03 Eylül 2015
 • İstanbul
  33°C

   
 • Ankara
  35°C

   
 • İzmir
  34°C

   
Piyasalar
 • USD2,96
 • EURO3,33
 • ALTIN711,00
 • BIST 10073891,44

POLİTİKA

Güncelleme :08-11-2009 16:53|Haber Tarihi :08-11-2009 08:540 Yorum

MHP kongresinde sürpriz olmadı

MHP kongresinde sürpriz olmadı MHP kongresinde sürpriz olmadı MHP kongresinde sürpriz olmadı

ZÜBEYİR KINDIRA
NERGİS DEMİRKAYA

İNTERNETHABER

ANKARA- 
MHP 9'uncu Olağan Kurultayı'nda tek başına genel başkan adayı olan Devlet Bahçeli 6'ıncı kez ülkücü hareketin lideri oldu.

Kongre öncesinde Bahçeli'nin tüzük gereği aday olamayacağını ileri süren Ahmet Reiz Yılmaz ve Hakkı Şafak Ses salona daha gelemedi.ler. İki aday adayı bürolarında açıklama üstüne açıklama yaparak "Engellendik" derken zafer tek başına aday olan Devlet

KONGRE HEYECANSIZ
VE SÖNÜK...

MHP liderinin istediği oldu, partideki "tek adam" sıfatını perçinledi!

 

Sabah saatlerinde yaşanan gerginliğin dışında kongre, adı gibi olağan geçti. Karşısına aday da çıkmayınca Bahçeli konuştu, delegeler ise alkışladı.


Kongre sürecini, başından itibaren sıkı kontrol eden Bahçeli; yasal süreci hukukçuları sayesinde hasar almadan atlatınca ,aylar öncesi bugün ki sonucu garantilemiş oldu.

 

Aslında Bahçeli'ye dikensiz gül bahçesini hediye eden isim eski bakanlardan Koray Aydın oldu.

 

Koray Aydın’ın aday olmayacağı günler öncesi, çevresinde ki kurmaylar tarafından delegelere duyurusu yapıldı ancak resmi bir açıklama yapılmadı. Aydın’ın aday olmamasındaki asıl neden ise özellikle İstanbul il kongresini kaybetmesi! Durum böyle olunca Aydın’ın yakın çevresine, bu şartlarda alınacak bir yenilginin bir sonraki kongre döneminde kendilerine zarar verebileceğini söylediği bu nedenle aday olmaktan vazgeçti.

 

Peki aday olacağı söylenen diğer iki aday gerçekten engellendi mi? Aslında bu sorunun cevabı hem evet hem hayır!

Sandıktan çıkan oy hesap edildiğinde Bahçeli’nin mevcut delege yapısından sadece 54 fire verdiği görülüyor. Bu da aday olmak için 40 delegeye ihtiyaç duyan diğer iki aday adayın zaten aday olmalarını imkansız hale getiriyor.

 

Hakkı Şafak Ses ve Ahmet Reiz Yılmaz eğer gerçekten iddia edildiği gibi, aday olabilecek güce sahip olsaydı; önceden toplanan imzaları rahatlıkla divana ulaştırabilirdi.

 

Eğer böyle olsaydı, bu iki isim güvenlik güçleri aracılığıyla bile olsa salona alınmak zorundaydı.  Bu durumda çıkabilecek olaylar ise rahatlıkla engellenebilirdi. Eğer yine de aday olmasalar bile salona girmeye çalışsalardı işte o zaman yaşanabilecek büyük olayların fitili ateşlenmiş olurdu.

Sonuç olarak MHP lideri, bu kongrenin ardından bir kez daha partideki mutlak hakimiyetini sürdürdü. MYK listesinde ciddi bir değişikliğe gitmeyerek, eski ekiple yola devam kararı aldığının da mesajını vermiş oldu.

 

MYK'da en dikkat çeken isim ise Atilla Kaya oldu. Kaya'nın İstanbul kongresi nedeniyle genel merkezle arasının açıldığı ancak buna rağmen MYK'da ki yerini korudu. Daha önce MYK'da yer alan ve İstanbul'da mevcut yönetime muhalif olarak adaylığını açıklayan Suat Başaran ise listeye giremedi.

Bahçeli'nin oldu. Bahçeli 1171 delegenin oyunu alarak genel başkan seçildi. Bahçeli teşekkür konuşması yaptı.

Bahçeli konuşmasında, "Bu toplantıda önemli karalara imza atıldı.

Cumhuriyetin ağır tehdit altında olduğu, etnik bölücülüğün önemli bir beka sorunu olduğ bir dönemde yapıldı. Bu bakımdan kurultay ismi ve teması "sonsuza kadar var ol" şeklinde belirlenmesi bir tesadüf değildir. Bu toplantıdan çıkan sonuç milli şahlanış ve ayağa kalkış için tarihi bir dönüm noktası olacaktır" dedi.

DAVUL ZURNAYLA BAŞLADI

Atatürk Spor Salonunda yapılan Kongre davul zurna ve mehter takımı gösterisi ile başladı. 2 bin polisin görev yaptığı kongrede salondaki güvenliği ise ülkü ocakları yaptı. Kongre salonu Türk bayrağının renkleri kırmızı beyaz balonlarla süslendi. Salona Türk bayrağı dışında bayrak alınmadı. yalnızca tek bir Azerbaycan bayrağı salona girebildi.

TÜRKEŞ UNUTULMADI

Salonda "Bir hilal uğruna" sloganının bulunduğu büyük bir pankartın üzerinde MHP kurucusu Türkeş ve MHP lideri Bahçeli'nin fotoğrafları yer aldı.Beyaz kumaşlarla kaplı, kırmızı slogan yazılı bir bölümün bulunduğu divan ve kürsü bölümünde de sadelik hakimdi. Bu bölümün üstünde iki Türk Bayrağı arasında Atatürk'ün resmi yer aldı.

BAHÇELİ'YE GÖRKEMLİ SELAMLAMA

MHP Kongresi Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin salona girişi ile resmi olarak başladı. Kurt işareti yaparak salonu selamlayan Bahçeli'yi MHP'liler ayakta ve alkışlarla karşıladı. Bütün salon tek bir ağızdan "Devletin Başına Devlet Gelecek" sloganı attı.

İSTANBUL HEYECAN YARATTI

İstanbul İl başkanı ve İstanbul delegeleri topluca salon dışında bir araya geldiler. Önce salon dışında; "İstanbul tek kale Ülkücüler el ele " ve "Hareketin lideri Devlet Bahçeli" diye slogan attılar. Uzun süre, bozkurt işaretleri yaparak, "Devletin başına Devlet gelecek" diye slogan atan İstanbul grubu; salona da topluca girdiler.

BENZETTİLER YUHALADILAR

Ancak bu toplu giriş, salon içinde heyecan yarattı. İstanbul il başkanı İhsan Barutçu'yu rakip adaya benzeten ve yanındakileri de rakip aday destekçileri sanan salondakiler yoğun tepki gösterdi. Yuhalamalar arasında, su şişeleri , bayrak sopalarının da atıldığı kargaşa sırasında; İstanbul örgütü kendilerini de Bahçeli yanlısı olduğunu katılmak için "Ülkücü hareketin lideri Devlet Bahçeli" ye yeniden slogan atmak zorunda kaldı. Tüm delegelerin ayağa kalkıp, topluca slogan attılar. Ve olay daha da büyümeden ortalık yatıştı.

AKP'Lİ KAPUSUZ YUHALANDI

MHP kongresine konuk olarak, Aydınlık Türkiye Partisi Genel Başkanı Oktay Öztürk yönetim kadrosu ile birlikte katıldı. Öztürk ve ekibi  ile BBP'den katılın hakkı Öznur ve Hasan Hüseyin Bozok yoğun alkış alırken, AKP'yi temsilen katılan Salih Kapusuzyuhalandı. Kongreye CHP adına Yılmaz Ateş ve Nesrin Baytok, SP adına genel başkan yardımcısı Kazım Akcan ile Cafer Güneş, DP GİK üyeleri Gültekin Uysal, Talip Parlak, DSP genel sekreteri Hasan Erçelebi, Yurt Partisi adına Yavuz Tavşan ile eski milletvekilleri Halil Şıvgın, Celal Adan, Mustafa Dağcı ve Rıza Müftüoğlu da katıldı.  Kupusuz'un yuhalanmasına karşın, CHP'li temsilcilerin ve telfgrafı okunan CHP lideri Deniz Baykal'ın da alkış aldığı dikkat çekti.

ABD'YE DE YUH

Kongreye yabancı konuklarda katıldı. Kırgızistan, Kazakistan, Kosova, Irak Türkmen Cephesi, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Partisi, Almanya Türk Federasyonları, Fransa Türk Federsyonu, İsviçre Türk Federasyonu, İngiltere Türk federasyonu, Rumeli Balkan Türkleri Federasyonu gibi katılımcıların isimleri okundu. Azerbaycan milletvekili ve Ebülveyz Elçibey'in oğlu Turgut Elçibey'in isimlerine yoğun alkış gelirken, ABD Büyükelçiliğinden temsilci olarak Kongreye katılan ismin okunması üzerine salondakiler yuhaladı.

BAHÇELİ İÇİN TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ

Bahçeli'nin konuşmasını tamamlamasının ardından Kongre'de tüzük ve Program değişikliğine ilişkin maddeye geçildi. Komisyon kurularak bu iki metin üzerinde planlanan değişiklikler ile ilgili çalışma başladı. Kongrenin en kritik maddesi de bu değişikliklerle ilgili. Tüzük'te yapılacak değişiklik ile bir kişinin 5 defadan fazla genel başkan olamayacağına ilişkin madde de değiştirildi. Bu değişiklikle Devlet Bahçeli tek aday oldu.

KONGRE BAŞLADI RAKİPLER GELEMEDİ

Bahçeli'ye karşı aday olarak çıkacağını aylar öncesinden açıklayan Ahmet Reyiz Yılmaz ile Hakkı Şafak Ses, kongre salonuna dahi gelemediler. Reyiz Yılmaz, saat: 13.00 sıralarında basın toplantısı düzenleyip, "girebilirse salona girip, aday olacağını" açıklamakla meşgülken, Kongre salonunda adaylık için başvuru süreci işletildi. Tüzük ve Program güncellleştirmesine ilişkin komisyon çalışması bitirildikten sonra genel başkan adaylığı başvuruları alındı.

54 FİRESİ VAR

Yapılan seçimlerde ilk oy kullanan Bahçeli oldu. Seçim sonuçları göre Bahçeli 1225 delegeden 1171'inin oyunu alarak 6'ıncı kez Genel Başkan koltuğuna oturdu.Haberi Yazdır
 
   
   Bu elma her derde deva!
   Psikoloji konusunda bilmeniz gereken 10 bilgi
   SAĞLIK03 Eylül 20151317 Kez İzlendi!
   Psikoloji konusunda bilmeniz gereken 10 bilgiGünümüzün stresli yaşantısında hepinizin kabul edeceği üzere insan psikolojisi pamuk ipliğine bağlı.
   İnsanlık tarihinin çarpıcı anları
   GÜNCEL03 Eylül 20158066 Kez İzlendi!
   İnsanlık tarihinin çarpıcı anlarıKarina Chikitova adındaki bu küçük kız, Sibirya'da bir ormanda kaybolmuş ve 11 gün sonra canlı olarak bulunmuştu.
   İzmir'e dinozorlar geldi
   GÜNCEL02 Eylül 2015
   İzmir'e dinozorlar geldi3197 Kez İzlendi!
   Trans Güzellik yarışmasına iki Türk
   GÜNCEL02 Eylül 2015
   Trans Güzellik yarışmasına iki Türk10608 Kez İzlendi!
   Günün en ilginç fotoğrafları
   GÜNCEL02 Eylül 2015
   Günün en ilginç fotoğrafları15427 Kez İzlendi!
   Diğer Siteler İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2011 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
   Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98
   Yükleniyor...