Yer elması sevenlere güzel haber

Günümüzde sık duyduğumuz metabolizma sözcüğü artık hayatımızda korkutan bir sözcük olmaya başladı.

Yer elması sevenlere güzel haber

Günümüzde sık duyduğumuz metabolizma sözcüğü artık hayatımızda korkutan bir sözcük olmaya başladı. Bunun en büyük sebebi ise zamanla birçok sebebe bağlı olarak yavaşlamaya hazır olan bazal metabolizmamız.Faydalarını ve pişirilme yöntemlerini Beslenme ve Diyet uzmanı Hülya Çağatay anlattı. Bazal metabolizma hiç hareket etmeden uyku halinde bile vücudumuzun harcadığı enerjidir. Hormonsal nedenler, hareketsizlik veya yaşa bağlı olarak azalmaya mahkum olan bazal metabolizma kilo almaya başlama sebeplerimizin en başında gelir.

Yer elması sevenlere güzel haber

Yaşla birlikte azalan metabolizma hızının azalmasının bir diğer nedeni de 25-30 yaşlarından itibaren vücutta metabolizma hızında rol oynayan 7- keto düzeyi azalmasıdır. Bu madde insan vücudunda bulunan fakat yaşla beraber miktarında azalma olan bir metabolizma hızlandırıcıdır. Dışarıdan alımı da mevcut olan bu maddenin mükemmel bir kaynağı olan yer elması, sebze reyonlarında bolca bulunmaktadır. Kimi ailelerin mutfaklarına hiç girmeyen bu sebze aslında oldukça lezzetlidir. Hem zeytinyağlısı hem de kıymalı yemeği yapıldığında damak tadına hitap eden bir lezzete sahiptir. Yer elması 7-keto bakımından zengin bir besindir ve haftada 1-2 defa tüketiminde metabolizma desteği olarak ciddi rol oynar.

Yer elması sevenlere güzel haber

Bol soğanlı ve kerevizli bir zeytinyağlı sebze yemeği olabilir. Haftada 2-3 defa tüketimi hem içeriğindeki mineral vitaminler bakımından hem de sebze oluşu nedeniyle sebze tüketiminizi olumlu etkileyeceğinden oldukça yararlı olacaktır.

Yer elması sevenlere güzel haber

Yarım kg yer elması

•Yarım çay bardağı pirinç

•1 hazır garnitür (küçük boy)

•½ çay bardağı zeytinyağı

•1 adet kesme şeker

•1 çay kaşığı tuz

•1 adet kuru soğan

•1,5 su bardağı sıcak su

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro