlendirmeleri, Ankara'daki pilot bölgede tablet bilgisayarlarla yapılmaya başlandı.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, bakanlık tarafından sürücü adaylarına, teorik sınav sonrasında direksiyon uygulama sınavlarının düzenlendiğini söyledi.

Her yıl 1.5 milyonu aşkın kursiyerin direksiyon uygulama sınavlarına alındığını belirten Şamlıoğlu, "Uygulama sınavlarındaki başarısızlıklar da göz önünde bulundurulduğunda her yıl 2 milyonu aşkın sürücü adayına sınav yapılıyor" bilgisini paylaştı.

Direksiyon uygulama sınavlarının diğer kâğıt-kalem kullanılan yazılı sınavlardan farklı özelliklerinin bulunduğuna işaret eden Şamlıoğlu, bu sınavların AB standartlarının üzerine çıkarak iyi bir noktaya geldiğini aktardı.

DİREKSİYON SINAVI DEĞERLENDİRME: Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesi üzerinden duyurulan Ehliyet sınav sonuçlarına göre 70 ve üzerinde bir puan almayı başaran adaylar, bundan sonra yapılacak direksiyon sınavına girebilecek ve burada da başarılı olması durumunda sürücü belgesi almaya hak kazanacak. Peki, direksiyon sınavı uygulaması nasıl yapılacak?

“M”, “A1”, “A2”, “A” ve “B1” sınıfı direksiyon sınavında adaylar, kask, dizlik, yelek takarak akan trafikte yapılan davranışlar, araç bilgisi sorgulama , kalkış esnasında motoru stop ettirme ve ayakları toplarken dengeyi sağlayamama, konilere çarpma ve ayak çalıklarının açık unutularak yere değmesi, düşme ve ani fren reaksiyonları sınav gözetmeni tarafından dikkat edilecek hususlar arasında yer alacak.

“B”, “C1”, “C”, “D1”, “D”, “BE”, “C1E”, “CE”, “D1E”, “DE” ve “F” sınıfı için direksiyon sınavına giren adayların emniyetli ve rahat kalkış yapma, kalkış ve duruşlarda (sağa-sola) sinyal verme, trafiği tehlikeyedüşürecek şekilde araç kullanma, araç kumanda pedallarına (gaz, fren, debriyaj) yeterince intibakedemeyerek aracı stop ettirme, araç kullanımı esnasında heyecanlı ve telaşlı gibi davranışları gözlemlenecek.

Geri geri park etme: “B”, “C1”, “C”, “D1” ve “D” sertifika sınıfı araçlarda park edecek aracın bir buçuk katı uzunluğundaki (farklı uzunluklardaki HB/SEDAN araçlar için ayrı ayrı) ve aracın genişliğinden 50 cm fazla olan iki araç arasına veya yüksekliği en az 100 cm olan konilerin arasındaki yatay ve dikey çizgilerle belirlenen alana tek hamlede girip, bu alan içinde en fazla iki hamle yaparak aracı kaldırıma veya konilere çarpmadan kaldırıma paralel ve kaldırım ile araç arasındaki mesafenin 50 cm den fazla olmayacak şekilde EK-5 şemaya göre park yapmayı, “BE”, “C1E”, “CE”, “DE” ve “D1E” sertifika sınıfı araçlarda geri geri park etme işlemleri ise araca römork takılı olarak EK-6 şemada belirtildiği gibi park yapmalarını sağlayan davranışlar göz önünde bulunduracak.

Park yerine giriş ve çıkışlarda (sağa-sola) sinyal verme, trafiği tehlikeye düşürecek şekilde kontrolsüz çıkma gibi davranışlar da göz önünde bulundurulacak.

ÖNCEKİ HABERLER
İsmail Kahraman: Çamlıca Camii’nin ismi Recep Tayyip Erdoğan olsun
Ehliyet sınav soru cevapları 10 Şubat MTASAS-2018
Ehliyet sınav soru ve cevapları 10 Şubat yorumlar nasıl?
İstanbul 3. havalimanı ismi ne olacak Ahmet Arslan yanıt verdi
Helikopterimiz düşürüldü! Başbakan acı haberi verdi
2. yargı paketindeki af kimleri kapsayacak kaç kişi çıkacak?
Yorumlar